Walka ze smogiem. Będą kary za sprzedaż kopciuchów. Prezydent podpisał ustawę

36

Ustawa przewidująca zakaz importu i sprzedaży kopciuchów ma już podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Kto nadal będzie handlował takimi kotłami, nie uniknie kary. A te mogą wynieść nawet do 5 proc. przychodu przedsiębiorcy.

Andrzej Duda podpisał ustawę zakazującą importu i sprzedaży kopciuchów.
Andrzej Duda podpisał ustawę zakazującą importu i sprzedaży kopciuchów. (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Andrzej Duda podpisał we wtorek 5 listopada ustawę wprowadzającą zakaz sprzedaży i importu kopciuchów. Nowe zapisy przewidują również kary za obrót takimi piecami. W uzasadnieniu tej decyzji podkreślono, że "celem ustawy jest poprawa jakości powietrza i ograniczenie tzw. niskiej emisji powstającej w wyniku spalania węgla w piecach domowych".

Nowe zapisy przewidują uszczelnienie rynku w ten sposób, by do konsumentów nie trafiały pozaklasowe, nieekologiczne kotły grzewcze (tzw. kopciuchy). Zdefiniowano w niej "wprowadzanie do obrotu", co ma wyeliminować możliwość sprowadzania do Polski nieekologicznych kotłów z innych państw UE, Turcji i państw EFTA (będących stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym). Zgodnie z wyliczeniami resortu przedsiębiorczości i technologii, na polski rynek trafia rocznie około 200-250 tys. kotłów grzewczych na paliwa stałe. Nowelizacja przepisów ma pozwolić skuteczniej przeciwdziałać wprowadzaniu na rynek nieekologicznych kotłów.

W oświadczeniu Kancelarii Prezydenta wskazano, że dla tzw. kopciuchów przepisy dotyczące "swobodnego przepływu towarów" nie będą stosowane. Oznacza to tyle, że nie mogą być one wprowadzane na krajowy rynek. Za obrót takimi kotłami grozić będą przedsiębiorcom kary w w wysokości od 10 tys. złotych do 5 proc. przychodu osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym. O jej wysokości zdecyduje wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej.

Zobacz także: Zobacz także: Walka ze smogiem. Po roku jest zaledwie 10 proc. wypłat na wymiany pieców

Wprowadzona zostanie też jednolita stawka VAT (8 proc.) dla instalacji fotowoltaicznych, instalowanych w przypadku budownictwa społecznego. Będzie to dotyczyć nieruchomości do 300 m kw. Dotychczas stawka VAT na instalacje fotowoltaiczne mogła różnić się w zależności od miejsca ich zainstalowania.

Jak przypominał PAP, zgodnie z raportami WHO i agend europejskich, z powodu smogu i powikłań wynikających ze złej jakości powietrza w Polsce umiera 47 tys. osób rocznie. Za największe emisje zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 oraz benzo(a)pirenu odpowiada sektor bytowo-komunalny (np. piece grzewcze, palenie śmieci) oraz transport.

Ustawa wchodzi w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia z wyjątkiem części zapisów, które zaczną działać od 1 stycznia 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Autor: KRO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić