Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Radosław Rosiejka
|
aktualizacja

Sonda wśród Amerykanów. Czy słyszała pani o "polskich obozach śmierci"?

48
Podziel się:

Co Amerykanie wiedzą o II wojnie światowej, Holocauście i "polskich obozach śmierci"? Okazuje się, że całkiem sporo. Bez zastanowienia odpowiadają, że nie prowadzili ich Polacy.

Korespondent Polskiego Radia pytał przed Białym Domem o "polskie obozy śmierci"
Korespondent Polskiego Radia pytał przed Białym Domem o "polskie obozy śmierci" (Getty Images, Spencer Platt/Getty Images)

Wiedzę zwykłych Amerykanów postanowił sprawdzić korespondent Polskiego Radia, który przeprowadził sondę przed Białym Domem. Przechodnie mierzyli się z takimi pytaniami o "polskie obozy śmierci", kim byli naziści i II wojnę światową.

Większość pytanych twierdziła, że za obozy śmierci odpowiadają naziści. Dopytywani, kim byli naziści, bez zastanowienia odpowiadali, że Niemcami. Słyszeli też o "polskich obozach śmierci", ale jest to dla nich określenie geograficzne. Większość pytanych nie miała wątpliwości, że prowadzili je Niemcy. Również nie przypisywali Polsce i Polakom odpowiedzialności za Holocaust.

Korespondent Polskiego Radia w USA zapytał jedną z ankietowanych Amerykanek, czy słyszała o "polskich obozach śmierci". – Nie. Nie uczą tego w szkole – odpowiedziała. – Uczą, że Niemcy, naziści, wymordowali Żydów, Polaków i wszystkich, których uważali za przedstawicieli idealnej rasy – dodała.

W ostatnich latach określenia "polskie obozy śmierci" pojawiało się w amerykańskich mediach. Błędu nie ustrzegła się redakcja "Washington Post" a nawet prezydent USA. Barack Obama podczas uroczystości uhonorowania Medalem Wolności Jana Karskiego mówił o "polskich obozach". Później tłumaczono, że Barack Obama miał na myśli położenie geograficzne. Niefortunne określenie to też nic innego jak błąd gramatyczny.

KOMENTARZE
(48)
Małgorzata
4 lata temu
To tylko my uczymy się o całym świecie. Dzieci w szkole muszą wykuć co się uprawia w Indiach ,co w Azjiitd ,jaka gdzie jest temperatura, czym się zajmuje ludność. A Amerykanie nie wiedzą nawet gdzie Polska leży.
Binio
4 lata temu
wyślijcie to do Netanjahu i BBC
lk
4 lata temu
"większość" to za mało!!! - W Polsce większość zna angielski
taka wiedza
4 lata temu
byłoby budujące gdyby było prawdziwe w co wątpię
lik
4 lata temu
Chcielibyście, żeby ten sondarz był prawdziwy. Ale niestety nie jest.
zil
4 lata temu
Ja tam nie wierzę w tą sondę.Przeciętny amerykanin mówi. że naziści to Polacy i,że to my odpowiadamy za woję i holokaust
ada
4 lata temu
żydzi nie kochają prawdy i żyją kłamstwem są nim karmieni cały czas przez samych siebie
ninka
4 lata temu
Zywa propaganda pod media i nauzytek nacji amerykanie zapytani o Polske nawet nie wiedzą gdzie lezy a tym bardziej obozy nazistowskie po co to jest wogole tu puszczane
rob
4 lata temu
dziennikarz PR ? no wybaczcie to tak jakby dziennikarz tvpis lub info....oni Polski szukaja w Azji a tu o takich rzeczach by wiedzieli....zmiencie temat.....
xys
4 lata temu
Noooo, to teraz jestem z nich dumna. :)
Anatol
4 lata temu
oni znaja prawde, bo DOTAD tego uczyli ich w szkolach. Mlode pokolenie moze byc uczone czegos odwrotnego jak tak dalej pojdzie
Anatol
4 lata temu
rozmawialem kiedys z NIEMIECKA studentka. Zeszlo na temat wojny. Nie znala ani daty wybuchu, ani zakonczenia. Slyszala o Norymberdze, mysla, ze Hitler poszedl do wiezienia i tam zmarl. Zalamalem sie. Takim ludziom bedzie teraz mozna wmowic wszystko.
polakmaly
4 lata temu
to i tak wiedza wiecej niz duza czesc polskiego smutnego spolecznestwa
765
4 lata temu
" Uczą, że Niemcy, naziści, wymordowali Żydów, Polaków i wszystkich, których uważali za przedstawicieli idealnej rasy – dodała" to ciekawe rzeczy uczą haha
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić