oprac. Magdalena Nałęcz| 
aktualizacja 

Skazano lekarza za przetoczenie złej krwi. Pacjent zmarł

19
Podziel się:

Sąd Okręgowy w Kaliszu podtrzymał wyrok ws. lekarza, który przetoczył pacjentowi krew nieodpowiedniej grupy. Doszło do silnego powikłania, mężczyzna zmarł. Mariusz S. został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Przez rok nie będzie mógł wykonywać zawodu.

Krew podano pacjentowi z opóźnieniem
Krew podano pacjentowi z opóźnieniem (East News, Artur Szczepanski)

- Lekarz odpowiedzialny za zabieg transfuzji dokonał jedynie sprawdzenia krwi na konsoli przy dyżurce pielęgniarskiej bez obecności pacjenta, podał krew przeznaczoną dla innego chorego i stało się to po upływie 45 minut od dostarczenia jej z laboratorium, podczas gdy przepisy nakazują dokonanie takiej czynności w ciągu maksymalnie 30 minut - uzasadniła wyrok Sądu Okręgowego w Kaliszu sędzia Elżbieta Kościelniak.

Ponadto Mariusz S. zostawił pielęgniarkę samą i poszedł do innego pacjenta. W tym czasie pielęgniarka przeprowadziła transfuzję. - Działał umyślnie z zamiarem ewentualnym, bo zaakceptował w pełni, że pielęgniarka wykona ten zabieg i godził się na to. Jego zachowanie wynika stąd, że dopiero po upływie prawie godziny zauważono błąd, a przez ten czas oskarżony w ogóle nie interesował się pacjentem - uznała sędzia.

I dowodziła, że lekarz i pielęgniarka nie sprawdzili odpowiednio dokumentacji, przez co podano krew przewidzianą dla innej osoby.

Pielęgniarka przyznała się do winy na pierwszej rozprawie i dobrowolnie poddała się karze. Skazano ją na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu, zakazano jej wykonywania zawodu przez rok. Musiała również zapłacić rodzinie zmarłego 3 tys. zł. Lekarz nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i jego postępowanie prowadzono oddzielnie.

Zobacz także: Zobacz także: Tarczyński czeka na rywala. "Nikt się nie zgłosił"

Źródło: tvn24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić