oprac. Violetta Baran| 

Symulowany atak terrorystów na szkołę. Komendant policji odwołany

19

Komendant komisariatu w Barczewie został odwołany ze stanowiska - poinformowała w sobotę policja. Prokuratura wyjaśnia, czy funkcjonariusze tego komisariatu dopełnili obowiązków polegających na zapewnieniu bezpieczeństwa uczniom podczas pozorowanego ataku terrorystycznego.

Terroryści" pojawili się również w szkole w Pasłęku
Terroryści" pojawili się również w szkole w Pasłęku (Policja)
  • Komendant komisariatu w Barczewie został odwołany
  • Policja nie potwierdza, że ma to związek z symulowanym atakiem terrorystów na szkołę w tym mieście
  • Po tych ćwiczeniach odwołana została dyrektorka szkoły

- Ze względu na stwierdzone nieprawidłowości, związane z obiegiem dokumentacji oraz przekazywaniem informacji między poszczególnymi pionami, komendant miejski policji w Olsztynie podjął decyzję o zwolnieniu z zajmowanego stanowiska komendanta komisariatu w Barczewie - cytuje słowa rzecznika prasowego warmińsko-mazurskiej policji, mł. asp. Tomasza Markowskiego, portal polsatnews.pl. Rzecznik nie chciał jednak powiedzieć, czy dymisja komendanta ma związek z symulowanym atakiem terrorystycznym na szkołę w Barczewie.

Przypomnijmy, że 14 listopada w Zespole Szkół w Barczewie przeprowadzono symulację ataku terrorystycznego. O próbie alarmu nie zostali poinformowani ani nauczyciele, ani dzieci. Wewnątrz budynku rzucane były petardy hukowe. Na widok zamaskowanych terrorystów w szkole wybuchła panika. Jeden z uczniów salwował się ucieczką przez okno, a pozostali rozpaczliwie szukali kryjówki przed napastnikami. - pisała "Gazeta Wyborcza".

Kontrowersyjne ćwiczenia przeprowadzili miłośnicy militariów w przebraniu. Władze miasta odwołały dyrektorkę szkoły 29 listopada, ponieważ "naraziła dzieci na niepotrzebny stres".

Początkowo policja podawała, że nic nie wiedziała o planowanych ćwiczeniach w szkole. Jednak w poniedziałek Komenda Miejska Policji w Olsztynie wydała oświadczenie, że doszło do "niezamierzonego przeoczenia i złej interpretacji faktów co do stopnia poinformowania policjantów na temat planowanych ćwiczeń".

"Dyrektor szkoły o zaplanowanym przedsięwzięciu pisemnie poinformowała Komendanta Komisariatu Policji w Barczewie. Pismo w tej sprawie wpłynęło na adres jednostki 8 listopada 2019 roku. W jego treści dyrekcja szkoły nie prosiła ani o pomoc w organizacji, ani o udział w ćwiczeniach policjantów na żadnym etapie planowanego przedsięwzięcia" - poinformował asp. Rafał Prokopczyk, oficer prasowy KMP w Olsztynie.

Na początku tygodnia śledztwo w sprawie symulacji ataku terrorystycznego w szkole wszczęła Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Północ. Śledczy wyjaśniają, czy doszło do niedopełnienia obowiązków wynikających z ustawy Prawo Oświatowe przez dyrekcję Zespołu Szkół w Barczewie. Śledztwo dotyczy także ewentualnego niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy komisariatu policji w Barczewie, poprzez brak zabezpieczenia ćwiczeń antyterrorystycznych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić