oprac. Krystian Winogrodzki| 

Wiadomo, kiedy kopalnia w Karwinie wznowi pracę. Odcięto obszar, gdzie doszło do wybuchu

7
Podziel się:

Wydobycie węgla w czeskiej kopalni CMS w Karwinie zostanie wznowione 27 grudnia. Prace zostaną reaktywowane jedynie w tych obszarach, które pozostały niedotknięte skutkami wybuchu.

Górnicy wrócą do pracy w kopalni w Karwinie po świętach
Górnicy wrócą do pracy w kopalni w Karwinie po świętach (PAP, Łukasz Gągulski)

Przedstawiciele czeskiej kopalni poinformowali, że 800 górników wróci do pracy tuż po świętach - 27 grudnia. Dotychczas pozostawali w domach, ale dostaną za ten okres 100 proc. wynagrodzenia. Wydobycie będzie odbywać się w podziemnych wyrobiskach, które nie zostały dotknięte skutkami wybuchu - informuje wyborcza.pl.

Udało się z kolei odciąć obszar, gdzie doszło do wybuchu. Panuje tam bardzo wysokie stężenie gazów. Przez kilka tygodni będą tam prowadzone pomiary przy użyciu specjalnych sond. Służby wtłaczają tam azot.

W niedzielę po przebadaniu składu powietrza i analizie temperatury ratownicy weszli do wyrobiska, gdzie doszło do wybuchu metanu. Odnaleźli tam i wydobyli na powierzchnię ciała trzech polskich górników. Rzecznik koncernu, do którego należy kopalnia poinformował, że rozpoczęto procedurę identyfikacji ciał mężczyzn. Wcześniej, w czwartek, także wyciągnięto jedne zwłoki.

Do tragedii w czeskiej kopalni CSM w Karwinie doszło w czwartek po godz. 17. Górnicy znajdowali się 800 metrów pod ziemią. Zginęło 13 osób, z czego 12 miało polskie obywatelstwo. Dwaj poszkodowani w wypadku Polacy przebywają w szpitalu w Ostrawie. Stan jednego z nich jest krytyczny. Stan drugiego lekarze oceniają na stabilny z tendencją do poprawy. Mężczyzna ma poparzone 10 proc. ciała.

Zobacz także: Zobacz także: Andrzej Duda dla WP: Problem polega na paleniu śmieci

Źródło: wyborcza.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić