Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Violetta Baran
|
aktualizacja

Tajemniczy wirus z Chin. Wstrząsające relacje z Wuhan. Miasto buduje nowy szpital dla 1000 pacjentów

9
Podziel się:

26 osób nie żyje, ponad 840 jest zakażonych. To najnowszy bilans ofiar koronawirusa 2019-nCoV, który pojawił się w Wuhan w Chinach. Władze objęły już kwarantanną 13 miast, nie zapobiegło to jednak rozprzestrzenianiu się wirusa. W USA odnotowano już drugi potwierdzony przypadek zarażenia wirusem, 63 osoby znajdują się pod obserwacją.

Wuhan. Wciąż przybywa zakażonych nowym koronawirusem
Wuhan. Wciąż przybywa zakażonych nowym koronawirusem (East News, CHINE NOUVELLE/SIPA)

Wirus, który zaatakował po raz pierwszy pod koniec grudnia w Wuhan w prowincji Hubei środkowych Chinach, rozprzestrzenia się w szybkim tempie. To sprawiło, że chińskie władze "zamykają" kolejne miasta w tej prowincji. Wstrzymany w nich jest transport publiczny, zamknięte są stacje kolejowe i lotniska, nie kursują promy. Na drogach wyjazdowych ustawiono policyjne posterunki. Policja kontroluje wszystkie samochody, ale na razie nie blokuje wyjazdu z miasta.

W wielu miastach odwołano imprezy związane z chińskim Nowym Rokiem. Od soboty ma być także zamknięta część Wielkiego Muru znajdująca się w pobliżu Pekinu. Dyrekcja kompleksu Zakazanego Miasta, gdzie znajduje się dawny pałac cesarski dynastii Ming i Qing ogłosiła w piątek, że w sobotę i w niedzielę obiekt będzie zamknięty dla zwiedzających. Zamknięto także kilka świątyń, w których wierni składają ofiary z okazji Nowego Roku.

Tymczasem w sieci pojawiają się zdjęcia i filmy, które mają rzekomo pochodzić z Wuhan. Widać na nich ludzi mdlejących na ulicy, leżące na szpitalnych korytarzach ciała, którymi nie ma się kto zająć.

O tym, że sytuacja jest bardzo poważna, a liczba chorych może być znacznie wyższa, niż podają oficjalnie chińskie władze, może świadczyć fakt, że zdecydowano się na budowę nowego szpitala w Wuhan. Ma on powstać w 10 dni i pomieścić 1000 chorych. Po epidemii ma zostać zburzony.

Podobny szpital zbudowano w Chinach podczas epidemii SARS. Wyleczono w nim około 700 z blisko 5 tys. zarażonych w całym kraju pacjentów.

Chińska armia wysłała do Wuhan 40 lekarzy i sanitariuszy, którzy mają pomóc personelowi medycznemu w tym mieście. To informacja przekazana przez oficjalne chińskie media.

W sieciach społecznościowych pojawiają się jednak nagrania z żołnierzami pilnującymi dworca kolejowego w mieście czy też wysiadającymi z samolotu na lotnisku w Wuhan. Autentyczność tych nagrań nie została jednak potwierdzona.

Światowa Organizacja Zdrowia nie ogłosiła wczoraj stanu globalnego zagrożenia koronawirusem 2019-nCoV. Przyznała jednak, że sytuacja jest dynamiczna i bacznie obserwowana przez ekspertów tej organizacji.

Wiadomo już, jak wygląda nowy wirus. Chińskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób opublikowało "portret" koronawirusa wykonany przy pomocy mikroskopu elektronowego.

Tymczasem wirus rozprzestrzenia się po świecie. Poza Chinami koronawirusa wykryto też w Tajlandii, Korei Południowej, Singapurze i Arabii Saudyjskiej (po jednej osobie zakażonej w każdym kraju), a także w Wietnamie oraz Japonii (po dwa przypadki). Drugi przypadek zakażenia tym wirusem odnotowano także w USA. 63 inne osoby objęte są obserwacją.

Naukowcy z amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia przekonują, analizując doświadczenia związane z wybuchem epidemii SARS i MERS, że szczepionka przeciwko nowemu koronawirusowi może powstać najwcześniej za trzy miesiące.

Źródło: tass.ru, reuters.com, bbc.com

KOMENTARZE
(9)
vvvvvvvv
2 lata temu
bo to wlaśnie jest koniec świata. Przyjdą choroby, wirusy, bakterie na które człowiek nie znajdzie sposobu i tak skończy ludzka rasa
Piotruś Pan
2 lata temu
Jakoś dziwnie nawiązuje mi to do zdarzenia na Kubie. W operacji Piotruś Pan nasi sprzymierzeńcy zrzucili na Kubę Tengę II - zmarło 101 dzieci.
Max
2 lata temu
Szczepionka będzie za 3 miesiące... Hmmm wypuścili wirusa a teraz kasiorke poleci strumieniem....
Opak
2 lata temu
W latach 1918-19 grypa ,,Hiszpanka'' zabiła 50 mln ludzi, 3 razy więcej niż zginęło podczas I wojny światowej. Taka mutacja pojawia się co 100-150 lat. Chyba nastała pora...
Bio
2 lata temu
Testowali bawili się w laboratorium aż wyrwało się spod kontroli.
Grr
2 lata temu
Dane nieaktualne. Wirus dotarł już do Francji. 2 osoby zakażone. Biorąc pod uwagę, że okres inkubacji trwa ok. 14 dni, to ile taka zarażona osoba może w tym czasie zarazić osób?
Prawda
2 lata temu
Na produktach z Chin przyjedzie do Polski
Zobaczymy
2 lata temu
No żeby to nie był początek końca nas wszystkich ..
nick
2 lata temu
Coś okropnego żal mi tych ludzi !!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić