Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Violetta Baran
|
aktualizacja

Syria: wstrząsający bilans zamachu na konwój z uchodźcami. Zginęło 68 dzieci

9
Podziel się:

Wstrząsający bilans zamachu na konwój z ewakuowaną ludnością pod Aleppo. Wśród zabitych jest co najmniej 68 dzieci. Są dziesiątki rannych.

Syria: wstrząsający bilans zamachu na konwój z uchodźcami. Zginęło 68 dzieci
(PAP/EPA, ABDO HAJJ AHMAD)

Z najnowszych danych Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie wynika, że podczas wczorajszego zamachu pod Aleppo zginęło 126 osób. Liczba ta prawdopodobnie jeszcze wzrośnie.

Większość zabitych to mieszkańcy ewakuowanych miejscowości Fua i Kefraja, w tym aż 68 dzieci. Kilku zabitych to rebelianci, którzy osłaniali konwój oraz pracownicy organizacji humanitarnych.

Papież Franciszek: to był nikczemny atak

"Jestem przerażony doniesieniami, że dziesiątki ludzi, w tym cywile, zostali zamordowani w eksplozji obok konwoju podczas ewakuacji oblężonych miejscowości Fua i Kefraja" - czytamy w oświadczeniu zastępcy sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Stephena O'Briena.

O'Brien zaznaczył też, że międzynarodowe prawo humanitarne "jasno" rozróżnia bojowników od cywilów oraz przypomniał wszystkim stronom konfliktu, że powinny respektować te zapisy.

Atak potępił także papież Franciszek, nazywając go "nikczemnym".

Atak na konwój z uchodźcami

Eksplozja nastąpiła na zachód od miasta Aleppo, w pobliżu miejscowości zamieszkanych przez szyitów, w miejscu stacjonowania konwoju złożonego z 75 autokarów, którymi podróżuje w sumie blisko 5 tys. osób.

Liczba rannych pozostaje nieznana, ale świadkowie opowiadali o dziesiątkach osób poszkodowanych. Syryjska telewizja pokazała zdjęcia, na których widać leżące na ziemi zwłoki, zniszczone pojazdy i porozrzucany dobytek Syryjczyków.

Liczne syryjskie grupy opozycyjne o atak oskarżyły reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Jednocześnie wspierana przez USA arabsko-kurdyjska koalicja Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) podkreśliła w komunikacie, że "atakowanie z taką brutalnością przesiedlanych cywilów jest zbrodnią przeciwko ludzkości". Zaznaczono, że dla SDF "jasne jest, iż do obecnego stanu Syrię doprowadził nieprzejednany reżim (rządzącej partii) Baas, który nie chce pokojowego, demokratycznego i politycznego rozwiązania konfliktu, oraz opozycja pod kuratelą z zewnątrz, która wciąż ufa w zagraniczne agendy". SDF odpowiedzialnością za popełniane na syryjskim terytorium zbrodnie obarczyło zarówno reżim w Damaszku, jak i opozycję.

W sobotę oficjalna syryjska agencja SANA poinformowała, że zamachu dokonali "terroryści".

Przymusowe wysiedlanie ludności

Do sobotniej ewakuacji szyickiej ludności z obleganych przez rebeliantów miejscowości Fua i Kefraja doszło w zamian za opuszczenie przez sunnickich rebeliantów i cywilów miejscowości Madaja i Zabadani, na mocy umowy między dwiema walczącymi stronami w Syrii.

Rząd Asada zawarł w ostatnich miesiącach wiele porozumień przewidujących opuszczenie przez rebeliantów i ich rodziny obszarów kontrolowanych przez opozycję po kilku miesiącach lub nawet latach oblężenia przez siły rządowe.

Opozycja uważa, że umowy są jednoznaczne z przymusowym wysiedlaniem ludności i z celową zmianą demograficzną. W marcu komisja śledcza ONZ ds. zbrodni wojennych w Syrii uznała, że porozumienie o ewakuacji mieszkańców wschodniego Aleppo na północnym zachodzie Syrii doprowadziło do przymusowego wysiedlenia ludności.

Zbrojna opozycja walcząca od sześciu lat z reżimem Asada jest w większości sunnicka, jak większość populacji Syrii. Asad jest alawitą, czyli wyznawcą nieortodoksyjnego nurtu wywodzącego się z szyizmu; jego siły wspierane są przez szyickich bojowników z Iranu oraz Hezbollah - szyicką radykalną organizację z Libanu.

Źródło: PAP. The Independent

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
Pawel
5 lata temu
przesiedlenia ! Polacy skad my to znamy ? ci co to zdrobili nie maja duszy i serca to cyborgi ktore powinny znalezc sie w kosmosie na bezludnej planecie i tam powinni wybic sie co do nogi.
xxx
5 lata temu
Zabrać milionerom i wymienić rządzących i tu powinna być rola zamachowców a nie zabijać niewinnych i dzieci
asdad
5 lata temu
a ja w to nie wierzę - zwykła propaganda usaisraela.
cyc
5 lata temu
Zginęli ci którzy opuszczali tereny zajmowane przez pseudo wyzwolicieli nie chcieli ich wypuścić do Alleppo przetrzymywaliparę dni po to aby zrobić ten zamach "tera" Tramp na te drugą stronę uderzyć.
234
5 lata temu
Czemu wprost nie przyznają że to USA zabiło tych ludzi.
Otaku
5 lata temu
Ci rebelianci to pustynne karaluchy! Trzeba ich zgnieść co do jednego i będzie spokój!
fhdhdhh
5 lata temu
Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie to mieszkanie gdzie siedzi jakis kozi leb i opowiada bajki. Jaka korzysc moze miec ten zwany przez sprzedajne media zachodnie dyktatorem z atakowania ludnosci cywilnej. Korzysc to ma tzw opozycja oplacana przez zachod poniewaz jest to zbiezne z ich interesem czyli inwazja ladowa wojsk zachodnich
jhbbhjjh
5 lata temu
Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie to mieszkanie gdzie siedzi jakis kozi leb i opowiada bajki. Jaka korzysc moze miec ten zwany przez sprzedajne media zachodnie dyktatorem z atakowania ludnosci cywilnej. Korzysc to ma tzw opozycja oplacana przez zachod poniewaz jest to zbiezne z ich interesem czyli inwazja ladowa wojsk zachodnich
osa
5 lata temu
Gdzie Wielkie Armie Światowych Potęg ? ! Znowu historia nic nie nauczyła, już są konsekwencje na pokolenia dla Europy i Świata...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić