oprac. Arkadiusz Jastrzębski| 
aktualizacja 

"Tylko nie mów nikomu". Abp Wojciech Polak: to nie jest atak na Kościół

106
Podziel się:

Nie widzę w filmie Tomasza Sekielskiego ataku na Kościół katolicki - mówi prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak. Jego zdaniem żądanie dymisji całego episkopatu jest nieuprawnione.

Prymas Polski abp Wojciech Polak
Prymas Polski abp Wojciech Polak (PAP, Piotr Nowak)

- Odwołałem wyjazd do Korei Południowej. Trzeba gasić pożar i zabrać się do pracy. Przed nami spotkanie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Będziemy chcieli pokazać jeszcze raz, co zrobimy z tym problemem - powiedział prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak na antenie Radia Zet.

- Nikt nie może powiedzieć, że do takich problemów nie dochodzi - zastrzegł hierarcha. Dodał, że nie widzi w filmie Tomasza Sekielskiego ataku na Kościół katolicki.

- Ten film jest jeszcze jednym elementem, który pomoże w naszej walce. Za ten film trzeba podziękować - powiedział abp Polak. Wyjaśnił, że nie wystąpił w dokumencie "Tylko nie mów nikomu", bo nie chciał odnosić się do nieznanych mu przypadków.

Zobacz także: Zobacz także: Sekielski: ofiary rozklejały się na planie. Wszystko poprzedzały godziny rozmów

Prowadząca rozmowę Beata Lubecka pytała o słowa abpa Leszka Sławoja Głódzia o tym, że "nie ogląda byle czego". - Nie można tak mówić, jeśli czegoś się nie widziało - odparł prymas Polski.

Zaznaczył również, że nie zna szczegółów sprawy, którą miał tuszować abp Głódź. - Mam nadzieję, że sprawa będzie badana - mówił abp Polak.

Z kolei wezwania o dymisję wszystkich hierarchów polskiego Kościoła uznał za nieuzasadnione. - Trzeba wszystko wyjaśnić, a są narzędzia, które mogą weryfikować naszą pracę - przekonywał. Wyjaśnił też, że wysłannik Watykanu przyjedzie do Polski na jego zaproszenie, wystosowane jeszcze przed emisją filmu braci Sekielskich.

- Musimy zwiększyć nadzór na księżmi, którzy byli związani ze sprawami molestowania. Musimy wprowadzić takie rozwiązanie, że kuratory będą niemal codziennie składali raporty biskupom. Druga rzecz to kolejne szkolenia dla hierarchów - wyjaśniał plan działania KEP abp Polak.

- Wasze dzieci są bezpieczne - przekonywał rodziców.

#OczekujeReakcji

Film Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" to nie atak na Kościół, a atak na bandytów, którzy wykorzystali Kościół do popełniania przestępstw. Wystarczyło kilka godzin, aby zareagowali politycy i hierarchowie. Tym razem nie może skończyć się na kilkudniowej pamięci. Film Sekielskiego musi spowodować konkretne decyzje.

W ramach akcji Wirtualnej Polski #OczekujeReakcji pytamy, jakich decyzji i od kogo oczekują rodacy. Do naszej akcji "Obejrzałam/em film Sekielskiego. Oczekuję stanowczej reakcji!" możecie dołączyć TUTAJ.

Film Tomasza i Marka Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele premierowo pokaże Telewizja WP. Pierwsza emisja w czwartek, 16 maja, o godzinie 23.00. Kolejne w piątek i niedzielę.

Telewizja WP jest dostępna naziemnie na ósmym multipleksie (MUX8), na platformie NC+ (kanał: 73) oraz w kablówkach, m.in.: UPC (kanał 116/158), Vectra (128), Multimedia (38), Netia (30), Inea (28), Toya (25) i wielu innych.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić