o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Katarzyna Romik
Katarzyna Romik
|

"Tylko nie mów nikomu". Kolejni pokrzywdzeni opisują swoje historie

28
Podziel się

Trzy doby po premierze, film "Tylko nie mów nikomu" zobaczyło prawie 12 milionów osób. Bohaterowie i twórcy przyznają, że skala wsparcia i pozytywnych komentarzy jest zaskakująca. Wiele osób odczuwa także potrzebę podzielenia się swoją historią. Wśród nich jest dziennikarz Artur Włodarski, z którym rozmawialiśmy.

Warszawa, nieudana próba publicznego pokazu filmu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu".
Warszawa, nieudana próba publicznego pokazu filmu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu". (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)
bEDIaBZx

Włodarski opisał sytuację, której doświadczył jako 12-latek w warszawskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Jego katecheta ksiądz Janusz K., próbował go pocałować.

"Nie sposób było go nie lubić"

Artur Włodarski uczestniczył w lekcjach religii w jednej z parafii na Jelonkach. Kiedyś w niedzielny wieczór wybrał się tam na mszę i do spowiedzi.

– Ucieszyłem się, bo spowiadał mój katecheta. Lubiłem go. Młody, drobny, zawsze uśmiechnięty, miał dla nas czas. Stawał w drzwiach, gdy kończyła się religia i zagadywał, zwłaszcza chłopców. W tamtą niedzielę powiedział, żebym przyszedł do niego po mszy – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Artur Włodarski.

bEDIaBZz
Zobacz także: Zobacz także: Sekielski dołącza do specjalnej akcji Wirtualnej Polski

Dodaje, że na plebanii nie spędził więcej niż 30 minut, może nawet kilkanaście.

– Ksiądz na mnie czekał. Zdążył się przebrać, zrobić herbatę, włączyć muzykę. Powiedział, żebym usiadł na sofie, a on dokroi ciasto. Przyszedł i usiadł obok mnie. Dziwne, bo sofa mała, a obok dwa fotele. Potem pamiętam już tylko, że próbowałem mnie objąć, pocałować. Odruchowo uderzyłem go i wybiegłem – wspomina Włodarski.

bEDIaBZF

Zamach na Boga

W rozmowie z WP dziennikarz podkreśla, że sytuacja była niewiarygodna z kilku powodów.

– Miałem 12 lat, nie do końca byłem świadomy tego, co się dzieje, poza tym, że to coś złego – mówi Włodarski. Dodaje, że szokujące było dla niego zachowanie księdza, ale i własna reakcja.

Zaznacza, że to był impuls. – Uderzyłem lub odepchnąłem księdza. Gdyby ktoś mi powiedział, że coś takiego zrobię – nie uwierzyłbym. To był czas, kiedy Kościół cieszył się wielkim, niepodważalnym autorytetem. Świat PRL-u był czarno-biały, a Kościół był po jasnej stronie – podkreśla Włodarski.

bEDIaBZG

Relacjonuje, że poczuł się tak, jakby podniósł rękę niemalże na Boga. – Mój świat runął.

Sprawiedliwość wymierzona

Dziennikarz przyznaje, że długo o zdarzeniu nie mówił nikomu. Rodzicom wyznał co zaszło na plebanii na Jelonkach dopiero kilka lat temu. – Są wierzący i praktykujący. To mogłoby zachwiać ich światem lub wpłynąć na nasze relacje.

Wcześniej, bo po dwóch latach od opisanej przez siebie sytuacji, Włodarski rozmawiał z kolegą. – Szok. On od razu wiedział, co chcę powiedzieć o księdzu Januszu K. "Wszyscy wiedzą" – opowiada Włodarski.

bEDIaBZH

Ks. Janusz K. jeszcze przez dwa lata nauczał religii w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Potem został przeniesiony, w sumie był jeszcze w sześciu parafiach i został awansowanych na proboszcza.

Włodarski kończy historię: - Księdza K. spotkała kara. Ale nie ze strony Kościoła, a jednej z ofiar. Nie wiem, co K. musiał zrobić temu chłopcu, skoro jako dorosły facet, głowa rodziny, inżynier z dwójką dzieci, odszukał go i zabił. Co ten ktoś musiał przeżywać, że zdecydował się wywrócić swoje, wydawałoby się, udane życie – zastanawia się Włodarski.

Bezsilność i sprzeciw wobec hierarchów

Artur Włodarski mówi WP, dlaczego teraz opisał to, co go spotkało.

Jak podkreśla, to nawet nie sam film braci Sekielskich go ośmielił. Sprowokowała go reakcja arcybiskupów, zwłaszcza abpa Leszka Sławoja Głodzia, który nazwał film "byle czym".

bEDIaBZI

– Jak można nazwać to "byle czym"? Ludzie cierpieli przez księży długie tygodnie, miesiące, lata. Chyba mało kto reagował tak, jak ja i ucinał to od razu. Przeszli nieporównanie większą traumę, niektórzy zmagają się z nią przez całe życie – podkreśla Włodarski.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDIaCaa
KOMENTARZE
(28)
Zdegustowana
2 lata temu
Masz rację! to gra polityczna. Teraz będzie więcej takich, których ksiądz pogłaskał, bo liczą na odszkodowanie. Jakoś nie gorszy nikogo pedofilia w wśród artystów gejów. Jeszcze publicznie płaczą, że od kogoś dostali w gębę,a zapominają dodać w jakich okolicznościach; że ocierali się o tyłek faceta stojącego na przystanku!!!
nieksiądz
2 lata temu
Dziennikarze jako jedyna grupa zawodowa jest wolna od pedofilii. A może pan Sekielski udowodni, że jest inaczej?
Polus
2 lata temu
A jak to nie prawda każdy może powiedzieć byłem molestowanie 10 lat temu i co dalej
bEDIaCab
kolo
2 lata temu
Teraz każdy cwaniak bedzie chciał odszkodowanie.....
Mój nik
2 lata temu
Koniec kościoła jaki znamy od 2000 lat nadchodzi. Przyszłość to kosmici i cywilizacje pozaziemskie .
Ewa
2 lata temu
Brawo dla Pana inżyniera! Zrobiłabym tak samo! Media proszę dotrzeć do tego dzielnego człowieka bo chcemy usłyszeć jego historię!
wuj Sam
2 lata temu
ale cyrk
Proste
2 lata temu
Kastrować każdego księdza albo znieść celibat
Proponuję
2 lata temu
Opodatkować Kościół katolicki wywalić religię że szkół to kasa zaraz się znajdzie i wprowadzić podatek wyznaniowy i niech płacą na swój Kościół tylko zdeklarowani katolicy A nie wszyscy pośrednio z budżetu państwa miliardy
uho
2 lata temu
Rabin Israel Grunwald - oskarżono go o molestowanie 15-latka na pokładzie samolotu lecącego z Australii do Los Angeles. Oskarżenie wycofano po tym, gdy zgodził się na wykonanie 500 godzin pracy przymusowej na rzecz społeczeństwa i zobowiązaniu do znalezienia pomocy psychologicznej. Grunwald był głównym rabinem kongregacji Węgierskich Chasydów w Brooklyn’ie, znanej jako Pupas.
fh
2 lata temu
Rabin Ephraima F. Shapiro - stanął pod zarzutem molestowania seksualnego wielu chłopców w okresie ponad 50-ciu lat.
wewe
2 lata temu
Rabin Elior Chen i jego zwolennicy są podejrzani o czyny drastycznego maltretowania dzieci w wieku 3 i 4 lat, które były wściekle i systematycznie bite młotkiem, kaleczone nożem i innymi narzędziami, przy czym czyny te miały charakter przestępstwa ciągłego, bowiem trwały miesiącami, dopóki młodsze z dzieci nie straciło przytomności.
f
2 lata temu
Yehuda Nussbaum - kontroler tkanin rytualnych i rabin molestujący dzieci, wciąż ma dostęp do chłopców w jesziwie Brooklyn’skiej.
bEDIaBZT
wqa
2 lata temu
a co z szechterem kawalerem wychowujacym samotnie
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić