Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Radosław Rosiejka
|
aktualizacja

Strażacy ustawiali barierki przed Sejmem. Polecenie wydał komendant PSP

10
Podziel się:

Barierki przed Sejmem zostały rozstawione w nocy z piątku na sobotę. Rozstawili je podchorążowie ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej na warszawskim Żoliborzu. Na co dzień ta grupa strażaków wzywana jest do akcji ratunkowych.

Strażacy ustawiali barierki przed Sejmem. Polecenie wydał komendant PSP
(WP.PL)

Jak ustaliła "Gazeta Wyborcza" polecenie wydał w porozumieniu z szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. bryg. Lesze Suski. Rozkaz ogłoszono około północy, choć oficjalnie decyzja dotarła w sobotę około godz. 8. A wtedy strażacy byli już po akcji rozstawiania barierek.

W piątek 14 lipca marszałek Sejmu Marek Kuchciński ograniczył dostęp do budynku parlamentu. Argumentowano to względami bezpieczeństwa. W nocy z piątku na sobotę przed Sejmem zgromadziło się kilkadziesiąt osób, które co jakiś czas próbowały sforsować ustawione barierki. Dwóm osobom przedstawiono zarzuty w związku z wtargnięciem na sejmowe podwórze.

Protest przeciwko ustawom o sądach. Obywatele RP i KOD pod Sejmem

Strażacy nie mieli czasu się przebrać

Jeden z podchorążych biorący udział w akcji powiedział gazecie, że nie mogli rozmawiać z demonstrantami i dziennikarzami. Strażacy mieli też zerwać z mundurów emblematy Państwowej Straży Pożarnej. Przełożeni nie chcieli, aby ktoś zauważył, że barierki rozkładają strażacy, a nie było czasu, żeby się przebrać. Według podchorążych, była to pierwsza taka sytuacja po 1989 r.

Podchorążowie przed Sejmem byli w sumie dwa razy. Za pierwszym, nie było jeszcze barierek, które mieli ustawiać na ul. Wiejskiej. Za drugim razem, około godz. 3 strażacy przebierali się niebieskie ubrania robocze w autobusie stojącym około 200 m od Sejmu.

Rzecznik komendanta głównego PSP w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" stwierdził, że strażacy w ten sposób doskonalili swoje umiejętności i będą lepiej przygotowani na ewentualną akcję ewakuacji ludności.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
Papa Rydz
5 lata temu
A dlaczego nie robiły to zawszałe mohery od papy z Torunia. Może 50% by zacisnęło kitę i odmeldowało się do Pana. A i krzyże do przybijania bolców by się tym pseudo katolikom przydały.
strażak
5 lata temu
Komendant Główny Leszek Suski, tchórz który uciekł ze strajku w listopadzie 1981. Prawdopodobnie to rodzina z posłem Markiem Suskim. Przed 1989 straż, a tym bardziej szkoła (podchorążowie) nigdy nie byli wykorzystywani do tego rzeczy. W czasie manifestacji szkoła miała zakaz opuszczania koszar! Taką mamy dziś dobrą zmianę. Wszyscy ich broniący jeszcze zatęsknią kiedyś za utraconą wolnością...
ochotnik
5 lata temu
Ten rzecznik to chyba jakiś niedouk skoro uważa, ze ustawianie4 barierek wyszkoli strażaków. Szkoda pisać. Pewnie żadna firma nie chce takich zleceń i trzeba służby ratunkowe angażować. To już było.
hahaha...
5 lata temu
Strażacy doskonalą umiejętności do walki z tłumem...czyżby pis wiedział że w razie niezadowolenia tłumu,ani wojsko,ani policja ich nie poprze...pozostaje straż pożarna i weekendowe wojsko maciara...no i ucieczka na San Escobar
mmm
5 lata temu
to jest wasz wykładnik informacyjny?( Gazeta wyborcza)
antymichnik
5 lata temu
Ten artykuł to stek bzdur dla lemingów !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Listek
5 lata temu
No wiadomo kto wydal rozkaz także będzie kogo rozliczać!!!
Pedro
5 lata temu
Ta formacja schodzi na psy.. :((
sylwi
5 lata temu
" Według podchorążych, była to pierwsza taka sytuacja po 1989 r." gieeniallniieee
sde
5 lata temu
No i słusznie.Ktoś musi dbać o porządek, bo PIS jest zbyt delikatne .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić