oprac. Krystian Winogrodzki| 

Tragedia w Suszku. Prokuratura postawiła zarzut meteorologowi

35
Podziel się:

Prokuratura Okręgowa w Słupsku postawiła zarzuty synoptykowi IMGW z Krakowa. Meteorolog źle ocenił poziom zagrożenia. Mężczyzna nie przyznał się do popełnienia przestępstwa i odmówił składania wyjaśnień.

Prokuratura postawiła kolejne zarzuty po tragedii w Suszku, gdzie doszło do śmierci 2 nastoletnich harcerek
Prokuratura postawiła kolejne zarzuty po tragedii w Suszku, gdzie doszło do śmierci 2 nastoletnich harcerek (PAP, Dominik Kulaszewicz)

Do tragedii doszło w sierpniu 2017 r. W miejscowości Suszek nad obozem harcerskim przeszła nawałnica. Po tym, jak drzewo upadło na namiot, śmierć poniosły dwie dziewczynki w wieku 13 i 14 lat. 38 osób trafiło do szpitala. 130 harcerzy przez kilkanaście godzin było odciętych od świata. Zarzuty w tej sprawie postawiono już kilku osobom, m.in. meteorologom z Krakowa i Warszawy.

Teraz zarzuty popełniania przestępstwa usłyszał Grzegorz M. To synoptyk IMGW z Krakowa, który w dniu tragedii pełnił dyżur meteorologiczny z kompetencjami podejmowania decyzji dla obszaru całego kraju. Mężczyźnie zarzucono niedopełnienie obowiązków służbowych. Miały polegać na niepodwyższeniu ostrzeżenia z 2. stopnia na 3. mimo istotnych przesłanek. Alert miałby zostać zarządzony dla obszaru województwa pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Grzegorz M. został przesłuchany w charakterze podejrzanego i nie przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa. Odmówił złożenia wyjaśnień i odpowiedzi na pytania. Wobec synoptyka nie zastosowano żadnego ze środków zapobiegawczych. Mężczyźnie grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat. Według prokuratury śledztwo w sprawie powinno się zakończyć do końca roku. Niewykluczone, że zostaną postawione kolejne zarzuty.

Na razie usłyszało je 5 osób. Są to: były Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Chojnicach Andrzej N., komendant obozu harcerskiego w Suszku Mateusz I. oraz jego zastępca Włodzimierz D. Zarzuty usłyszeli też wspomniani wcześniej - synoptyk IMGW z Krakowa Witold W. i synoptyk centrum nadzoru operacyjnego w Warszawie Maria M.

Zobacz też: Joanna Mucha do kandydata PiS: zaostrzanie tego prawa, to tortury

Źródło: slupsk.po.gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić