Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Bartosz Goluch
|

Strajk nauczycieli. Mocne oświadczenie Małopolskiej Kurator Oświaty

168
Podziel się:

Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak podkreśla, że mimo strajku nauczycieli, matury w polskich szkołach muszą się odbyć. Kurator zaznacza, że obowiązek przeprowadzenia egzaminu na system oświaty nakłada konstytucja. "Jak długo można igrać z emocjami uczniów?! Dość tego!" - pisze Nowak.

Barbara Nowak apeluje o sprawne przeprowadzenie egzaminów
Barbara Nowak apeluje o sprawne przeprowadzenie egzaminów (East News)

Kurator Nowak tłumaczy, że strajk nie zwalnia nauczycieli z obowiązku klasyfikacji uczniów i wystawienia im ocen na koniec roku, który w przypadku maturzystów przypada na kwiecień. Wskazuje również, w jaki sposób dyrektor szkoły powinien ustalić quorum, czyli liczbę nauczycieli niezbędną do podjęcia wiążącej prawnie decyzji.

"Po pierwsze, dyrektor szkoły musi prawidłowo ustalić, kto w czasie odbywania rady pedagogicznej jest jej członkiem i na tej podstawie ustalić liczbę będącą punktem odniesienia do obliczenia wymaganego quorum. Po drugie, nawet w razie podjęcia uchwały dotkniętej tego typu uchybieniem proceduralnym, ustawa Prawo oświatowe nie przewiduje procedury jej unieważnienia" - podkreśla.

Jak wyjaśnia w dalszej części oświadczenia, ewentualne nieprawidłowości przy przyjmowaniu uchwały rady pedagogicznej uchyla kurator. Nowak dodaje jednak, że prawo oświatowe nie tylko reguluje szereg kwestii proceduralnych, ale przede wszystkim ma służyć realizacji konstytucyjnego prawa każdego ucznia do nauki.

Zobacz także: Zobacz także: Dyrektorka szkoły o egzaminach w czasie strajku nauczycieli. "To się odbije na naszym zdrowiu"

Na Twitterze małopolska kurator zaznaczyła, że w skrajnym przypadku quorum może stanowić nawet sam dyrektor szkoły, a decyzja o zatwierdzeniu decyzji rady pedagogicznej należy do kuratora. "Ja jej nie uchylę" - pisze.

Małopolska Kurator Oświaty apeluje do nauczycieli o sprawne przeprowadzenie egzaminów. Zaznacza, że w tych dniach najważniejsi dla nich powinni być uczniowie. "Obowiązkiem konstytucyjnym władzy publicznej jest zapewnić obywatelom powszechny i równy dostęp do wykształcenia. Matury w związku z tym muszą się odbyć, uczniowie muszą mieć zagwarantowaną możliwość zdania egzaminów i podjęcia dalszego kształcenia na wyższych uczelniach. Czy nie o to nam chodzi? Jak długo można igrać z emocjami uczniów?! Dość tego! Namawiam do odważnej obrony praw ucznia. Państwo Polskie i jego urzędnicy muszą wreszcie stanąć po stronie tych, dla których system oświaty istnieje - po stronie uczniów" - zaznacza.

Źródło: wpolityce.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(168)
RUMCAJS
3 lata temu
POWTARZAM PO RAZ SETNY NAUCZYCIELI UCZESTNIKOW STRAJKU W CZASIE EGZAMINOW POZBAWIC PRAWA WYKONYWANIA ZAWODU NATYCHMIAST I DOZYWOTNIO
Gość
3 lata temu
Co tam kurator Nowak...Prezydent podpisał rozporządzenie i mają się wszyscy dostosować.Nauczycieli jest za dużo.W wakacje dać.wszystkim wypowiedzenia i zatrudnić tych najlepszych do pracy z młodzieżą. Warcholstwo niech próbuje sił poza oświatą.
Bravo Ja
3 lata temu
Pani kurator to może dla idei za free popracować i świadectwa samemu wypisać.
Jak
3 lata temu
Polityczni kuratorzy również
Matka
3 lata temu
Zwolnić wszystkich którym nie podoba się praca 18h tygodniowo za pensje górnika, widziałam paski i to od różnych nauczycieli. Ponadto 13stka wczasy pod grusza i średnia urlopów. Jeszcze im mało.
jbb
3 lata temu
Niestety w tym zawodzie są tacy, którzy nigdy nie powinni zostać nauczycielami. Ci z powołaniem z narażeniem życia w czasie okupacji uczyli. Może wreszcie przeprowadzić wyeliminowanie tych nie nadających się do zawodu.
sam
3 lata temu
Brawo Pani Kurator. Polityczni nauczyciele niech idą do innej pracy.
UśmiałemSię
3 lata temu
Prezydent łamie Konstytucję, więc co z tego że "obowiązek przeprowadzenia egzaminu na system oświaty nakłada konstytucja" - przykład idzie z góry ;D Od kiedy obecnej władzy zależy na konstytucji? ;D
Tata
3 lata temu
Jak praca nie pasuje to niech znajda sobie inną
uczeń
3 lata temu
brakuje jej tylko laski żeby miała czym grozić
gość
3 lata temu
Z wypowiedzi niżej widać, że tępym narodem łatwo manipulować.
sawon
3 lata temu
Szariat to jest to. Te baby powinny chodzić w workach po nawozach.
Lolek
3 lata temu
Nauczyciele wszyscy strajkujący natychmiastowa do zwolnienia!
Jan
3 lata temu
Zalewska 2
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić