Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Karolina Kołodziejczyk
|
aktualizacja

Wiceprezydent Warszawy chce mniej lekcji religii. Jest reakcja kurii

50
Podziel się:

We wrześniu do polskich szkół wejdzie tzw. "podwójny rocznik". Władze Warszawy martwią się, że w niektórych placówkach może być problem z brakującymi salami oraz nauczycielami. Pojawił się pomysł zmniejszenia liczby godzin religii.

W Warszawie będzie mniej lekcji religii
W Warszawie będzie mniej lekcji religii (Forum)

Wszystko zaczęło się od tego, że Renata Kaznowska zwróciła się do metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej bp Romualda Kamińskiego. Zapytała, czy jest możliwość zmniejszenia liczby godzin religii w klasach pierwszych z dwóch do jednej w tygodniu.

Dlaczego ma dojść do takiej zmiany? Powodem jest tzw. "podwójny rocznik" w szkołach. We wrześniu naukę w szkołach średnich rozpoczną zarówno absolwenci podstawówek, jak i gimnazjów. Mowa o 44 tys. uczniów. Dla porównania w ubiegłym roku do stołecznych liceów i techników poszło 19 tys. uczniów. Mogą wystąpić problemy z salami, brakować będzie również nauczycieli do przeprowadzenia lekcji.

Do sprawy odniósł się rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński. - Jeśli w danej szkole będzie taki problem, dyrektor złoży prośbę do kurii. Obaj warszawscy biskupi zadeklarowali, że każdą prośbę będą rozpatrywali indywidualnie. Nie można tego rozpatrywać w taki sposób, że odtąd każdy uczeń pierwszej klasy będzie miał jedną godzinę religii tygodniowo. Zgoda dotyczy tylko tych szkół, w których faktycznie będą problemy lokalowe, a dyrektorzy złożą taki wniosek - tłumaczy ks. Śliwiński w rozmowie z PAP.

Zobacz także: Paweł Kukiz zadzwonił do studia w trakcie programu. Złapał Marka Jakubiaka na kłamstwie

Jednocześnie zauważył, że program zajęć jest regulowany przez Ministerstwo Edukacji, a samo zmniejszenie godzin jest możliwe czasowo w wyjątkowych sytuacjach. - Globalnie, bez patrzenia na konkretną sytuację, nawet biskup nie może wyrazić na coś takiego zgody - dodał ks. Śliwiński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Interia.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(50)
Fabian
3 lata temu
2 godziny religii w tygodniu to jakis absurd!!!! Robia wode z mozgu dzieciakom. Dzieci nie sa w stanie zrozumiec tak abstrakcyjnych tworow jak Bog, wiara, zmartwychwstanie, Trojca Swieta. Dzieciaki bezmyslnie i bezkrytycznie powtarzaja co im katecheta powie.
gilganesz
3 lata temu
Największe barbarzyństwo kościelno- katolickie że w imię miłości ,to zabranie dzieciom podstawowej wartości ludzkiej jaką jest Wolność i zmuszanie do religii. Wypier. tych darmozjadów kościelnych ze szkół,a polityków służącym kościołowi,wysłać do Rzymu.Zrobić wreszcie państwo świeckie i przestać utrzymywać kościół z pensji podatników.Niech idą trutnie do pracy,bo przez tysiąclecie nie skalali się żadną robotą.
potrzebna wie...
3 lata temu
Religia jest takim samym przedmiotem nauki jak etyka i po to została wprowadzona do szkół ,żeby dzieci były bezpieczne i nauczyciele religii byli pod czujnym okiem dyrekcji szkoły. Polskie społeczeństwo jest w większości katolickie i dzieci muszą posiadać podstawową wiedzę z zakresu religii katolickiej. To rodzice zdecydowali o wprowadzeniu religii do szkoły bo tak jest bezpieczniej i lepiej dla dzieci i rodziców. Poza tym to rodzic decyduje czy jego dziecko będzie chodziło na religie czy na etykę. Mamy demokrację i prawo wyboru religii a komu się to nie podoba to jego problem.
upadek
3 lata temu
moze prezydent w nprzyszlosci chce wprowadzic islam
Bajki w szkoł...
3 lata temu
Czy "zbawienie" i "życie wieczne po śmierci", w zamian za ziemskie odpuszczenie grzechów, to fakty, czy tylko pomysły propagandowe? Czy stworzenie w Raju Adama, a z jego "ziobra" także Ewy i skazanie ich wraz z następcami na grzech pierworodny przez węża-kusiciela - to fakty, czy raczej fabuła dopełniająca historię o karze śmierci krzyżowej Syna Bożego Jezusa? O tej fabule powiedział w roku 1521 papież Leon X takimi słowy: "Quantum nobis nostrique ea de Christo fabula profuerit, satis est omnibus seculis notum" co przetłumaczone na język polski brzmi następująco: „Ile korzyści przyniosła Nam i naszym ludziom bajeczka o Chrystusie, wiadomo.” A jednak, dzięki sprytnym oszustom, fabuła ta opanowała ogromne masy wyznawców, zwanych także barankami. Zapewne za przyczyną ich poziomu umysłowego. Mimo, że jest już XXI wiek, to oszuści nadal skutecznie straszą diabłem i piekłem, choć sami potajemnie w tę fabułę nie wierzą.
Fff
3 lata temu
Nie powinno być wigilię żadnej religii w szkolach, ani komuni chrztu i innych pierdół. Człowiek jak skończy 18 lat to wtedy dopiero zapiszę się do jakiejś sekty i przijmnie chrzest
ola
3 lata temu
achanuki to OK?
Piotr
3 lata temu
Lekcje religii do kościoła szkoły są świeckie i tyle w temacie.
fen
3 lata temu
proponuje prezydentowi przejsc na islam tam ma mniej lekcji religi:>
aaaaaaaaaaaaa...
3 lata temu
W ogóle nie powinno być ogłupiania dzieci. To wstyd, że w 21 wieku szerzyć ciemnotę.
ewa
3 lata temu
Moją wnuczkę po pierwszej komunii syn z synową wypisali z lekcji religii.
gosc
3 lata temu
Za to powinno byc dzender i potem wyrosna takie egzemplarze jak ten z Gdanska,
katolik
3 lata temu
Przecież ludzie ( uczniowie i rodzice) chcieli na siłę religii, a teraz im nie pasuje. Wprowadzić tyle godzin co języka Polskiego.
Tu i teraz
3 lata temu
rozwiązać konkordat wyprowadzić religię ze szkół do kościołów i ci co chcą posyłać na nią swoje dzieci niech to robią na swój koszt , a same lekcje powinny być finansowane przez kościół a nie z kieszeni wszystkich podatników...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić