o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

"Tylko nie mów nikomu". Abp Wojciech Polak: to nie jest atak na Kościół

81
Podziel się

Nie widzę w filmie Tomasza Sekielskiego ataku na Kościół katolicki - mówi prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak. Jego zdaniem żądanie dymisji całego episkopatu jest nieuprawnione.

Prymas Polski abp Wojciech Polak
Prymas Polski abp Wojciech Polak (PAP, Piotr Nowak)
bErYJaWJ

- Odwołałem wyjazd do Korei Południowej. Trzeba gasić pożar i zabrać się do pracy. Przed nami spotkanie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Będziemy chcieli pokazać jeszcze raz, co zrobimy z tym problemem - powiedział prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak na antenie Radia Zet.

- Nikt nie może powiedzieć, że do takich problemów nie dochodzi - zastrzegł hierarcha. Dodał, że nie widzi w filmie Tomasza Sekielskiego ataku na Kościół katolicki.

- Ten film jest jeszcze jednym elementem, który pomoże w naszej walce. Za ten film trzeba podziękować - powiedział abp Polak. Wyjaśnił, że nie wystąpił w dokumencie "Tylko nie mów nikomu", bo nie chciał odnosić się do nieznanych mu przypadków.

bErYJaWL
Zobacz także: Zobacz także: Sekielski: ofiary rozklejały się na planie. Wszystko poprzedzały godziny rozmów

Prowadząca rozmowę Beata Lubecka pytała o słowa abpa Leszka Sławoja Głódzia o tym, że "nie ogląda byle czego". - Nie można tak mówić, jeśli czegoś się nie widziało - odparł prymas Polski.

Zaznaczył również, że nie zna szczegółów sprawy, którą miał tuszować abp Głódź. - Mam nadzieję, że sprawa będzie badana - mówił abp Polak.

bErYJaWR

Z kolei wezwania o dymisję wszystkich hierarchów polskiego Kościoła uznał za nieuzasadnione. - Trzeba wszystko wyjaśnić, a są narzędzia, które mogą weryfikować naszą pracę - przekonywał. Wyjaśnił też, że wysłannik Watykanu przyjedzie do Polski na jego zaproszenie, wystosowane jeszcze przed emisją filmu braci Sekielskich.

- Musimy zwiększyć nadzór na księżmi, którzy byli związani ze sprawami molestowania. Musimy wprowadzić takie rozwiązanie, że kuratory będą niemal codziennie składali raporty biskupom. Druga rzecz to kolejne szkolenia dla hierarchów - wyjaśniał plan działania KEP abp Polak.

- Wasze dzieci są bezpieczne - przekonywał rodziców.

bErYJaWS

#OczekujeReakcji

Film Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" to nie atak na Kościół, a atak na bandytów, którzy wykorzystali Kościół do popełniania przestępstw. Wystarczyło kilka godzin, aby zareagowali politycy i hierarchowie. Tym razem nie może skończyć się na kilkudniowej pamięci. Film Sekielskiego musi spowodować konkretne decyzje.

W ramach akcji Wirtualnej Polski #OczekujeReakcji pytamy, jakich decyzji i od kogo oczekują rodacy. Do naszej akcji "Obejrzałam/em film Sekielskiego. Oczekuję stanowczej reakcji!" możecie dołączyć TUTAJ.

bErYJaWT

Film Tomasza i Marka Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele premierowo pokaże Telewizja WP. Pierwsza emisja w czwartek, 16 maja, o godzinie 23.00. Kolejne w piątek i niedzielę.

Telewizja WP jest dostępna naziemnie na ósmym multipleksie (MUX8), na platformie NC+ (kanał: 73) oraz w kablówkach, m.in.: UPC (kanał 116/158), Vectra (128), Multimedia (38), Netia (30), Inea (28), Toya (25) i wielu innych.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErYJaXm
KOMENTARZE
(81)
tarantula
2 lata temu
ONI teraz nic nie wiedzą i nic nie słyszeli !???..... Teraz będą fanaberie wymyślać !? Za dobrze maja w tym swoim stanie : Państwo płaci co roku na kler 78-miliona/zł ; ludzie płacą na tacę co tydzień : a za byle jaki pogrzeb taki w 15-minut x 3-5 denatów pobieraJA 300-450,00 ZŁ + KOSCIELNEMU = 100-150,- a ZA ŚLUB to słyszę przeróżne kwoty od 500,00 - 2000 ,- tyś To jeszcze nie wszystko. ale mam już dośc pisania. bo mnie to wkurza ! CZY PAN BÓG TEZ MODLIŁ SIE ZA PIENIĄDZE......?
cb
2 lata temu
TY Ojcze Prymasie swoje a ksieżulka swoje....zrób wreszcie porządek
Baciar
2 lata temu
Oczywisście księze PRYMASIE, żeby to nie jest atak na kościół. To tylko atak na księży z Twojej diecezji. Już raz ich karałeś suspenzą za udział w marszach antylewackich. Teraz znowu trzeba wspierać lewacką wersję pedofilii w Kościele. Innej nie ma. Nawet w hierarhii. To zadziwia.
bErYJaXn
dt
2 lata temu
Biskupi byli na tyle glupi ze nie wywalili takich ksiezy, i tez tych co maja kobiety i dzieci.No to maja to czego nie cheili.Ludzie odchodza od kosciola.za 15 lat koscioly beda w Polsce puste tak jak sa puste w Niemczech.
Kobieta
2 lata temu
oczekuje ze wszystkich pedofilow wykastrujecie chemicznie a jak jakiegos dostaniecie w swoje rece to oprocz kastracji bedzie siedzial w wiezieniu za czyn ktorego sie dopuscil i ze bedzie w wykazie pedofilow tego oczekuje ze kościół i przestępcy tam sie ukrywajacy beda karani jak zwykli ludzie a nie przesuwani to tu to tam przesteca to prezestepca nie ma gorszych i lepszych. Kościół to nie Bog. To tylko ludzie nie maja goracej linii z niebem i tak nalezy ich traktowac
paranoya
2 lata temu
Prawo jest bardzo niedoskonałym ujęciem tego co powinien przejawiać (realnie wyrażać w formie fizycznej i duchowej) przedstawiciel Boga . Jak może pokazywać i nauczać czym jest Bóg gdy wobec mniejszych okazuje pogardę wytykając im błędy , których sobie nie wytyka? Życie w Bogu jest dawaniem miłości duchowej której symbolem jest Chrystus i JEDNOŚĆ W NIM. A ta przejawia się szacunkiem do każdego "mniejszego" w świecie fizycznym ponieważ BĘDĄC w JEDNOŚCI DUCHA ŚW człowiek WIE!!!! Dokładnie, że jest tym samym Chrystusem choć przyjmującym różne postacie po to aby dokładniej nauczyć jak byc w jedności w Chrystusie-ZWŁASZCZA TYCH , KTÓRZY NAUCZAJĄ a nauczają zawsze najpierw siebie. Jeżeli zatem przedstawiciel kościoła nie pozwala nauczać innym i przypisuje tylko sobie to prawo ale naucza odwrotnie do nauk Jezusa. To niszczy to wizerunek ich samych jak i kościoła. I wtedy nauczanie to staje się faryzejskie.
maciek
2 lata temu
powinni zlikwidować cały dotychczasowy stan kapłański
Hmmm
2 lata temu
Tym problemem to powinna zajmować się niezależna krajowa prokuratura oraz sądy - w końcu to dzieje się w Polsce a nie w Watykanie......
e, prymus
2 lata temu
... tylko nie mów nikomu kto był TW SB w sutannie .
gość
2 lata temu
Ksiądz jak każdy obywatel podlega prawu i jeśli je łamie to winien jest kary. Podobnie powinno być z homoseksualistami, którzy popełniali lub popełniają przestępstwa seksualne, a których liczba jest większa. A gdzie nauczyciele, lekarze pedofile, trenerzy sportowi, harcerze ? To są zawody atrakcyjne dla takich osób.
Pawel
2 lata temu
Pedofilia to problem, Ale nie tylko księża to czynią!!! Film żałosny, naciągany, nieprzekonywujący. Wszystko jest takie sztuczne, że aż nieprawdziwe. Wręcz tandetne i tendencyjne. Szum medialny ? Chyba wybory się zbliżają. Uczciwe pokazanie tematu, to pokazanie różnych grup społecznych i porównanie procentowe zawartości tej dewiacji. A tak to zwykła manipulacja.
kara1953
2 lata temu
Głównym problemem kościoła jest homoseksualizm. Zbiorowisko samych mężczyzn, żyjących wygodnie na koszt innych, którzy nigdy nie pobrudzili sobie rąk ciężką pracą przyciąga homoseksualistów jak magnes. W swoim zbiorowisku czują się jak w raju. Władza, jaką mają nad ludźmi wbija ich w pychę i uważają, że stoją ponad prawem i moralnością. Walka z pedofilią w kościele nie jest atakiem na kościół, bo ludzie chcą wierzyć, to jest atak na zdemoralizowanych skunksów, którzy są niemoralni do szpiku kości i bezczelnie "nauczają" moralności innych. Trzeba mieć wyjątkowo dużo tupetu, żeby tak postępować. A ocena kościoła jest łatwa, bo: NIE PO SŁOWIE ICH POZNACIE, A PO ICH CZYNACH ICH ODNAJDZIECIE".
wiza
2 lata temu
ciekawe jaka kasę na ten film dostali autorzy i skąd ona pochodzi?Czyżby ze środowisk feministycznych i LGBT, skrycie przez lata popieranych również przez kler?
bErYJaXf
stop
2 lata temu
wychodzi na to że kardynałowie i biskupi nigdy nie byli księżmi a więc nie molestowali ani nie gwałcili. Brawo, jak widać tylko w Polsce mamy niepokalanych purpuratów, aniołów!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić