Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Maja Kołodziejczyk
|

Wanda Rutkiewicz 41 lat temu zdobyła szczyt Mount Everest. Google Doodle upamiętnia osiągnięcie alpinistki

2
Podziel się:

Wanda Rutkiewicz 41 lat temu, jako trzecia kobieta na świecie zdobyła szczyt Mount Everest. Grafika Google Doodle upamiętnia osiągnięcie polskiej alpinistki i himalaistki.

Wanda Rutkiewicz 41 lat temu zdobyła szczyt Mount Everest. Google Doodle upamiętnia osiągnięcie alpinistki
Wanda Rutkiewicz 41 lat temu zdobyła szczyt Mount Everest. Google Doodle upamiętnia osiągnięcie alpinistki (google)

Google Doodle upamiętnia osiągnięcie Wandy Rutkiewicz

Wanda Halina Rutkiewicz-Błaszkiewicz to polska alpinistka i himalaistka, będąca jednocześnie jedną z najwybitniejszych himalaistek na świecie. Jako trzecia kobieta i pierwsza osoba polskiego pochodzenia stanęła na najwyższym szczycie na świecie – Monut Everest. Dziś Google Doodles swoją grafiką upamiętnij 41. Rocznicę tego wydarzenia.

Wanda Rutkiewicz – życiorys

Wanda Rutkiewicz urodziła się 4 lutego 1943 roku w Płungianach. Była córką inżyniera Zbigniewa Łaszkiewiczaa oraz Marii z Pietrników. Miała również dwóch braci: Jerzego i Michała oraz siostrę Janinę. Po II wojnie światowej z rodzicami i starszym bratem Jerzym przeprowadzali się kolejno do Łańcuta i Wrocławia, gdzie Wanda ukończyła liceum. Swoją edukację kontynuowała na Politechnice Wrocławskiej, którą ukończyła z dyplomem inżyniera-elektronika. Następnie podjęła pracę w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych, a następnie przeniosła się w Warszawie, gdzie rozpoczęła pracę w Instytucie Maszyn Matematycznych.

Wanda Rutkiewicz jako alpinistka

Swoje pierwsze w życiu kontakty ze wspinaniem Rutkiewicz miała w Rudawach Jankowskich, na skałkach znajdujących się w pobliżu Jeleniej Góry. 1962 w Tatrach ukończyła kurs taternickich na Hali Gąsienicowej i od tego czasu rozpoczęła regularne wspinaczki na klasycznych, ale bardzo trudnych trasach. Po swoich doświadczeniach w Tatrach, swoje zainteresowanie skierowała ku innym łańcuchom górskim, takim jak Alpy. Pamir, Hindukusz oraz Himalaje.

Wanda Rutkiewicz była autorką wielu książek, poświęconych głównie jej wyprawom. Pisała też artykuły o tematyce alpinistyce i była rzeczniczką wspinaczkowej samodzielności kobiet. Zaginęła w maju 1992 roku, podczas wspinaczki na Kanczendzongę. Jej ciała nie odnaleziono.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Fuks
3 lata temu
Rudawy Jankowskie to chyba są w gdańsku bo nie koło jeleniej góry geografia się kłania...
Zed
3 lata temu
To była piękna i wspaniała kobieta, taki już nie ma w Polsce.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić