Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Piotr Barejka
|
aktualizacja

Tłumy na ulicach Barcelony. Manifestuje pół miliona zwolenników niepodległości

22
Podziel się:

Prawie pół miliona zwolenników niepodległej Katalonii wyszło na ulice Barcelony. Manifestowali swoje poparcie dla niepodległości regionu i sprzeciw wobec ostatnich działań hiszpańskich władz. Premier Hiszpanii Mariano Rajoy podjął już decyzję, że odbierze Katalonii autonomię.

Katalończycy walczą o swoją niepodległość.
Katalończycy walczą o swoją niepodległość. (PAP, Abaca/Almagro)

Tłum na ulicach był dwukrotnie większy niż we wtorek. Wtedy 200 tys. osób protestowało przeciwko uwięzieniu dwóch, oskarżonych o bunt, katalońskich przywódców. Policja szacuje, że w sobotę manifestowało około 450 tys. ludzi.

Premier Katalonii Carles Puigdemont ocenił, że działania hiszpańskich władz to "najgorsze ataki" przeciwko instytucjom i obywatelom Katalonii od czasów reżimu generała Franco. Podkreślił, że Katalonia nie może godzić się na podejmowane przez hiszpański rząd kroki.

Katalońskie organizacje proniepodległościowe nazwały działania centralnego rządu "autorytarnymi" i wezwały do natychmiastowego ogłoszenia nowej republiki Katalonii

Rząd chce przejąć kontrolę nad Katalonią

Szef rządu krajowego Mariano Rajoy zdecydował, że kataloński rząd regionalny musi oddać władze. Procedurę, zapisaną w 155 artykule hiszpańskiej konstytucji, uruchomiono po raz pierwszy w historii. Skutkuje ona dymisją całego katalońskiego rządu i przedterminowymi wyborami w regionie.

Według propozycji rządu centralnego kataloński parlament miałby zachować rolę reprezentacji obywatelskiej, ale rząd regionu działałby pod kontrolą Madrytu. Nowe władze regionu przejęłyby kontrolę nad regionalną policją, a najpopularniejsza telewizja katalońska TV3 znalazłaby się pod kontrolą państwa. Hiszpańskie ministerstwo gospodarki już zacieśniło kontrolę nad finansami regionu, żeby zablokować finansowanie działań separatystycznych.

Decyzja senatu to formalność?

Jednak zanim podjęte zostaną pierwsze kroki, uchwałę rządu musi zaakceptować senat. Głosowanie w tej sprawie zaplanowano na piątek, choć ze względu na absolutną większość, którą ma rządząca partia, można traktować je jako formalność.

Zobacz także: Zobacz też: Katalonia, palący problem Hiszpanii
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
pigi
5 lata temu
Urzędasy z Barcelony obudziły się trochę za późno.
agasgas
5 lata temu
bez ofiar nie ma niepodległości, Polska powinna jako pierwsza uznać niepodległość Katalonii tak jak to zrobiła z Kosovo
NIE PLATFORMI...
5 lata temu
Tak wygląda manipulacja ,wczoraj czy przedwczoraj było ze większość Katalończyków jest przeciwko samostanowieniu .
geograf
5 lata temu
Zmienić nazwę państwa na Hiszpania i Katalonia na wzór Byłej Serbii i Czarnogóry i będzie może spokój na jakieś 10 lat a potem dopiero stabilna niepodległosć.
dsp
5 lata temu
Hiszpania to stare supermocarstwo, o zadnej Katalonii nie było słychać
grrrr
5 lata temu
Katalonia jest tak rozwinięta gospodarczo bo jest w Hiszpanii. Poza nią była by tylko małym śmiesznym państewkiem
h,m
5 lata temu
Czekam na Komisję Wenecką ale pewnie się nie doczekam.
ak001
5 lata temu
W sumie Hiszpania żeruje na Katalonii. Ale dla Polski taki precedens jak oderwanie się Katalonii od Hiszpanii był by o tyle niebezpieczny, że u nas też zaczęły by się podobne akcje na Górnym Śląsku, Śląsku Opolskim i być może na Pomorzu.
hmm...
5 lata temu
A tak naprawdę chodzi o władzę i kasę dla nowego rządu i kumpli królika ! Ludzie będą się wzajemnie mordować po to, żeby to Kowalski a nie Malinowski zbierał większe żniwo........Ludzie, ogarnijcie się i wyciągajcie wnioski z błędów już popełnionych (jak np.wojna domowa w Syrii )ZGODA BUDUJE, NIEZGODA RUJNUJE!!!!
z uk
5 lata temu
Tylko Rosja popiera niepodleglosc Katalonii kazdy wie ze to niema sensu bo z dnia na dzien stanie sie trzecim swiatem.
Gosc
5 lata temu
Kodziarze wam pomoga
Gosc
5 lata temu
Łapy precz od Katalonii!!
iw
5 lata temu
Tu tez Ameryka sie wtracila...i jatrzy..
Franko
5 lata temu
Katalończycy, zrozumcie wreszcie Hiszpania to kraj kolonialny. Musi więc posiadać jakieś kolonie. To taka historyczna spuścizna. Sadystyczne dręczenie zwierząt i wiele innych spraw.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić