oprac. Maciej Deja| 
aktualizacja 

Tsunami w Indonezji. Setki ofiar

10
Podziel się:

Co najmniej 222 osoby nie żyją, a setki zostały ranne i pozbawione dachu nad głową wskutek zabójczego tsunami, które nawiedziło Indonezję. Potężna fala spustoszyła dwie tamtejsze wyspy Jawę i Sumatrę. Wszystko przez erupcję wulkanu Anak Krakatau.

Co najmniej 222 osoby nie żyją po przejściu tsunami, które wywołała erupcja wulkanu Anak Krakatau
Co najmniej 222 osoby nie żyją po przejściu tsunami, które wywołała erupcja wulkanu Anak Krakatau (East News, TV One via AP)

Bilans ofiar może okazać się jeszcze bardziej tragiczny - służby poszukują co najmniej 30 osób. Na wyspach spustoszonych przez żywioł leżą popularne wśród zagranicznych turystów kurorty Pandeglang, Serang i Lampung. Premier Australii Scott Morrison potwierdził jednak, że póki co wśród zabitych nie ma obcokrajowców.

Tsunami uderzyło w sobotę ok. godz. 21.30 lokalnego czasu. Naukowcy podejrzewają, że morderczą falę spowodowały ruchy dna morskiego i podwodna lawina po piątkowej erupcji wulkanu Anak Krakatau. Słup dymu i popiołu sięgał wtedy niemal 400 metrów w górę, a władze zakazywały zbliżania się do niego na odległość 2 kilometrów.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Dziecko potwora

Anak Krakatau to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. W tym roku zanotowano już kilkanaście erupcji o różnej skali. Znajduje się on na małej wysepce w Cieśninie Sund, a jego nazwa oznacza "Dziecko Krakatau".

Wybuch wulkanu Krakatau w sierpniu 1883 roku była jedną z największych erupcji, jaka wystąpiła w erze historycznej. Wyspa, na której się znajdował, właściwie eksplodowała (2/3 jej powierzchni zniknęło)
, a huk był słyszany z odległości nawet 4 tys kilometrów. Słup dymu, popiołu i gazów osiągnął 27 km wysokości. Gazy uwolnione do atmosfery sprawiły, że przez około 3 lata Słońce widziane z Ziemi miało zabarwienie zielone, a Księżyc niebieskie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Anak Krakatau wyłonił się z morza 90 lat temu i rośnie w tempie ok. 7 metrów rocznie.

Zobacz także: Zobacz także: Władze Pompejów przygotowane na najgorsze. Wezuwiusz wybucha co 500 lat

Indonezja położona jest w tzw. ognistym kręgu otaczającym Ocean Spokojny. To rejon szczególnej aktywności sejsmicznej - występują tam częste erupcje wulkanów i trzęsienia ziemi.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić