Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Oskar Górzyński
|

Tajemnice sowieckich baz atomowych w Polsce. Ważne odkrycie historyka

27
Podziel się:

Radzieckie bazy atomowe w Polsce były doskonale widoczne dla Amerykanów - stwierdził archeolog dr Grzegorz Kiarszys z Uniwersytetu Szczecińskiego. Naukowiec obalił legendy obrosłe na temat składów. Nierozwiązana pozostaje zagadka, czy rzeczywiście składowano tam głowice jądrowe.

Zachowany fragment bazy w Podborsku
Zachowany fragment bazy w Podborsku (Youtube.com, Krzysztof Dymczyk)

W zachodniej Polsce istniały trzy wybudowane przez Polaków, ale kontrolowane przez Sowietów bazy przeznaczone do przechowywania broni atomowej: w Templewie w dzisiejszym lubuskiem, Brzeźnicy-Kolonii na Wielkopolsce i Podborsku w zachodniopomorskiem. Powstały w roku 1969, ale oficjalnie o ich istnieniu poinformowano dopiero po wyjściu radzieckich wojsk z Polski. Wokół nich narosło sporo mitów i niesprawdzonych informacji. Jak podaje PAP, dzięki badaniom dr Kiarszysa - m.in. na podstawie odtajnionych materiałów CIA - można je teraz zweryfikować.

- Twierdzono na przykład, że bazy były doskonale zakamuflowane przed okiem szpiegowskich satelitów. Tymczasem z analizy odtajnionych zobrazowań satelitów szpiegowskich misji USA - Corona i HEXAGON wyłania się zupełnie inny obraz - powiedział PAP Kiarszys. Jak dodał, bazy były doskonale widoczne dla Amerykanów. Jedyną niewiadomą było to, czy w zakopanych kilka metrów pod ziemią betonowych schronach rzeczywiście przechowywano broń atomową.

Uczony ustalił też, że wbrew dotychczasowym przypuszczeniom, bazy nie były chronione przez baterie przeciwlotnicze. Z kolei dzięki metodzie lotniczego skanowania laserowego, Kiarszys mógł odtworzyć nieznane dotąd elemnty baz, w tym rowy strzelnicze, schrony dla samochodów do transportu głowic, a nawet przebieg ścieżek, którymi patrolowali obiekty wartownicy.

Dzięki zdjęciom z rosyjskich mediów społecznościowych i rozmowom z polskimi żołnierzami mającymi styczność z bazą, badacz zdobył też informacje na temat życia codziennego w strzeżonych ośrodkach.

- W bazach żołnierze żyli ze swoimi rodzinami i dziećmi. Były w nich nawet przedszkola! Przy domach zakładano ogródki warzywne, a w zbudowanych z drewna szopach trzymano zwierzęta - opisuje.

Kiarszysowi nie udało się jednak ustalić odpowiedzi na najważniejsze pytanie: czy w bazach faktycznie składowano broń atomową. Powszechnie przyjmuje się, że tak, ale brak na to dowodów. Naukowiec dokonał pomiarów promieniowania w betonowych schronach, jednak nie wykrył żadnych anomalii.

- Może to świadczyć o tym, że ochrona radiologiczna była wzorcowa. Albo, że głowic nigdy tam nie było - ocenił. Swoje badania zamierza opublikować w 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(27)
#wszędobylski
4 lata temu
Ha ha. Szkoda doktorku że nie byłeś w ośrodku kosmicznym NASA w Houston nawet nie jako naukowiec a turysta i to już w latach 80 tych. Dopiero opadła by Ci szczelna co widać naprawdę z kosmonauci pokazują Kowalskiej i a co widzi nie Kowalski. I jakie slajdy Ziemi kupiłem za kilka dolarów. Było to w czasach kiedy słowo Bajkonur oficjalnie nie istniało ha ha. To chyba będzie zbiór innych publikacji a nie naukowa ścieżka ruskiego do latryny
f4
4 lata temu
Kto by wierzył jakimś amerykańcom , oni na niczym sie nie znają
waldek
4 lata temu
Co to jest za tekst: "Brzeźnicy-Kolonii na Wielkopolsce"
wania
4 lata temu
Amerykanom donosił Bohater Kukliński
Naókofiec
4 lata temu
A ja myślałem, że się czegoś dowiem. No chyba, że fakt iż żołnierze żyli z rodzinami i posiadali przydomowe warzywniaki to te tajemnice.
MOHER
4 lata temu
POTWIERDZIŁ ŻE NIC NA TEN TEMAT NIE STWIERDZIŁ.WOBEC TEGO SKĄD WY TYM REJONIE BYŁA ILOŚĆ PRZYPADKÓW BIAŁACZEK I INNYCH NOWOTWORÓW U LUDZI I ZWIERZĄT?
NSZ
4 lata temu
A jaki arsenał przechowują Amerykanie na terenie Polskim, czy też broń atomową
KOP-2
4 lata temu
Nie do końca tak jest jak pisze ów pan , były w nich urządzenia świadczące o tym że składowano w nich broń atomową . Można to znaleźć na YT relacje różnych eksploratorów podobnych konstrukcji wojskowych . Coś mi wygląda że to na zamówienie ruskich robione badania że to oni niby takie święte byli i atombombki to mieli tylko u siebie .
paktofifka
4 lata temu
Tymi i podobnymi obiektami powinno zająć się Wojsko Polskie.Obawiam się że te obiekty mogą wykorzystać ludzie bez dachu nad głową.
vb
4 lata temu
To takie rosyjskie PO !!!
rysiu
4 lata temu
A co z podzielonym na trzy strefy lotniskiem w Szprotawie ?
sierżant Piep...
4 lata temu
Te schrony budowano dla zmyłki, a broń atomową przechowywano zupełnie gdzie indziej !
my
4 lata temu
Ciekawe co wykryją "następni" po bazach amerykańskich?
aldeco88
4 lata temu
U ruskich wzorowa ochrona radiologiczna? Dobry dowcip. Były to atrapy lub przygotowane schrony dla pocisków w razie zagęszczenia się atmosfery między Rosjanami a ich przeciwnikami.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić