Wróć na
Artykuł sponsorowany

Tradycyjna koszykówka, a 3x3 - czym się różnią?

Podziel się

Koszykówka znajduje się w ścisłej czołówce najpopularniejszych i najbardziej dochodowych sportów na świecie. Duża w tym zasługa NBA – amerykańsko-kanadyjskiej federacji, w ramach której mecze cieszą się ogromnym zainteresowaniem milionów kibiców na całym globie. Koszykówka nieustannie jednak się rozwija, czego dowodem są powstające nowe odmiany tego sportu. Wśród nich znajdziemy koszykówkę 3x3, która zwróciła uwagę miłośników widowiskowej i dynamicznej gry. Zatem czym różni się koszykówka tradycyjna od koszykówki 3x3? Odpowiadamy.

Tradycyjna koszykówka, a 3x3 - czym się różnią? (materiały partnera)
bECzdSeZ

Koszykówka 3x3 a tradycyjna – liczba zawodników

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na liczbę zawodników obecnych na boisku podczas meczów obu dyscyplin. W tradycyjnej koszykówce mamy do czynienia z 5 zawodnikami, a podczas rozgrywki można dokonać dowolną ilość zmian. Natomiast koszykówka 3x3 charakteryzuje się przebywaniem jednocześnie na placu gry po 3 zawodników z obu drużyn i każda z nich może dokonać po jednej zmianie.

Koszykówka 3x3 a tradycyjna – boisko

Boisko do tradycyjnej koszykówki składa się z dwóch połów. Po obu krańcach boiska znajdują się kosze, które w męskiej koszykówce zawieszone są na wysokości 3,05 i posiadają tablice ułatwiające zdobywanie punktów. Pod każdym koszem pole gry podzielone jest na strefy, wśród których możemy wyróżnić linię rzutów za 3 pkt czy „trumnę”, czyli obszar ograniczony – pole, w którym zawodnik atakujący nie może przybywać dłużej niż 3s.

bECzdSfb

Dla porównania, boisko w koszykówce 3x3 składa się jedynie z jednej połowy i jednego kosza z tablicą, do którego rzucają zawodnicy obu drużyn. Podobnie jak w tradycyjnej odmianie dyscypliny, występuje linia rzutów, jednak jest to linia rzutów za 2pkt. Każdy trafiony rzut w obszarze ograniczonym tą linią wzbogaca konto drużyny o 1pkt.

Koszykówka 3x3 a tradycyjna – czas trwania meczu

Mecz w tradycyjnej koszykówce trwa 40 minut. Podzielony jest na 4 kwarty po 10 minut. Jednak uwaga – liczy się tylko efektywny czas gry. Sędziowie zatrzymują zegar w momencie odgwizdywania przewinień, wykonywania rzutów wolnych czy innych przerw grze. Każda drużyna na rozegranie akcji ma 24s, a na wyjście ze swojej połowy – 8s. Mecz wygrywa drużyna, która po upływie czasu regulaminowego lub dogrywki ma więcej oczek na swoim koncie.

W koszykówce 3x3 każda drużyna ma 12s na przeprowadzenie akcji ofensywnej, a zegar rusza w momencie zebrania piłki spod kosza po udanym lub nieudanym rzucie przeciwników. W tym czasie zawodnicy tej samej drużyny muszą również wyprowadzić piłkę poza linię rzutów za 2pkt i doprowadzić do akcji rzutowej przed upływem 12s. Cały mecz trwa 10 minut, ale nie zawsze. Rozgrywka kończy się w momencie, w którym jedna z drużyn zdobędzie 21 punktów. Jeśli nie – triumfują zawodnicy z większą liczbą zdobytych punktów.