Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Magdalena Nałęcz,Michał Kurek
|
aktualizacja

Strzały na na Manhattanie. 8 osób nie żyje, kilkanaście zostało rannych

35
Podziel się:

Co najmniej 8 osób zginęło a 11 zostało rannych kiedy 29-letni mężczyzna wjechał we wtorek wynajętą furgonetką na ścieżkę rowerową na nowojorskim Manhattanie. Napastnik został postrzelony przez policję i przebywa w szpitalu. Policja traktuje incydent jako atak terrorystyczny.

Ciężarówka wjechała w ludzi na ścieżce rowerowej
Ciężarówka wjechała w ludzi na ścieżce rowerowej (Reuters, Andrew Kelly)

Sprawca ataku, który ostatnio mieszkał w Tampa na Florydzie, przejechał po ścieżce odległość ok. 14 przecznic taranując po drodze rowerzystów i pieszych. Po zderzeniu z niewielkim szkolnym autobusem wysiadł z furgonetki i według naocznych świadków wymachiwał - jak się później okazało - pistoletem na sprężone powietrze i bronią śrutową - krzycząc: "Allahu akbar !" (Allah jest wielki). Przybyli na miejsce policjanci otworzyli ogień do zamachowca.

Został on postrzelony przez funkcjonariusza policji w brzuch i przewieziony do pobliskiego Bellevue Hospital. Jego stan jest nieznany. Do tragedii doszło na dolnym Manhattanie w pobliżu miejsca w którym stały bliźniacze wieżowce Centrum Handlu Światowego zniszczone w zamachach terrorystycznych z 11 września 2001.

Policja odmówiła ujawnienia personaliów napastnika, ale dwóch anonimowych funkcjonariuszy organów ścigania zidentyfikowało napastnika jako Sajfullo Saipowa. Według źródeł w mediach amerykańskich pochodzi on z Uzbekistanu. Telewizja CNN poinformowała, że przybył on do USA w 2010 r. i osiedlił się na Florydzie.

Prezydent Donald Trump, stwierdził na Twitterze, że tragedia w Nowym Jorku "wygląda jak kolejny atak bardzo chorego, obłąkanego osobnika". Prezydent dodał, że "organy egzekwowania prawa bacznie śledzą sytuację". "NIE W USA" - dodał amerykański prezydent.

W kolejnym tweecie Trump napisał, że "nie możemy pozwolić aby ISIS (Państwo Islamskie - PAP) wróciło do naszego kraju po tym jak pokonaliśmy je na Bliskim Wschodzie i wszędzie indziej. Wystarczy!"

Prezydent Donald Trump poinformował we wtorek na Twitterze, że polecił Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego zaostrzenie "i tak już ekstremalnego" programu kontroli.

"Właśnie poleciłem Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego zaostrzenie naszego i tak już ekstremalnego programu kontroli. Bycie politycznie poprawnym jest w porządku, ale nie w tym przypadku" - napisał prezydent.

Zdaniem ekspertów nie jest jasne czy powiązanie przez prezydenta ataku na Manhattanie z działalnością Państwa Islamskiego było rezultatem jego przypuszczeń, czy też oparte na dostępnych prezydentowi informacjach służb specjalnych.

Associated Press podkreśla, że przedstawiciele lokalnych władz nie wspominali w oficjalnych wypowiedziach o ewentualnej odpowiedzialności Państwa Islamskiego za atak. Policja podkreśliłajedynie, że traktuje incydent jako potencjalny atak terrorystyczny.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio określił na konferencji prasowej atak jako "tchórzliwy akt terroru". "Wiemy, że ten atak miał na celu złamanie naszego ducha. Ale wiemy również, że nowojorczycy są silni i odporni. Nigdy nie poddamy się aktom przemocy i próbom zastraszania nas" - powiedział de Blasio.

Według gubernatora stanu Nowy Jork Andrew Cuomo wydaje się, że sprawca ataku, którego określił jako "samotnego wilka", działał w pojedynkę.

- Nie ma dowodów wskazujących na szerszy spisek, czy powiązania. Takie akcje podejmowane są przez jedną osobę, która chce wyrządzić cierpienie i szkody i prawdopodobnie zabijać - powiedział Cuomo.

Komisarz policji nowojorskiej James O'Neill poinformował, że słowa wypowiedziane przez sprawcę i okoliczności zdarzenia skłaniają prowadzących śledztwo do traktowania incydentu jako "aktu terroru". Dodał, że sprawca prowadził furgonetkę wynajętą w sieci Home Depot. Odmówił jednak podania kiedy i gdzie została wynajęta.

Reuter podkreślił, że atak i okoliczności jego dokonania przypominają podobne ataki dokonane niedawno w Europie.

Nie ma informacji o Polakach

Nie mamy doniesień o ofiarach wśród Polaków - napisał na Twitterze Maciej Golubiewski, konsul generalny RP w Nowym Jorku. Dodał, że polski konsulat monitoruje sytuacje.

W obliczu dzisiejszej tragedii w NYC, łączę się w modlitwie za ofiary. Nie mamy doniesień o ofiarach wśród Polaków. Konsulat RP w Nowym Jorku monitoruje - napisał Golubiewski.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(35)
asdASDASD
5 lata temu
Powinni zakazać wszelakiego rodzaju pojazdów !!! Super cofniemy się do średniowiecza :DsaDrzdgf
realista
5 lata temu
ISIS powstal; dzieki napad na Irak przez nas, Sadam ich krotko trzymal, tak samo Kadafi, wiec mamy co mamy.
kiuyiuk
5 lata temu
nie w brzuch tyko w łeb strzelać !!!!!!!!!!!!
Gość
5 lata temu
A ten Islam ma wzorzec anatomiczny ?
Otaku
5 lata temu
Jestem ZA zakazem islamu w USA...
Ala
5 lata temu
Trwamu nie chca ogladac, miesiecznice tez ich nie interesuja, przemowienia kaczynskiego czy szydlo nie rozumieja zreszta Jak I zaden Polak nie rozumie. To po co maja przyjechac .?
Marek
5 lata temu
Do polski nie przyjada bo po co. Tu niestety ale nic nie ma.
Wacia
5 lata temu
Lepiej muzulmanin niz pedofile.
hihihi
5 lata temu
publiczna kara smierci !!!!!!!!!!!!!!!
Gość
5 lata temu
"Nie możesz walczyć jak LEW to walcz jak LIS". Oto maksyma którą kierują się patrioci za agresję na ich kraj, końca szybko nie będzie
OOOO...
5 lata temu
.........Dali facetowi dragi i furgonetkę ...reszte dorobili " ...i mają TEMAT " dla bydła "
Realista
5 lata temu
Halloween po islamsku ?
ngv
5 lata temu
muzlumanie sa jak nazisci dzieki lizusom z PO w polsce tez bysmy ich mieli
Pani K
5 lata temu
„Jego stan jest nie znany” i na narzady takiego jeżeli jest coś jeszcze do uratowania.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić