oprac. Krystian Winogrodzki| 

Trzęsienie ziemi na Alasce. Było zagrożenie tsunami

2
Podziel się:

W miejscowości Anchorage na Alasce miało miejsce trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.0. Początkowo Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna wysłała ostrzeżenie przed tsunami dla Zatoki Cooka i Półwyspu Kenai, jednak po chwili je anulowała.

Trzęsienie ziemi na Alasce miało magnitudę 7.0
Trzęsienie ziemi na Alasce miało magnitudę 7.0 (Twitter)

Do trzęsienia ziemi doszło w największym mieście na Alasce. Miejscowość Anchorage jest zamieszkała przez ok. 200 tys. osób. Jego magnituda wyniosła 7.0. Amerykańska agencja naukowo-badawcza poinformowała, że potem nastąpiły jeszcze cztery wstrząsy wtórne. Najsilniejsze miało moc 5.8 stopni. Trzęsienie było bardzo silne. Sprawiło, że kołysały się latarnie i drzewa.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Na zdjęciach społecznościowych wrzucanych przez poszkodowanych mieszkańców widać, że przedmioty spadały z półek w szafkach. Ucierpiały także drogi, zawaliły się dachy, a na ścianach było widać pęknięcia. W związku z trzęsieniem amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna początkowo wysłała ostrzeżenie przed tsunami dla Zatoki Cooka i Półwyspu Kenai, jednak po chwili je anulowała.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Alaskę w ciągu roku nawiedza ok. 40 tys. trzęsień ziemi. Południowa część stanu jest szczególnie narażona, ponieważ leży na granicy przesuwających się płyt tektonicznych. Najsilniejsze trzęsienie ziemi w historii USA także miało miejsce w tym regionie. Odbyło się w 1964 r. i miało moc o 9.4 stopnia. Trwało około cztery minuty, a wywołane przez niego tsunami pochłonęło ok. 130 istnień.

Zobacz także: Zobacz także: NASA postanowiła sprawdzić jeden z największych mitów i wysłała astronautę w kosmos

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić