Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Katarzyna Bogdańska
|

W Warszawie kolejna ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej

9
Podziel się:

Na warszawskich Powązkach Wojskowych ekshumowano ciało kolejnej ofiary katastrofy smoleńskiej. To 17. ekshumacja przeprowadzona w związku ze śledztwem ws. katastrofy. Na prośbę rodziny prokuratura nie ujawnia, o czyj grób chodzi.

W Warszawie kolejna ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej
(WP.PL, Paweł Kozioł)

- Na prośbę rodziny nie podajemy personaliów osoby, której ekshumacja dotyczy i proszę o uszanowanie woli rodziny - powiedziała w czwartek rzeczniczka Prokuratury Krajowej prokurator Ewa Bialik.

Kolejny etap ekshumacji rozpoczął się dwa tygodnie temu, po ponad dwóch miesiącach przerwy. W sumie w marcu ekshumowano sześć osób: 14 marca ekshumowano ciało z grobu sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika (według nieoficjalnych informacji jego tożsamość została potwierdzona), następnie z grobu Natalii Januszko, kolejną ekshumację przeprowadzono w Żabnie k. Tarnowa, z grobu Wojciecha Seweryna, potem we Wrocławiu z grobu Aleksandry Natalli-Świat i we wtorek rano w Warszawie, dotyczyła ona grobu mec. Stanisława Mikkego.

PK od początku informowała, że ekshumacja ciał ofiar katastrofy smoleńskiej jest niezbędna wobec popełnionych wcześniej błędów. Chodzi m.in. o możliwą zamianę ciał ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. i nieprawidłowości w opisie stwierdzonych obrażeń w dokumentacji sporządzonej przez stronę rosyjską. Zlecone przez PK badania przeprowadza 14-osobowy międzynarodowy zespół ekspertów. Znajdą się w nim m.in. trzy osoby z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Sądowej w Lozannie-Genewie (Szwajcaria), jedna z uniwersytetu w Coimbra w Portugalii, oraz dwóch profesorów z Odense (Dania). Resztę zespołu tworzą eksperci z Krakowa, Warszawy, Lublina. Biegli przeprowadzają sekcje zwłok, tomografie, pobierają próbki do badań DNA, histopatologicznych, toksykologicznych i fizykochemicznych.

O planach ekshumowania ofiar katastrofy smoleńskiej PK poinformowała w czerwcu ubiegłego roku. Ekshumacje rozpoczęto w połowie listopada.

Do końca grudnia ubiegłego roku ekshumowano w sumie 11 osób: parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich, Stefana Melaka, Tomasza Mertę, Aleksandra Szczygłę, Edwarda Duchnowskiego, Janinę Natusiewicz-Mirer, Ewę Bąkowską, Dariusza Michałowskiego, Mariusza Handzlika i Piotra Nurowskiego. W trakcie tych ekshumacji potwierdzono jedną zamianę ciał - podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Mariusza Handzlika i b. prezesa PKOI Piotra Nurowskiego.

Według nieoficjalnych informacji kolejną nieprawidłowość wykryto też podczas marcowych ekshumacji. Prokuratura oficjalnie tego jednak nie komentuje.

To nie pierwsza tego typu sytuacja; w latach 2011-12, na polecenie prokuratury wojskowej, która wówczas prowadziła śledztwo, ekshumowano dziewięć osób, w przypadku sześciu potwierdzono złożenie w niewłaściwych grobach.

Na początku marca rzeczniczka Prokuratura Krajowej poinformowała PAP, że "czynności ekshumacyjne nie zakończą się w 2017 r.".

Decyzje o ekshumacjach spotkały się ze sprzeciwem części rodzin ofiar. Do Prokuratury Krajowej wpłynęły zażalenia, skargi i wnioski o uchylenie postanowień ws. ekshumacji. Prokuratura od początku stoi jednak na stanowisku, że przepisy Kodeksu postępowania karnego nie przewidują możliwości złożenia zażalenia na decyzję o ekshumacjach. W październiku 2016 r. ponad 200 osób, członków rodzin 17 ofiar, zaapelowało w liście otwartym o powstrzymanie ekshumacji ich bliskich.

Okoliczności katastrofy smoleńskiej bada specjalny zespół prokuratorów Prokuratury Krajowej. W początkach kwietnia ubiegłego roku PK po sześciu latach przejęła śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej od zlikwidowanej prokuratury wojskowej. Wcześniej Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła zarzuty dwóm kontrolerom lotów ze Smoleńska (dotychczas nie zdołano im ich przedstawić) oraz dwóm oficerom rozwiązanego po katastrofie 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, który zajmował się transportem najważniejszych osób w państwie.

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka.

Patrycja Rojek-Socha

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
badacz
5 lata temu
ekshumację juz przyniosły dane pozwalajace na podważenie konfabulacji MAK/Laska ale trzeba czekac na końcowy raport
jbox-er
5 lata temu
Znajdą wreszcie ten trotyl czy nie.Bo nie wiem czy szykować się na Rosję czy snuć nadal plany życiowe
omg
5 lata temu
Czy ofiary katastrofy ożyją po tych ceremoniach? Nekrofile wpędzają nas w kolejne koszty.
omg
5 lata temu
Czy ofiary katastrofy ożyją po tych ceremoniach? Nekrofile wpędzają nas w kolejne koszty.
PRAWDA
5 lata temu
JESZCZE ZA TO ODPOWIEDZĄ
jk
5 lata temu
niestety za te ich cyrki to my musimy płacić,może by spróbowali dać własną i tak nadoili miliony i doją ciągle sępy bez honoru
Polak niepiso...
5 lata temu
Akcja wyborcza PIS zakończyła się katastrofą. Większość działań PIS kończy się mniejszą czy większą katastrofą.Szkoda tylko , że uczestnikami tych katastrof są Polacy.Pora kończyć te pisowskie wygłupy.
xxy
5 lata temu
Ekshumacje nie mogą zakończyć się ani w tym ani w następnych latach, bo komisja smoleńska nie ma nic do dodania/udowodnienia, więc musiała by skończyć pracę a nie może. Wszystkie komisje pis działają jak im wygodnie i udowadniają co im wygodnie. Komisja smoleńska - działa 6 lat, rezultaty ?, komisja/prokuratura bada sprawę wypadku dudy - działa kilka miesięcy, rezultaty ?, prokuratory działają, badają wypadki limuzyn macierewicza, szydło - rezultaty ? Tu nie chodzi o rezultaty ale o pokazanie że coś robią. Ile to wszystko kosztuje a i tak dyspozycyjne dla ziobry prokuratury ustalą to co już jest ustalone
Pytam
5 lata temu
Kontrolerzy lotów mieli umożliwić lądowanie dużego samolotu w gęstej mgle w kartoflisku bez urządzeń naprowadzających, choć to awykonalne... Dlaczego jeszcze nie postawiono zarzutów tym, którzy ten lot przygotowywali, a jeszcze żyją, bo mając wiedzę na temat "bylejakości państwa"(wg PAD) po prostu nie wsiedli do tytki, żeby polecieć na tę idiotyczną wycieczkę w jedną stronę?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić