Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Katarzyna Bogdańska
Katarzyna Bogdańska
|

Śląsk czeka droga Katalonii? Ruch Autonomii Śląska wydał oświadczenie

281
Podziel się:

Ruch Autonomii Śląska nie kryje swoich sympatii wobec nastrojów niepodległościowych Katalończyków. Wydali oficjalne oświadczenie, w którym wysłanie do regionu sił policyjnych nazywają brakiem woli dialogu i wejściem na drogę konfrontacji. Napisali także, czego oczekują od polskich władz.

Aż 844 osoby zostały ranne w starciach w czasie referendum niepodległościowego w Katalonii
Aż 844 osoby zostały ranne w starciach w czasie referendum niepodległościowego w Katalonii (PAP)

"Katalonia potrzebuje Europy, Europa potrzebuje Katalonii" - zaczyna swoje oświadczenie RAŚ.

Działacze Ruchu Autonomii Śląska wyrazili sprzeciw wobec brutalności hiszpańskiej policji.

"Hiszpański rząd na próbę realizowania prawa do samostanowienia przez społeczność katalońską w drodze demokratycznego głosowania zastosował wobec niej szereg represji niedopuszczalnych we współczesnych państwach demokratycznych" - czytamy w oświadczeniu.

"Świat obiegły zdjęcia starć na ulicach katalońskich miast. Obrazy te długo budzić będą emocje, utrudniając porozumienie między stronami sporu" - piszą aktywiści RAŚ.

Ich zdaniem powstrzymanie eskalacji konfliktu jest niemożliwe bez ingerencji międzynarodowej.

"Pat w relacjach między Barceloną a Madrytem dowodzi, że sporów między państwami Unii Europejskiej a zbuntowanymi prowincjami nie można traktować jako wewnętrznej sprawy tych państw, narażonych na pokusę użycia siły wobec swych obywateli. Wspólnota europejska powinna wypracować zasady i procedury rozwiązywania podobnych konfliktów. Jej obojętność wobec siłowego tłumienia dążeń Katalończyków do samostanowienia odbierana będzie jako wyraz słabości i pogłębi kryzys zaufania wielu Europejczyków do instytucji unijnych" - brzmi dalej treść oświadczenia.

Zarząd RAŚ od polskich władz oczekuj, że "wobec zaistniałego konfliktu twardo staną w obronie zasad demokracji, stanowiących jeden z fundamentów Unii Europejskiej".

Zobacz także: Zobacz, jak hiszpańscy policjanci pałkami biją Katalończyków

90 proc. za niepodległością regionu

Regionalny rząd Katalonii poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek, że w niedzielnym referendum oddało głosy ok. 2,26 mln osób, z których 90 proc. opowiedziało się za niepodległością tego regionu. 8 proc. było przeciwnych a pozostałe głosy były nieważne.

W trakcie głosowania dochodziło do drastycznych scen. Policja użyła gumowych kul przeciw protestującym. Ludzie byli silą usuwani z lokali wyborczych.

Zobacz także: Konfrontacja pomiędzy policjantami i zwykłymi ludźmi w Katalonii

Apel premiera Katalonii. "Dziś możemy powiedzieć: już dosyć!"

Premier Katalonii Carles Puigdemont zapowiedział w niedzielę wieczorem, że jego rząd przekaże wyniki referendum niepodległościowego w Katalonii do lokalnego parlamentu. Wezwał równocześnie instytucje międzynarodowe do mediacji w konflikcie między Katalonią i Hiszpanią.

W wieczornym przemówieniu transmitowanym z siedziby regionalnego rządu w Barcelonie, Puigdemont podziękował Katalończykom za udział w niedzielnym plebiscycie.

- Obywatele Katalonii, zdobyliśmy dziś prawo do posiadania niepodległego państwa w formie republiki. W najbliższych dniach przekażemy wyniki głosowania do parlamentu, aby postąpił zgodnie z przepisami ustawy o referendum - powiedział Puigdemont.
Premier Katalonii przypomniał, że w przeszłości mieszkańcy tego regionu byli poddawani przez państwo hiszpańskie represjom i przemocy.

- Dziś pomimo tego, że jesteśmy w Unii Europejskiej, żyjemy w XXI w., w wolności informacyjnej i w globalizacji, odpowiedź państwa była taka sama jak zawsze: przemoc i represje. Dziś możemy powiedzieć: już dosyć ! - oświadczył Carles Puigdemont podkreślając, że kwestia katalońska “nie jest już sprawą wewnętrzną” Hiszpanii.

Akt Przejściowy

Zgodnie przyjętym we wrześniu br. przez kataloński parlament Aktem Przejściowym, który został uznany za nielegalny przez hiszpański Trybunał Konstytucyjny, samodzielne ogłoszenie niepodległości przez Katalonię będzie mogło nastąpić w ciągu 48 godzin od ogłoszenia wyników, jeśli zwycięska okazałaby się opcja secesji od Hiszpanii.

Akt Przejściowy przewiduje, że w przypadku wygrania zwolenników odłączenia się od Hiszpanii, obecny premier Katalonii Carles Puigdemont zostałby automatycznie prezydentem nowego kraju, a niebawem przeprowadzono by tam wybory parlamentarne. Deputowani mieliby rok na przyjęcie konstytucji Katalonii. Nowy parlament zadecydowałby też czy stacjonujące tam wojska hiszpańskie mogłyby opuścić terytorium nowego kraju.

Strajk generalny

Komentatorzy hiszpańskich mediów przypomnieli, że w związku z możliwością rychłego ogłoszenia przez Katalonię niepodległości, Madryt może w najbliższych godzinach skierować do tego regionu dalsze siły policyjne.

Media przypomniały też o potwierdzonej w niedzielę przez przedstawicieli pięciu związków zawodowych, które działają na terenie Katalonii, organizacji w tym regionie strajku generalnego. Protest ma odbyć się we wtorek.

Źródło: WP/Facebook/PAP

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(281)
Reformacjapro...
5 lata temu
Niech się Śląsk odłączy. Górnicze przywileje z wozu Polsce lżej
Nierobie
5 lata temu
Śląsk to synonim nieróbstwa
derek
5 lata temu
"Europa potrzebuje Katalonii". Kupa śmiechu, panie Gorzelik. Ilu pana kolegów wie gdzie leży Katalonia.
GOść
5 lata temu
Paru buraków pracujących dla wielkich Niemiec .
Zuzanna
5 lata temu
Ślązaków kocha cała Polska. Są uwielbianymi wczasowymi gośćmi. Kulturalni mówiący czystą polszczyzną, zawsze skromni i gotowi do kompromisów. Nie mieli w przeszłości i nie mają żadnych przywilejów. Obecnie 10 000 PLN za deputat weglowy !!! Jestem nauczycielką co jam mam dostać od szkoły - może dzieci !
Piotrek
5 lata temu
Bielsko - Biała, Żywiec i okolice to nię śląska kultura - my tu jesteśmy góralami !!! Nie rozumiemy gwary śląskiej. Nie lubimy ich zachowań szczególnie jak przyjeżdżają do nas na wypoczynek. Są głośni, śmiecą, a samochodami jakby mogli wjechaliby do rzeki. Sa aroganccy i butni.
Janusz
5 lata temu
Urodziłem się i mieszkam w Bielsku - Białej w województwie slaskim (przyłączyli nas do slazka przymusowa reforma za rzadow AWS). Nie jestem slazakiem tylko goralem i nie popieram zadnych separatystycznych zachowan slazakow !!!
Radek S.
5 lata temu
Trzeba bedzie zneutralizowac tych przywodcow z RAS i po krzyku .
antymerkel
5 lata temu
Na szczęście na Śląsku żyją Ślązacy - Polacy. RAŚ to tylko nieliczna banda merkelowskich sprzedawczyków, prawdziwi Śązacy wygarbują wam niebawem solidnie wasze zakłamane skóry. Do likwidacji to szuickie ugrupowanie.
men
5 lata temu
Niemcy już zacierają ręce...
trolololorr
5 lata temu
tak, ale nie jako Śląsk tylko zdecydowanei jako Kraj Uberii albo Ubecko-Sbecki. Ewentualnie Gold ZUG STatt.
stefan
5 lata temu
mentownia to potrafi bic slabszych strzeladz do nastolatkow , a piraci drogowi i bandziory to juz dla nich jest kosmos
juartur
5 lata temu
a mi śmiać się chce z wszystkich ludzi co maja takie pomysły. Pierw region później powiat później miasta czy ich części a może każdy obywatel czy blok będzie chciał być odrębnym od Państwa tworem.
xxxn
5 lata temu
Śląsk śmierdzi biedą i węglem. Śląsk to bezrobocie, zatrute powietrze i banda łbów
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić