o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Artykuł sponsorowany

W jaki sposób każdy może kupić właściwe części do swojego samochodu?

Podziel się

Kupno auto części to nieodłączny element posiadania samochodu. Nawet bardzo ostrożnie jeżdżący kierowcy muszą raz na jakiś czas wymienić zużyte części na nowe. Pojawia się wówczas pytanie: gdzie je kupić, by były tanie i dobre?

Części do auta
Części do auta (materiały partnera)
bDpihBWZ

Auto części z autoryzowanego salonu

Na pewno będą dobre, ba – nawet bardzo dobre! Niestety nie będą tanie. Oryginalne części do samochodów kosztują dużo. Bonusem jest ich bardzo wysoka jakość i długa żywotność. Dodatkowo w autoryzowanym salonie lub serwisie mamy możliwość porozmawiać z fachowcem, który na temat części do naszego samochodu wie absolutnie wszystko.

Niemniej dla niektórych osób wysoka cena może być zaporową. Dzieje się tak zwłaszcza wówczas, gdy samochód ma już swoje lata, sporo części wymienionych na oryginalne i inwestowanie w nową część zwyczajnie się nie opłaca. A czasem klienta z różnych przyczyn na nową część nie stać. Wtedy trzeba poszukać innych rozwiązań.

Sklepy stacjonarne z częściami samochodowymi

W każdym mieście znajdzie się co najmniej jeden taki sklep i na pewno nie będzie narzekał na brak klientów. Wynika to z faktu, że niektóre części trzeba wymieniać nawet wówczas, gdy jeździ się bezawaryjnie. Dotyczy to na przykład klocków hamulcowych.

bDpihBXb

W dobrych sklepach stacjonarnych pracują ludzie, którzy o samochodach i częściach zamiennych wiedzą absolutnie wszystko. Jeśli mamy blisko taki sklep, możemy się uważać za szczęściarzy. Nie tylko kupimy dobrą część w niewygórowanej cenie, ale też zyskamy garść bezcennych informacji.
Niestety są i minusy. Sklepy stacjonarne z oczywistych przyczyn nie są w stanie mieć w ciągłej sprzedaży części do wszystkich marek i modeli samochodów krążących po ulicach. Niekiedy taka część musi być sprowadzona z hurtowni lub od producenta, a czas oczekiwania wcale nie będzie krótki. Mogą to być nawet dwa tygodnie. Kto ma samochód (a naprawdę mało kto dziś nie ma), ten rozumie, co to znaczy. Dwa tygodnie bez samochodu to cała wieczność. Logistykę poruszania się po mieście, drogę do pracy, szkoły dziecka itp. trzeba opracować na nowo. Nagle okazuje się, że doba jest za krótka. Jeśli w sklepie stacjonarnym nie ma niezbędnej części, trzeba szukać dalej.

Warsztat samochodowy

Większość kierowców wcześniej czy później i tak trafi do warsztatu, bo nie każdy jest na tyle zdolny, by własnoręcznie wymieniać części samochodowe. Bardzo często warsztaty oferują nie tylko usługi, ale też i sprzedaż części zamiennych. Jest tylko jeden mały haczyk.

Nieoryginalne części zamienne (tzw. zamienniki) mogą pochodzić z różnych źródeł i mieć bardzo różną jakość. Niestety ta branża także nie uniknęła zalewu tanimi częściami z Azji Wschodniej, a mówiąc wprost – z Chin. No i tu może pojawić się problem, bo chociaż o chińskiej gospodarce mówi się ostatnio w samych superlatywach, to niestety nadal bardzo wiele chińskich wyrobów zasługuje co najwyżej na miano „chińskiego plastiku”. Taka część zamienna będzie pasowała do samochodu, ale jej żywotność i jakość będą pozostawiały bardzo dużo do życzenia. Nie znaczy to, że każdy mechanik sprzedaje chińszczyznę, żeby było taniej. Po prostu trzeba mieć zaufany warsztat, w którym płaci się za dobre części i takie się otrzymuje. Jeśli uda się znaleźć dobrego mechanika, który cieszy się nieposzlakowaną opinią, to warto się go trzymać. Nawet jeśli cena części i ich wymiany będzie wydawała się wysoka, to w ostatecznym rozrachunku i tak wychodzi się na plus.

Niestety o dobry warsztat samochodowy może być ciężko, zamienniki też niekiedy potrafią kosztować „za dużo”. Oczywiście można powiedzieć, że jak kogoś nie stać na utrzymanie samochodu, to niech nim nie jeździ, ale to byłoby bardzo radykalne rozwiązanie. Są jeszcze inne.

bDpihBXh

Auto części ze szrotów, czy naprawdę warto?

To bardzo problematyczne rozwiązanie i w zasadzie nie powinno się go polecać. Części ze szrotów to po prostu części używane. A jak używane, to niestety, ale ich jakość i żywotność na pewno pozostawia wiele do życzenia. Niezwykle rzadko zdarza się, że ktoś rozbije nowe auto i sprzedaje je na części. Wtedy faktycznie można nieco zaoszczędzić, kupując część prawie nową, niezniszczoną. Na pewno nie powinien tego robić ktoś, kto się na częściach nie zna. Ryzyko jest zbyt duże.

Kupowanie używanych części jest bardzo popularne zwłaszcza wśród posiadaczy starych aut. W ich przypadku koszty wymiany części na nowe mogą przekroczyć wartość auta. Niemniej nadal to rozwiązanie można potraktować jedynie jako bardzo doraźne i tymczasowe. np. na nową część trzeba poczekać dłużej, a jeździć trzeba. O ile ta jazda sprowadza się do poruszania się w obrębie niedużego miasta przy umiarkowanej prędkości, rozwiązanie można uznać za akceptowalne. Generalnie jednak kupowanie auto części ze szrotów nie jest wskazane.

Auto części ze sklepów internetowych

Zakupy w internecie są wygodne i szybkie. To przede wszystkim alternatywa dla oczekiwania, aż dana część zostanie sprowadzona do sklepu stacjonarnego. O ile w sklepie możemy czekać nawet dwa tygodnie, to kupując w internecie, nie mamy takiego problemu. Tu zamówiona część może dotrzeć do klienta nawet na następny dzień. Żeby było to możliwe najlepiej złożyć zamówienie w godzinach przedpołudniowych.

Za kupowaniem części w internecie przemawia duża dostępność zamienników do praktycznie wszystkich marek i modeli aut oraz niewygórowane ceny. Osobom, którym w tym momencie zapaliła się czerwona lampka, warto przypomnieć, że sklepy internetowe nie muszą wynajmować powierzchni sklepowych, co bardzo mocno obniża koszty prowadzenia działalności. Niektóre z nich nawet nie prowadzą własnych magazynów. Pośredniczą tylko między klientem a hurtownią i to ona wysyła kupującemu potrzebny zamiennik. Ponadto sklepy internetowe zarabiają na dużych obrotach, więc mogą sobie pozwolić na niższe marże.

bDpihBXi

Atrakcyjne ceny w sklepach internetowych to plus, nie pułapka. Warto kupować w zaufanych sklepach lub na zaufanych platformach, które dbają o interes klienta. Dobrym przykładem jest platforma Allegro, która skupia wielu sprzedawców i może zaoferować praktycznie każdą potrzebną część. Intuicyjna obsługa, rozbudowane filtry (producent, rodzaj i jakość sprzętu, marka i model samochodu, maksymalna cena itp.), łatwość wyboru, szybkie płatności i krótki czas dostawy to atuty, które przemawiają właśnie za zakupami na Allegro.

Części zamienne to kwestia bezpieczeństwa – nie oszczędzaj na jakości

Tanie i dobre to ideał części samochodowych. Niestety, bardzo często kierowcy skupiają się głównie na tej pierwszej kwestii. Tymczasem wymiana części na nowe powinna być dyktowana względami bezpieczeństwa, a tu nie ma miejsca na oszczędność. Jakość tarcz hamulcowych, drążka kierownicy, części zamiennych do układu zawieszenia powinna być bez zarzutu.
Nawet kupując zamienniki, warto sprawdzić, jaką opinią cieszy się producent, jak długiej gwarancji udziela na części i z czego one są zrobione. Trwałość i solidność to dwie cechy, których powinno się oczekiwać od części zamiennych. Niska cena jest miłym dodatkiem, ale nie może być czynnikiem decydującym. Trzeba pamiętać, że jazda samochodem powinna być bezpieczna nie tylko dla kierowcy i pasażerów, ale też innych użytkowników dróg.

bDpihBXC
Artykuł sponsorowany
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić