Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Radosław Rosiejka
|
aktualizacja

Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił skargi Słowacji i Węgier w sprawie uchodźców

20
Podziel się:

Słowacja i Węgry zaskarżyły decyzję Rady UE o obowiązkowej relokacji uchodźców nakładającej na każde państwo UE obowiązek przyjęcia uchodźców przebywających w Grecji i Włoszech. Według Trybunał Sprawiedliwości mechanizm relokacji jest proporcjonalny.

Relokacja uchodźców miała pomóc w uporaniu się z kryzysem migracyjnym
Relokacja uchodźców miała pomóc w uporaniu się z kryzysem migracyjnym (Materiał prasowy)

"Trybunał oddalił wniesione przez Słowację i Węgry skargi przeciwko tymczasowemu mechanizmowi obowiązkowej relokacji osób ubiegających się o azyl. Mechanizm ten skutecznie i w sposób proporcjonalny przyczynia się do sprostania przez Grecję i Włochy kryzysowi migracyjnemu z 2015 roku" - napisano w komunikacie Trybunału Sprawiedliwości UE.

Decyzję o relokacji uchodźców Rada UE, w której uczestniczyli ministrowie spraw wewnętrznych, podjęła we wrześniu 2015 r. Decyzję przyjęto większością głosów. Przeciwko kwotowemu rozmieszczeniu uchodźców we wszystkich krajach UE sprzeciwiały się Czechy, Słowacja, Rumunia oraz Węgry. Natomiast Finlandia wstrzymała się od głosu.

Zobacz także: Zobacz też: dzień otwarty w ośrodku dla uchodźców

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości jest potwierdzeniem, że w procesie legislacyjnym w sprawie relokacji uchodźców nie popełniono błędów, wobec czego państwa członkowskie muszą wykonać przyjać uchodźców w ramach ich relokacji. Dla Komisji Europejskiej będzie to ważny argument w wywieraniu presji na kraje, które dotąd nie wywiązały się z tego obowiązku.

Słowacja i Węgry zaskarzyły decyzję

Po decyzji o przyznaniu każdemu państwu kwot władze Słowacji zapowiedziały, że nie podporządkują się decyzji o relokacji uchodźców i zaskarżą ją przed unijnym trybunałem. Później na podobny krok zdecydowały się Węgry.

Jak mówił we wrześniu 2015 r. premier Słowacji Robert Fico narzucona kwota uchodźców jest niemożliwa do wdrożenia, bo jego kraj nie będzie w stanie zatrzymać u siebie przydzielonych mu osób, które mogą udać się do innych europejskich państw. Słowacja uznała, że mechanizm tylko zachęca do przyjazdu do Europy, a odpowiedzią powinno być uszczelnienie zewnętrznych granic UE, wzmocnienie polityki azylowej i dostarczenie pomocy humanitarnej potencjalnym uchodźcom w strefach konfliktu.

Polska, która w czasie rządów PO-PSL zgodziła się na przyjęcie uchodźców, nie wniosła skargi na obowiązek relokacji, ale rząd PiS zdecydował się wspierać Bratysławę i Budapeszt przed Trybunałem UE.

Przeciwko Słowacji i Węgrom popieranym przez Polskę wystąpiły przed Trybunałem Niemcy, Francja, Szwecja, Luksemburg, Belgia, Włochy, Grecja, a także Komisja Europejska.

Argumenty Słowacji i Węgier

Jednym z głównych argumentów podnoszonych przez Węgry i Słowację była niewłaściwa podstawa prawna przyjętej decyzji. Jednak sędziowie nie zgodzili się z tym argumentem wskazując, że decyzja mogła zostać podjęta w ramach procedury nieustawodawczej, czyli bez Parlamentu Europejskiego. Trybunał Sprawiedliwości UE podkreślił, że unijne instytucje mogą podejmować środki tymczasowe, których celem jest szybkie i skuteczne rozwiązanie nadzwyczajnej sytuacji, a taką była duża liczba uchodźców przybywających do UE.

Trybunał przyznał wprawdzie, że szefowie państw i rządów zgodzili się w czerwcu 2015 r., iż państwa członkowskie powinny decydować "w drodze konsensusu" o podziale osób, które w sposób oczywisty wymagają ochrony międzynarodowej, jednak nie stało to na przeszkodzie, by tę konkretną decyzję relokacyjną podjąć w głosowaniu większościowym. Jak wskazali sędziowie, ustalenia czerwcowego szczytu dotyczyły dobrowolnego podziału 40 tys. osób, a zaskarżona decyzja dotyczyła relokacji 120 tys. uchodźców i nie była już dobrowolna.

Sędziowie uznali też, że mechanizm relokacji nie jest niewłaściwym środkiem do realizacji celu udzielania wsparcia Włochom i Grecji, jak wskazywała to Słowacja. "Ważność decyzji nie może zależeć od późniejszych ocen jej skuteczności" - podkreślono w komunikacie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
Man
5 lata temu
To świadczy o reżimie , a nie ma nic wspólnego z demokracją. Przypomina mi się poltyka Hitlera . UE bierze wzór z jego polityki. To nie ma nic wspólnego z projektem założycieli UE,
FDDDDDDDDDD
5 lata temu
kazdy srednio inteligentny człowiek widzi juz chyba do granic jakiego absurdu doszły wykrety i kłamstwa unijnych samozwanczych dygnitarzy-pasozytów...ZLIKWIDOWAC!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
pol
5 lata temu
Aneksja Gdańska i eksterytorialna autostrada oraz linia kolejowa to żądania Niemiec które były pretekstem do agresji na Polskę. Może żądania przyjęcia imigrantów to powtórka z historii ?.
cis
5 lata temu
obawiam sie ze naplyna tylkoze i tak uciekna tam gdzie duzy socjal i dobrobyt
lila
5 lata temu
Turcja i Wegry powinni puscic tranzytem to cale g na niemcy.
VIVAVORBAN
5 lata temu
Wedlug "zachodnich" statystyk TO TYLKO 3% to prawdziwi uchodzcy z regionow gdzie panuje wojna. A kto to sa te 97% ???!..........PARCHISLAMSKI & NAJEZDZCY! I na zyczenie szkopow mamy ich dobrowolnie wpuscic do naszemu "domu" ! A jak nie to nu,nu,nu od paktu masonow.
VivaSzydlo
5 lata temu
Jestem BARDZO dumna z naszej Pani Premier!
eee
5 lata temu
wystapic z bandyckiej UE
ukryta prawda
5 lata temu
może już czas, żeby razem ze Słowacją, Węgrami i Czechami wyjść z unii. a reszta niech się wymienia bambusami do woli.
Wolni
5 lata temu
Już lecimy przyjmujemy co myślicie że was się boimy jeśli będzie trzeba to opuścimy Unię ten chory twór bo taka Unia nam jest nie potrzebna !!
Sceptyk
5 lata temu
Pytam się! Dlaczego przed podjęciem decyzji o wpuszczeniu imigrantów do Europy, nikt nie pytał nas o zgodę?! To była samowolna decyzja decydentów UE!
Aja
5 lata temu
II list Jana 10. ; Jeśli ktoś przychodzi do Was i nie przynosi tej nauki , nie wpuszczenie co do domu. Nawet to nie pozdrawiam cię bo czyniąc to macie udział w jego złych czynach .
ja
5 lata temu
Jedyne rozwiązanie to wyjście z Unii i Związek Wyszehradski
JA
5 lata temu
I bardzo dobrze. Teraz zobaczymy co pisowskie plemie odpowie. Nie pokarza ze cos umia i nich wyjda z uni. Wszyscy polacy opuszcza panstwa unijne i beda mogli w swoim kraju zarabiac. do tego dostana 500+ mieszkanie +, Wiec bedzie raj na tiemi.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić