Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Krystian Winogrodzki
|
aktualizacja

W Polsce pracują robotnicy z Korei Płn.? Zaskakujące doniesienia amerykańskiego dziennika

35
Podziel się:

Pracownicy z Korei Północnej mieli pracować w stoczni w Policach. Taki obrót spraw nie podoba się Stanom Zjednoczonym. W obszernym reportażu gazeta zdradza kulisy pracy Koreańczyków w Polsce.

Restrykcje na pracowników z Korei Płn. zostały nałożone po listopadowym teście rakiety balistycznej
Restrykcje na pracowników z Korei Płn. zostały nałożone po listopadowym teście rakiety balistycznej (Getty Images, Chung Sung-Jun)

Robotnicy mieli być zatrudnieni jako spawacze przy produkcji tankowca, dla klienta z Holandii - podaje NY Times. Kilku z nich przyznało, że pochodzi z Korei Płn., ale nie chce dłużej rozmawiać. - Jesteśmy tu legalnie i płacimy podatki - powiedział jeden z nich. - Są utalentowani i pracowici - mówi Cecylia Kowalska, która w przeszłości prowadziła firmę zatrudniającą Koreańczyków z północy.

Dziennik zdradza kulisy czasu wolnego pracowników z Korei. Kobiety po pracy przebywały głównie w sypialni, gdzie ich jedyną rozrywką było oglądanie propagandowych filmów dokumentalnych. Raz w tygodniu, pozwalano im wyjść na miasto, ale tylko w grupach. Dodatkowo miały opiekuna, jednak pracownicy również "monitorowali się nawzajem".

NY Times jest zaskoczony tym, że sojusznik USA zatrudnia do pracy ludzi z kraju Kim Dzong Una. Przywódca z Pjongjangu ma "zagrażać Stanom Zjednoczonym i znacznej części Azji Wschodniej bronią nuklearną". USA miało lobbować, głównie wśród swoich sojuszników, aby unikali przyjmowania pracowników z tego państwa.

Amerykańskiemu embargo stanowczo sprzeciwiły się przede wszystkim Rosja i Chiny. Także Unia Europejska była niechętna tym prośbom, jednak w ramach kompromisu zgodziła się na zaprzestanie odnawiania zezwoleń na pracę, dla Koreańczyków z północy.

W grudniu Rada Bezpieczeństwa ONZ, do której od stycznia dołącza Polska, wydała rezolucję nakazującą wydalenie pracowników z Korei Płn., w ciągu dwóch lat. To efekt listopadowego testu międzykontynentalnej rakiety balistycznej. Z podobnym rozporządzeniem do samorządów zwróciło się Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Według Państwowej Inspekcji Pracy od połowy 2017 roku w Polsce, ma przebywać 450 pracowników z Korei Płn., zatrudnionych przez 19 firm. Z kolei The Times, wysyłając zapytania do 16 województw, otrzymał od 10 informację, o 124 nowych pozwoleniach na pracę w 2017 r. i 253 w poprzednim. Jednak dokładna liczba Koreańczyków z północy w Polsce nie jest znana.

Zobacz także: Zobacz również: Korea Płn. wizualizuje atak nuklearny na USA

Koreański Instytut ds. Zjednoczenia Narodowego w Seulu podaje, że ok. 150 tys. mieszkańców Korei Płn. pracuje za granicą. Partia Robotnicza w Pjongjangu ma uzyskiwać od 30 do 80 proc. zarobków każdego pracownika, co stanowi poważne źródło dochodów reżimu Kim Dzong Una. Mimo to, niektórzy Koreańczycy mają wręczać łapówki, aby uzyskać te miejsca pracy.

Źródło: NY Times

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(35)
Zyga
5 lata temu
Amerykanie pewnie za coś, lub na czyjeś polecenie nie dopuszczają Polaków do pracy w USA. Niewolnik ma obowiązek zniewalania innych.
gość
5 lata temu
Lepsi Koreańczycy z północy niż ukraińscy "przyjaciele - rezuni".
BOLO
5 lata temu
Mówcie co chcecie, ale Kim Dzong Un to mój ulubiony grubasek w całej Korei Północnej
WE3
5 lata temu
Rok temu był o tym program ,a wy teraz to łapiecie ,ALE AMERYKAŃCY MAJĄ RACJE.
fredi
5 lata temu
a vizy do usa to kiedy nam zdejma ...barany.
zolhan
5 lata temu
a co ich to obchodzi to ze korea pln to dziwny kraj nie znaczy ze wszyscy obywatele tacy sa ,to co jak jeden amerykanin kogos zabije tzn ze wszyscy amerykanie to mordercy ,moze oni uciekli z rezimu zeby zyc uczciwie
gullon
5 lata temu
W cegielni w Odonowie koło Kazimierzy Wielkiej (wieś pod Proszowicami) pracowali Koreańczycy z pólnocy. Żywili ich kurzymi rapkami, takimi jak dla psa...
pp
5 lata temu
A co jankesom do tego kto u nas pracuje. Może to są uciekinierzy od reżimu komunistycznego. Jeszcze zaczną nam dyktować kiedy i z kim możemy uprawiać sex. Tyle lat czerpali pożytki z niewolniczej pracy, dzisiaj kolorowi są ludźmi niższej kategorii, wytępili ludność tubylczą, a teraz mają czelność dyktować kto jest lepszy lub gorszy. Wstyd i sromota.
Nowe trędy El...
5 lata temu
No jestem ciekawy jak by to Polacy wysłali zapytanie do Landów w RFN o pracowników z Korei, to jaka byłaby ich odpowiedz. Skoro Koreańczycy tu pracują to na pewno legalnie, a ten artykuł pisany jest pod publikę w Polsce. Mamy się teraz bać bo nie tylko Elity UE będą chciały Nas wyrzucić, ale i wylecimy z NATO. Oczywiście jeśli my Polacy z powrotem nie wybierzemy tych sprzedawczyków z PO,to Oni Nas wyrzucą ze struktur. Tak będzie wyglądała ich demokracja- zastraszanie i pomawianie Polski i Polaków
Master2
5 lata temu
A kogo to obchodzi co się USA nie podoba ? Mają swój kraj to niech sobie w nim rządzą. Gdyby nie bliskość rosyjskiej granicy to o żadnym sojuszu nikt w USA by nie pomyślał.
hjkl;
5 lata temu
naszemu przyjacielowi nie podoba sie to ze polacy go nie sluchaja
gh
5 lata temu
wiadomo że kaczyński dogadał sie z kimem...
pl
5 lata temu
PiS na wieki wiekow amen
Czlowiek pele...
5 lata temu
Zydzi i muzulmanie nam szkodza ale dla USA to ok. Bujajcie sie amerykancy
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić