Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Szef agencji ONZ ostrzega: druga fala uchodźców zaleje Europę

53
Podziel się:

Europa może stanąć w obliczu drugiej fali migracji - alarmuje David Beasley, szef Światowego Programu Żywnościowego ONZ. Wyjaśnia, że sytuacja w obozach dla uchodźców w Afryce i na Bliskim Wschodzie jest coraz gorsza.

Liczba osób ubiegających się o azyl w UE w drugim kwartale 2017 r. wyniosła 149 tys. osób.
Liczba osób ubiegających się o azyl w UE w drugim kwartale 2017 r. wyniosła 149 tys. osób. (PAP, Maja Hitij)

- Warunki życia w obozach dla ludzi uciekających przed wojnami w ich krajach, uległy dramatycznemu pogorszeniu przed kryzysem migracyjnym w Europie w 2015 r. Szczególnie odczuwalny był brak jedzenia - mówi David Beasley w rozmowie z niemieckim tygodnikiem "Die Zeit".

- Zapłaciliśmy wówczas wysoką cenę za nasz błąd. Obawiam się, że niebawem to się powtórzy - stwierdza dyrektor wykonawczy World Food Programme - największej organizacji humanitarnej na świecie, powołanej do zwalczania globalnego głodu.

Według szefa WFP, choć wielu mieszkańców obozów w Afryce i na Bliskim Wschodzie chciałoby pozostać blisko swoich krajów to głód nie pozostawia im wyboru. - Jeśli nie mają wystarczającej ilości jedzenia to po prostu szukają innego miejsca, aby przetrwać. I wielu z nich pojedzie do Europy - mówi Beasley.

Zobacz także: Zobacz też: Dlaczego migranci nie chcą przyjechać do Polski?

- Niestety mimo wysiłków ONZ, w ciągu ostatnich 10 lat liczba osób cierpiących z powodu głodu drastycznie wzrosła - tłumaczy szef WFP w wywiadzie dla "Die Zeit", wyjaśniając, że kryzys żywnościowy jest spowodowany głównie przez wojny i zmiany klimatyczne.

- Jemen zagrożony jest głodem, bo swoje porty blokuje Arabia Saudyjska, a to uniemożliwia dostawy pomocy. Dlatego kraje Zatoki Perskiej powinny dołączyć do naszych działań - podkreśla Beasley.

Z raportu WFP z marca wynika, że problem głodu dotyczy już ok. 108 mln ludzi na całym świecie. Zaledwie dwa lata temu ta liczba szacowana była na 80 mln osób.

Dane Eurostatu wskazują z kolei, że liczba osób ubiegających się o azyl w UE w drugim kwartale 2017 r. wyniosła 149 tys. osób, przede wszystkim z z Syrii, Nigerii i Afganistanu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(53)
X-?
5 lata temu
Piszecie te brednie ale zapomnieliście o historii kiedy Polacy uciekali podczas wojny Nie mierzcie ludzi jedna miara Rozumie to co się dzieje w Europie od kilku lat ale to nie wina populacji migrujacej tylko wina USA i innych zachłannych mocarstw które wywołują te wojny i przeganiają naród na stary kontynent zdając sobie sprawę ze wymieszanie ludzi o innych poglądach religijnych doprowadza do konfliktu Pewnie maja w tym jakichś cel
rex
5 lata temu
Ale kto ich tam morduje, że uciekają Chrześcijanie?
fff111
5 lata temu
Niech im ALLAH rzuci chlanie z nieba jak to tak po jedzenie do Białych Europejczyków?? Oj nieladnie
men
5 lata temu
A kto bez zezwolenia wpuszcza ich do europy...nie kompetentni zdrajcy z UE z Tuskisynem i Makrelą na czele...
po
5 lata temu
Jak to zaleje. Granic nie ma , czy co?
ale propagand...
5 lata temu
Przed jakimi wojnami co wy pier...?
MarcinK
5 lata temu
A coz to za zdjecie na ktorym uciekaja kobiety i dzieci, nie spotykane 😂😂😂
Adi
5 lata temu
Religie i bogowie to najgorsze co mogli ludzie sobie wymyślić.
Basia
5 lata temu
Dla mnie to jest niewyobrażalne, że problem głodu może dotyczyć tak ogromnej liczby osób. To straszne, że niektórzy piszą zanim pomyślą, obrażają innych, drwią z ich tragedii. To nie jest ich wina, że w ich kraju jest wojna, bieda, zdegradowane środowisko, brak edukacji, opieki zdrowotnej i korupcja.
wawa
5 lata temu
roztrzelać te dzicz to sie nie nadaje do społeczeństwa
eyo
5 lata temu
wszystko można ale ci u koryta na to nie pozwolą. Bo hajs musi się zgadzać. Jemen po drodze ma kilka innych krajów gdzie jest jedzenie ale idą do Europy bo tam są zasiłki i wiedzą, że białe tępe dzidy będą na nich robiły bo mamy przywódców siedzących w kieszeni u tych kto na tym pseudo kryzysie zarabia krocie. Na biedzie i ludzkim nieszczęściu zarabia się najlepiej
z
5 lata temu
Obecnie na świecie toczą się 32 wojny i konflikty zbrojne – wynika z analizy przeprowadzonej przez Instytut Badania Przyczyn Wojny (AKUF) na Uniwersytecie Hamburga. W porównaniu z rokiem ubiegłym ich liczba spadła. W 2009 r. odnotowano 34 a w 2008 r. 37 wojen i konfliktów. Jest to najniższy poziom od 1993 r. Więc nie widzę potrzeby ,by przygarniać ich miała Europa kiedy przez lata ONZ pomagał poszkodowanym w miejscu ich zamieszkania i w miejscach konfliktów.
J.P.
5 lata temu
Ustawić armaty przy granicy i jak tylko pojawi się coś na horyzoncie czarnego grzać z grubej rury ile wlezie tak długo aż to czarne nie zniknie.
bip
5 lata temu
wystarczy zawracać pontony ;) pieniędzy za podpowiedź nie chcę nic ;)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić