oprac. Bartosz Goluch| 

Strajk nauczycieli. Mocne oświadczenie Małopolskiej Kurator Oświaty

294
Podziel się:

Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak podkreśla, że mimo strajku nauczycieli, matury w polskich szkołach muszą się odbyć. Kurator zaznacza, że obowiązek przeprowadzenia egzaminu na system oświaty nakłada konstytucja. "Jak długo można igrać z emocjami uczniów?! Dość tego!" - pisze Nowak.

Barbara Nowak apeluje o sprawne przeprowadzenie egzaminów
Barbara Nowak apeluje o sprawne przeprowadzenie egzaminów (East News)

Kurator Nowak tłumaczy, że strajk nie zwalnia nauczycieli z obowiązku klasyfikacji uczniów i wystawienia im ocen na koniec roku, który w przypadku maturzystów przypada na kwiecień. Wskazuje również, w jaki sposób dyrektor szkoły powinien ustalić quorum, czyli liczbę nauczycieli niezbędną do podjęcia wiążącej prawnie decyzji.

"Po pierwsze, dyrektor szkoły musi prawidłowo ustalić, kto w czasie odbywania rady pedagogicznej jest jej członkiem i na tej podstawie ustalić liczbę będącą punktem odniesienia do obliczenia wymaganego quorum. Po drugie, nawet w razie podjęcia uchwały dotkniętej tego typu uchybieniem proceduralnym, ustawa Prawo oświatowe nie przewiduje procedury jej unieważnienia" - podkreśla.

Jak wyjaśnia w dalszej części oświadczenia, ewentualne nieprawidłowości przy przyjmowaniu uchwały rady pedagogicznej uchyla kurator. Nowak dodaje jednak, że prawo oświatowe nie tylko reguluje szereg kwestii proceduralnych, ale przede wszystkim ma służyć realizacji konstytucyjnego prawa każdego ucznia do nauki.

Zobacz także: Zobacz także: Dyrektorka szkoły o egzaminach w czasie strajku nauczycieli. "To się odbije na naszym zdrowiu"

Na Twitterze małopolska kurator zaznaczyła, że w skrajnym przypadku quorum może stanowić nawet sam dyrektor szkoły, a decyzja o zatwierdzeniu decyzji rady pedagogicznej należy do kuratora. "Ja jej nie uchylę" - pisze.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Małopolska Kurator Oświaty apeluje do nauczycieli o sprawne przeprowadzenie egzaminów. Zaznacza, że w tych dniach najważniejsi dla nich powinni być uczniowie. "Obowiązkiem konstytucyjnym władzy publicznej jest zapewnić obywatelom powszechny i równy dostęp do wykształcenia. Matury w związku z tym muszą się odbyć, uczniowie muszą mieć zagwarantowaną możliwość zdania egzaminów i podjęcia dalszego kształcenia na wyższych uczelniach. Czy nie o to nam chodzi? Jak długo można igrać z emocjami uczniów?! Dość tego! Namawiam do odważnej obrony praw ucznia. Państwo Polskie i jego urzędnicy muszą wreszcie stanąć po stronie tych, dla których system oświaty istnieje - po stronie uczniów" - zaznacza.

Źródło: wpolityce.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić