o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Artykuł sponsorowany

Soczewki kontaktowe miesięczne czy jednodniowe? Czym się różnią?

Podziel się

Dla milionów ludzi na całym świecie problemy ze wzrokiem stanowią utrudnienie codziennego życia i funkcjonowania. By korygować wady wzroku sięgają oni zazwyczaj po okulary, ale coraz większą popularnością – i stale rosnącą – cieszą się także soczewki kontaktowe. Na rynku możemy spotkać kilka ich rodzajów, różniących się czasem używalności, czyli tym, jak długo mogą być noszone. Do najpopularniejszych należą niewątpliwie soczewki kontaktowe jednodniowe i miesięczne. Czym się różnią i które wybrać? Spróbujemy podpowiedzieć.

Soczewki kontaktowe miesięczne czy jednodniowe? Czym się różnią?
Soczewki kontaktowe miesięczne czy jednodniowe? (materiały partnera)
bECGJfHF

Jednodniowe soczewki kontaktowe

Soczewki jednodniowe przeznaczone są do użytku jednorazowego. Z tego też powodu uznawane są za najzdrowsze do noszenia, ale też najbardziej wygodne. Zakłada się je rano, zdejmuje przed snem, a następnie po prostu wyrzuca, by kolejnego dnia nałożyć zupełnie nowe soczewki.

Z punktu widzenia użytkownika oznacza to maksymalny komfort, nie ma bowiem konieczności zabiegów pielęgnacyjnych soczewek, co jest wymagane w przypadku ich wersji o dłuższym czasie użyteczności. Kolejną zaletą jest duża swoboda naprzemiennego noszenia kontaktowych soczewek jednodniowych z okularami. Nie każda osoba decyduje się na całkowitą rezygnację z okularów korekcyjnych, posiłkując się soczewkami jedynie przy określonych okazjach. Do najczęściej wskazywanych należy np. uprawianie sportu. Nosząc okulary duża część aktywności sportowej i fizycznej może wiązać się z dyskomfortem, niebezpieczeństwem uszkodzenia okularów czy narządu wzroku lub nawet nie będzie możliwa. Jednodniowe soczewki mogą być używane także przez osoby noszące warianty o dłuższym okresie użyteczności np. w czasie uprawiania sportów wodnych czy pobytu na basenie. Jedyne zalecane w takim przypadku soczewki kontaktowe, to właśnie jednodniowe.

bECGJfHH

Nie bez znaczenia jest także wygoda zastąpienia okularów soczewkami jednodniowymi w przypadku wyjścia na imprezę towarzyską. Na rynku, np. w sklepie bezOkularow.pl, dostępne są zresztą specjalne jednodniowe kolorowe soczewki kontaktowe, które zmieniają kolor oczu i zakładane bywają właśnie na różnego rodzaju imprezy okolicznościowe.

Miesięczne soczewki kontaktowe

Soczewki miesięczne, jak sama ich nazwa wskazuje, mogą być noszone przez 30 dni. Dlatego też osoby, które szkieł kontaktowych używają regularnie i na co dzień, często decydują się właśnie na taką opcję. Jej plusem jest bez wątpienia kwestia finansowa. Jedna para soczewek miesięcznych jest zdecydowania tańsza, niż 30 par soczewek jednodniowych.

Dodajmy jeszcze, że soczewki całodobowe występują w dwóch trybach noszenia. Pierwszy z nich to tak zwany tryb dzienny, gdzie soczewki zakładane są rano (po prysznicu i ewentualnym makijażu) a zdejmowanie wieczorem (tu z kolei przed prysznicem i przed demakijażem). W tym względzie są więc podobne do soczewek jednodniowych. Jednakże można wybrać także soczewki miesięczne całodobowe, przeznaczone do noszenia w trybie noc i dzień. Takich soczewek nie trzeba zdejmować przez 30 dni, mają na tyle wysoką tlenoprzepuszczalność, że można w nich nawet spać.

bECGJfHN

Z dłuższym czasem używania wiąże się jednak konieczność odpowiedniej pielęgnacji soczewek miesięcznych. Po ich zdjęciu muszą być oczyszczone i zdezynfekowane z użyciem specjalnego płynu pielęgnującego oraz przechowywanie w pojemniku z płynem, co zapobiega ich wysychaniu. Teoretycznie nie jest to koniecznie w przypadku soczewek miesięcznych całodobowych, jednakże mimo wszystko zalecane jest ich zdejmowanie co kilka dni, by wyczyścić powierzchnię z osadów białkowych oraz zwiększyć komfort ich noszenia.

bECGJfIi
Artykuł sponsorowany
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić