Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Radosław Rosiejka
|

Tureckie władze zablokowały Wikipedię

10
Podziel się:

Taką informację podała organizacja monitorująca internet Turkey Blocks. Od godz. 8 czasu lokalnego dostęp do wszystkich wersji językowych jest zablokowany. To kolejny krok w dławieniu wolności słowa w sieci – twierdzą krytycy Recepta Tayyipa Erdogana.

Tureckie władze zablokowały Wikipedię
(WP.PL, PAP/CTK)

Agencja AFP podaje, że mieszkańcy Stambułu nie mogli w sobotę rano wejść na strony Wikipedii, chyba że używali połączenia VPN. Jednak część z internautów skarży się, że zmiana ustawień połączenia z internetem nie zawsze pozwala obejść blokadę.

Według Turkey Blocks, a także mediów, w tym dziennika "Hurriyet", administracyjne działania polegające na zamknięciu Wikipedii muszą zostać w najbliższych dniach zatwierdzone przez wymiar sprawiedliwości.

Inne strony internetowe, w tym największe serwisy społecznościowe, działają normalnie.

Według niektórych użytkowników Wikipedii powodem sobotniej blokady mogły być liczne krytyczne wobec prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana informacje, które pojawiły się w encyklopedycznym wpisie na jego temat po referendum z 16 kwietnia. W referendum zatwierdzono zwiększenie kompetencji szefa państwa.

Blokują internet z powodów bezpieczeństwa

Władze w Ankarze już wcześniej blokowały dostęp do popularnych serwisów społecznościowych, jak Facebook czy Twitter. Turcy nie mogli korzystać z tych portali podczas wielkich demonstracji antyrządowych oraz po atakach terrorystycznych. Zdaniem ekspertów częściowym celem takich działań jest powstrzymanie rozpowszechniania zdjęć z zamachów oraz treści propagandowych.

Do blokady mediów społecznościowych doszło w listopadzie 2016 roku po aresztowaniu kurdyjskich deputowanych. Wtedy premier Binali Yildirim przyznał, że "od czasu do czasu z powodów bezpieczeństwa" władze "mogą podejmować takie działania". Zaznaczył, że są one tymczasowe, a dostęp do zablokowanych stron jest przywracanych "gdy mija niebezpieczeństwo".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
beton
5 lata temu
jak ma pomóc zwalczyć czy utrudnić terrorystom to blokować a i u nas to np. tę propagandę lewactwa wraz z tymi puczami organizowanymi też można blokować a kogo to obchodzi ,że jakaś posłanka zamiast się w poważnych sprawach wypowiadać śpiewa z mównicy i to ,że uszy puchną , po co to pokazywać ani to mądre ani to ładne , można też blokować materiały prześladowcze , prześmiewcze , szydercze itp. stop hejtowi - obraźliwe i naruszające czyjąś godność -- a kogo obchodzi ,że komuś wątroba gnije i pluje jadem na innego ---blokować
u,llo
5 lata temu
fgjytujy5utrey65
unasgorzej
5 lata temu
dopiero co było tu 7 komentarzy, niemiecki cenzor czuwa żeby mu kolonia nie uciekła- pucz nr 2 coraz bliżej
er
5 lata temu
er
ghh
5 lata temu
21-wiek.............a u muslinów ciągle średniowiecze !!!!!
,,,
5 lata temu
..... Powrót do Średniowiecza ?
Qq
5 lata temu
Chcieli sułtana to mają...
>rtv<
5 lata temu
wyslac tam KOD wraz z Krolikiem Swetru i Kijowym!
willkommen
5 lata temu
bardzo dobrze szkoda że nasz prezes nie jest takim wojownikiem bo już dawno pełowcy by siedzieli- a tak szykuja drugi pucz i myślą że nikt tego nie zauważył.Możiwe że miała to zapoczątkować armia morderców ubecji i sb w sejmie przy poparciu niemieckich mediów tvn wyborczej.
B52
5 lata temu
w polsce nie dawno zanikały sygnały telewizyjne jak lewactwo zablokowało mównicę
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić