Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Katarzyna Romik
|

Sucha Beskidzka. Licealiści domagali się zwolnienia księdza ze swojej szkoły. Duchowny zrezygnował

70
Podziel się:

Maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego w Suchej Beskidzkiej domagali się usunięcia ze szkoły katechety. Ich zdaniem był nietolerancyjny. Ksiądz sam złożył rezygnację z pracy.

Sucha Beskidzka. Maturzyści doprowadzili do rezygnacji katechety z pracy
Sucha Beskidzka. Maturzyści doprowadzili do rezygnacji katechety z pracy (PAP, PAP)

Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Suchej Beskidzkiej od dłuższego czasu skarżyła się na katechetę. Sprawę znała dyrekcja szkoły.

- Podjęłam odpowiednie działania, przeprowadzając z księdzem i młodzieżą rozmowę – stwierdziła dyrektor LO Anna Sala. - Byłam też na lekcjach prowadzonych przez duchownego i prosiłam go, by skupił się na programie. To było w połowie października. Później ksiądz sam do mnie przyszedł i złożył wypowiedzenie z pracy w szkole za porozumieniem stron – relacjonuje.

Media ustaliły, że chodzi o proboszcza z parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny ks. Wiesława Popielarczyka.

Zobacz także: Zobacz: Schetyna nie wiedział o decyzji Tuska? Kluzik-Rostkowska wyjaśnia

Klika tygodni temu maturzyści napisali list do dyrekcji szkoły oraz do kurii krakowskiej. Skarżą się w nim na zachowania katechety, które – ich zdaniem - nie powinny mieć miejsca.

Młodzież miała wymienić m.in. to, że ksiądz przekazuje im wiedzę "nierzetelną i sprzeczną z faktami naukowymi". Tu jako przykład podają krytykę i wyśmiewanie przez katechetę pomysłu przeprowadzenia w szkole "Strajku klimatycznego". Katecheta miał powiedzieć, że w jego trakcie najbardziej zaszkodziła planecie farba w sprayu, której użyto do pisania haseł na transparentach strajkujących.

Lokalny portal z Suchej Beskidzkiej, dotarł do kopii listu. Podaje, że uczniowie pisali, że ksiądz na lekcjach miał twierdzić, iż celibat księży jest głupi, a osoba, która zdradza żonę lub męża najbardziej zawini, jeśli się do tego faktu się przyzna. Wtedy dochodzi do ciężkiego grzechu, jakim jest rozwód.

To nie koniec. Katecheta miał szydzić z uczniów, nie szanować ich i przerywać wypowiedzi oraz komentować życie prywatne uczennic.

Zarzuty odpiera katecheta, który podkreśla, że sam podjął decyzję o rezygnacji z pracy w szkole. Żaden z przełożonych nie wymógł na nim takiej decyzji.

- Nie musiałem pracować w szkole, bo mógł to robić tylko wikary. Lubię kontakt z młodzieżą, więc pracowałem w liceum. Gdy jednak ktoś zaczął mnie pomawiać, postanowiłem ustąpić – powiedział ks. Popielarczyk.

Katecheta ocenił, że gdyby "młodzież naprawdę miała mi coś do zarzucenia, to sama przestałaby chodzić na religię".

Źródło: Polska Times

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(70)
sosna
3 lata temu
Świecka szkoła to nie miejsce dla księdza .
aqq
3 lata temu
Księża - na księżyc!!
polsza
3 lata temu
motłoch głosuje na motłoch... a po wyborach odkrywa ze zdumieniem, że żyje w motłochowatej republice bananowej,za którą musi płacić coraz wyższą KRYSZĘ HA HA HA HA
słuchaj tylko
3 lata temu
halo.radio
sprawiedliwie
3 lata temu
Gratulacje mamy nadzieję , że inni uczniowie zrobią z tymi wyjątkowo "uczciwymi " osobami to samo .Nauka katolicka dla tych co tego potrzebują w kościołach ,szkoły ŚWIECKIE .
Tomek
3 lata temu
Ksiądz to by plebanie posprzątał, w kancelarii popracował ( nie pobierając kasy), a nie młodym po studiach jeszcze pracę w szkole zabierać.... A jeżeli uważa taki ksiądz, że powinien uczyć religii bo to jego posługa to jak może za to brać pieniądze???
picnawode
3 lata temu
Jeśli polska młodzież wierzy w "naukowe" brednie o klimacie to jesteśmy zgubieni. Rośnie kolejne pokolenie k r e t y n ó w nie mających pojęcia o co w polityce chodzi. Każdego "naukofca" można kupić i dzięki jego opinii trzaskać kasę naciągając głupców na nieuzasadnione koszta.
Jonas
3 lata temu
To Koran nauczy gdzie religja Islam rządzi wieloma krajami. Kilka żona może mieć i facet jest wszystkiego właścicielem. 12 letnie już są żonami matkami. A zobdczen nie tolerują i ukamieniuja grzeszników czy zabijają innej wiary czy niewierzących. Ateiści uważajcie żeby corki wasze nie wyszły za muzułmanina, biedny was los za nękanie chrześcijan. Jaka bronią walczysz taka cię sięgnie. To samo dotyczy dziś polityków itd. Jonas ostrzega czas nawracania się kończy
zibi
3 lata temu
młodzież chce chodzić na lekcję religii ale nie z takim księdzem, którego rozwój zatrzymał się w epoce średniowiecza
🌚🌚🌚
3 lata temu
I krzyżyk mu na drogę
cześć
3 lata temu
młodzi ,zbuntowani ale idealiści !!! trzeba pamietac o tym ! nie należy uciekac od programu z religii a za duzo poświecać miejsca życiu doczesnemu , młodych należy nauczyć duchowości i wiary w Boga , to co doczesne maja koło siebie i widza i wiedzą ,że z tą doczesnością materialną różnie bywa , jedni maja wiecej ale nie zawsze uczciwie inni mniej ale chca miec czyste sumienia , takie jest życie , człowiek wybrał dobro i zło a było wybrac tylko dobro ale człowiek jest słaby i chciał mieć jedno i drugie bo dobro wymaga wysiłku a żło mniej zaangażowania i łatwiej robić --tylko czy potem łatwiej żyć ?????????????
rysiek
3 lata temu
należy wyrwać te chwasty razem z korzeniami - ALBO URWAĆ IM KORZENIE .
123
3 lata temu
Brawo, te darmozjady powinni zniknąć z każdej szkoły.
izydor
3 lata temu
Religia powinna być usunięta ze szkół. Jak chłop w sukience może być normalny.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić