Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Magdalena Raducha
|
aktualizacja

Śmierć Blanki. Mieszkańcy Olecka przeżywają tragedię. Rodzice zastępczy są wstrząśnięci

15
Podziel się:

Życie Blanki już po jej narodzinach było zagrożone. Była niechciana, a matka miała problemy z alkoholem i narkotykami. Decyzją sądu trafiła do rodziny zastępczej. Później ten sam sąd zdecydował, że może wrócić do matki. - Ci rodzice zastępczy są bardzo przejęci sytuacją - mówi WP Anna Świderska z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olecku.

Skromny pogrzeb Blanki odbył się w środę
Skromny pogrzeb Blanki odbył się w środę (WP.PL, Kamil Karnowski)

Do śmierci 9-miesięcznej Blanki doszło w piątek. Dziewczynka została uderzona tępym narzędziem w głowę, okolice szyi i klatki piersiowej. Żebro przebiło jej serce. Niemowlę doznało krwotoku wewnętrznego i uszkodzenia mózgu. 9-miesięczna Blanka została też brutalnie wykorzystana seksualnie.

W związku z tragedią zatrzymano rodziców niemowlęcia - Annę W. i Grzegorza W. W poniedziałek usłyszeli zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem i wykorzystywania seksualnego. Zostali aresztowani na trzy miesiące. Rodzice nie przyznają się do winy.

Blanka miesiąc po urodzeniu została zabrana rodzicom przez sąd rodzinny. Matka jej nie chciała, miała też problemy z alkoholem i narkotykami. Dziewczynka trafiła do rodziny zastępczej.

Opiekowali się Blanką. Są poruszeni

- Dziewczynka była w rodzinie zastępczej o charakterze pogotowia opiekuńczego od listopada 2018 roku do marca 2019 roku. Przebywała w pieczy na wniosek dyrektor PCPR - mówi Wirtualnej Polsce Anna Świderska z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olecku.

- W lutym sąd prowadził postępowanie ws. ograniczenia władzy rodzicielskiej rodzicom biologicznym poprzez umieszczenie dziecka w zawodowej rodzinie zastępczej. A więc chcieliśmy, aby to dziecko pozostało jeszcze w rodzinie zastępczej. Sąd wydał postanowienie o ograniczeniu tej władzy, ale poprzez kuratora sądowego. Taka była decyzja sądu. Być może też zaskakująca dla wszystkich - dodaje.

I podkreśla, że rodzina, która opiekowała się Blanką, jest zawodową rodziną zastępczą od wielu lat. - Zawsze z dużym zaangażowaniem pełni swoją funkcję. To nie pierwsze malutkie dziecko, którym się opiekowali. To rodzina, którą tylko można chwalić. Są bardzo przejęci tą sprawą - wyznaje.

Nic nie wskazywało, że dojdzie do tragedii

O to, by dziewczynka trafiła do rodziny zastępczej, wnioskował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Skierował w tej sprawie wniosek do sądu.

Rodzina dziewczynki była obserwowana przez wiele miesięcy. - Zachowanie matki było nieadekwatne do sytuacji. Chodziła z wózkiem po mieście, chciała wetknąć obcym ludziom dziecko. Otrzymywaliśmy też sygnały ze środowiska, od rodziny, otoczenie reagowało – mówiła WP Edyta Truszczyńska z MOPS-u.

Zapewniła, że po powrocie Blanki do matki, nic nie wskazywało na to, że może dojść do tragedii. - W ciągu krótkiego okresu kurator był u rodziny trzykrotnie i nie zauważył żadnych oznak. Dziecko było poddane szczepieniom, badane przez pracowników służby zdrowia. Jest gorąco, dziecko miało odkryte ramionka, nogi. Matka była na testach w ośrodku terapii uzależnień - twierdzi Truszczyńska.

- Wszyscy sobie zadajemy pytanie, jak mogło do tego dojść. Gdybyśmy mieli sygnały, to byśmy reagowali – powiedziała.

Wzruszający gest mieszkańców

- Ta straszna tragedia wstrząsnęła naszym miasteczkiem – wyznaje WP Karol Sobczak, burmistrz Olecka. - Zawsze było u nas spokojnie, od kiedy pamiętam nigdy nie było takich historii, tym bardziej kryminalnych. I w takich okrutnych okolicznościach. Żyjemy tym tematem – dodaje.

Przyznaje, że w mieście trwa teraz szukanie winnych. I wszyscy chcą dotrzeć do prawdy. - Ja apeluję i bardzo bym chciał, żeby nie dochodziło do publicznego linczu. Tam poza matką i ojcem Blanki jest przecież szersze otoczenie. Jest dalsza rodzina, niczemu niewinna. Proszę mieszkańców, i nie tylko, o ostudzenie emocji. By ta frustracja na kanwie tego zdarzenia nie doprowadziła do innej tragedii - mówi WP.

- To wszystko jest jeszcze świeże, ale my, jako miasto, chcemy zrobić wszystko, żeby zapobiec takim tragediom w przyszłości. By one nie miały w ogóle szansy powstać - przyznaje.

Burmistrz zarządził już kontrolę w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. - Rozpoczęła się już dziś, w czwartek. Ale to potrwa. Musi zostać wykonana jak najszybciej, by tę sytuację wyjaśnić, ale też rzetelnie. To wymaga chwili - tłumaczy.

W sobotę w Olecku odbędzie się światełko do nieba organizowane przez mieszkańców. Jako gest ku pamięci Blanki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(15)
szary człowie...
3 lata temu
szkoda, że w Polsce nie ma kary śmierci dla takich zwyrodnialców!!! szkoda, że sędziowie nie ponoszą odpowiedzialności służbowej za swoje bezduszne decyzje!!!
joda
3 lata temu
Krótko mówiąc to Sąd w majestacie swej głupoty zamordował to biedne niewinne dziecko.
Iza
3 lata temu
efekty wspomagania patologii, m.in 500+, czyli robią dzieci na potęgę, bo wiedzą, że ktoś im pomoże wychować albo sypnie kasą.
Sprawiedliwy
3 lata temu
Witam proszę wszystkich więźniów o ,,godne " traktowanie ich w więzieniu
Kiedy wreszci...
3 lata temu
Przykład liberalizmu demokratycznego, którego broni Tusk?
Wkurzona
3 lata temu
Nie rozumiem!!! Jesli nie chciala dziecka to po co je oddali??? To te urzedasy sa winne!!!
miki
3 lata temu
to poazuje jaka patologje est polska na zachodzie w niemczech czy gdzie indziej musi ktos odpowiewdziec a w polsce patologia goni patologie i nie ma winnych i n ic sie nie stalo dno kraj
widziałam i s...
3 lata temu
Stała sie tragedia, ale zastanówmy sie dlaczego. Kto twierdzi, że biologiczna rodzina jest zawsze lepsza od zastępczej, że rodziny zastępcze to patologia żerująca na dzieciach. Kto pokazuje, że dzieci zabierane są z domu przez biedę. Później są nagonki na sądy, mopsy i kuratorów, że odbierają biednym ludziom dzieci i nie chcą oddac bo to swoisty biznes te rodziny zastępcze, że przecież lepiej dać biednym ludziom pieniądze na dzieci. I sądy dzieci oddają, teraz dziecko w domu to konkretny pieniądz i taka matka ma co walczyć. Kilka lat temu matka, ktora nie chciala dziecka po prostu je zostawiala w szpitalu, zrzekała sie praw, dziecko mialoby szanse na adopcję. Dziś niekochane dzieci są w biologicznych rodzinach bo to się opłaca tylko dzieci są poszkodowane tu poszlo to daleko, nie wina mopsu, kuratora, czy sędziego, wina nagonki ministra Ziobro na rodziny zastępcze i mediów na mopsy, kuratorow. Ciekawe dlaczego media nie śledzą dalszych losów dzieci z "biednych" rodzin o ktore walczyly.
X
3 lata temu
wziąść za tyłek wszystkich urzednikow co pozwolili by dziecko trafiło do tych patusow zwanych rodzicami! taka istotka tyle wycierpiała z tak krótkim zyciu... odpoczywaj aniołku (*)(*)(*)
rozgonić te m...
3 lata temu
Rozgonić te wszystkie MOPSy, za co oni biorą pieniądze ,za nicnierobienie i brak odpowiedzialności.Przecież Olecko jest na tyle małe,że wszyscy się znają. Urzędniczki wszędzie siedzą i grzeją stołki, tak jest przyjęte, człowiek ich nie interesuje, tylko papiery i pilnowanie stołka. Najwyższy czas się temu przyjrzeć, tak jak i Urzędom Pracy ,Psychiatrykom, bo za co my płacimy im pieniądze ?
emu
3 lata temu
dziennikarz powinien ustalić personalia sędziego, który wydał taką decyzję i niestety pośrednio, przez błędną decyzję umożliwił dokonanie tej zbrodni
cork-1944
3 lata temu
Współwiężniowe powinni się tymi bestiami dobrze "zaopiekować." Po tej "opiece " powinno się im odechciej dalej żyć!!!!!!!!!!! Mamy XXI wiek i nie chce się wierzyć ,ze coś takiego zyje między ludżmi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ankaa
3 lata temu
Ja już nie wiem co się dzieje z tym świtem żeby robić takie rzeczy własnemu dziecku... Mam wrażenie że ludzi opętało coś ...ponieważ co chwila słyszy się takie informacje zabojstwa gwałty porwania szkoda mówić co dalej będzie z naszym światem chyba wszyscy się pozabijamy ... Okropieństwo
.
3 lata temu
Jak w ogóle można pomyśleć żeby dobierać się do 9 miesięcznego dziecka!!! Chore i obrzydliwe 🤢
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić