Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Durman
Natalia Durman
|
aktualizacja

Wielkanoc. "Krzyż dzieci i nauczycieli". Emocjonalne słowa kard. Kazimierza Nycza

28
Podziel się:

- To, co się dzieje w oświacie, to krzyż dzieci i nauczycieli - stwierdził podczas nabożeństwa Centralnej Drogi Krzyżowej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. - Od tego są potrzebni fachowcy, żeby udźwignąć ten krzyż i żeby ten krzyż nikogo nie przywalił - dodał.

25. Centralna Droga Krzyżowa wiodła sprzed kościoła św. Anny
25. Centralna Droga Krzyżowa wiodła sprzed kościoła św. Anny (PAP, Piotr Nowak)

- To jest krzyż dzieci, krzyż młodzieży, krzyż nauczycieli, krzyż odpowiedzialnych za oświatę w wymiarze kraju i w wymiarze samorządu. Krzyż, który musimy dźwigać razem, a nie przeciw sobie, żeby nie ucierpieli ci, dla których szkoły istnieją. Równocześnie, żebyśmy dostrzegli te wszystkie problemy, potrzeby skomplikowane - powiedział kard. Nycz.

Na zakończenie nabożeństwa wygłosił na placu Zamkowym słowo pasterskie do uczestników. Jak zaznaczył, na tę drogę krzyżową jej uczestnicy przynieśli "krzyż tego wszystkiego, co się w tych ostatnich dniach dzieje w szkołach i w szkolnictwie".

Zobacz także: Zobacz także: Okrągły stół ws. edukacji na Stadionie Narodowym. Minister zdradza szczegóły

Według hierarchy uczestnicy Drogi Krzyżowej nieśli też "wielkie krzyże, które stały się w ostatnim czasie wydarzeniami Europy i świata". - Mam na myśli wydarzenie z Paryża - pożar katedry Notre Dame - wyjaśnił kard. Nycz.

- Niezależnie od tego, że jest to wypadek nieszczęśliwy, który się zdarzył, i spłonęło tak wielkie dzieło kultury, sztuki, to jednak zwracamy uwagę przede wszystkim na symbol i znak tej katedry dla Europy, dla Paryża, dla Kościoła, także dla Polski. Kiedy katedra płonęła, tysiące ludzi - w wydawać by się mogło, jak mówimy nieraz (...), w tej zlaicyzowanej Europie i Paryżu - stanęły do modlitwy - przypomniał.

I dodał: "Wydawać by się mogło, że sprawa obecności Boga, Kościoła w życiu publicznym została załatwiona. Tak się przynajmniej wielu wydawało. Natomiast to głębokie pragnienie, obudzone w takim momencie - oby na trwałe - stało się czymś niesłychanie ważnym" - ocenił kard. Nycz.

Ulicami Warszawy

Centralna Droga Krzyżowa wiodła sprzed kościoła św. Anny Krakowskim Przedmieściem, ul. Miodową, Senatorską do placu Teatralnego, następnie ul. Wierzbową do placu Piłsudskiego. Potem ulicą Tokarzewskiego-Karaszewicza na Krakowskie Przedmieście i z powrotem do kościoła akademickiego św. Anny.

Kilkumetrowy krzyż do kolejnych stacji nieśli m.in. biskupi i księża, siostry zakonne, studenci i straż miejska, prawnicy, strażacy, przedstawiciele różnych wspólnot, w tym po raz pierwszy skupiająca mężczyzn grupa "Żołnierze Chrystusa".

Źródło: polskieradio24.pl, Twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(28)
Wwwwee
4 lata temu
Kościuszko już by was księżulki porządku nauczył. Przypomnijcie sobir co się działo z biskupami zdrajcami podczas Insurekcji.
pur pur
4 lata temu
Nic znów wydalił z siebie niezrozumiały bełkot .Taki osobnik co w życiu nie splamił rącze uczciwą robotą próbuje robić innym z mózgu wodę . Tylko naiwniaki są skłonne wysłuchiwać bajek przez niego prawionych .
😎
4 lata temu
Mocne słowa Narodu PRZESTAŃCIE GWAŁCIĆ DZIECI NA WSZYSTKICH KONTYNENTACH bo to jest ICH krzyż który karzecie nosić !!!!!!!
Łgarz prosto ...
4 lata temu
Nycz może powiedzieć, co Jemu ślina na język przyniesie. Znajdzie zwolenników. Dobrze, aby przy okazji Świąt Wielkanocnych nie zapomniał, że sprawa masakry psychicznej księży polskich na naszych dzieciach, nie została do dziś wyjaśniona do końca i nie rozstrzygnięta, nie mówiąc o ludzkim, przyzwoitym zadośćuczynieniu.
pawel
4 lata temu
a ten przebieraniec Kaziuk N. nic nie wiedział o krzyżu dzieci i wielebnym Jankowskim i wielebnym Gili i arcydiable Wesołowskim ?
q
4 lata temu
św franciszku broń europe i kościół
Proste
4 lata temu
Co to za jaja. Budzi się średniowiecze i policja nie reaguje ?. Zakuć kler w kajdanki i do paki.
Mik
4 lata temu
Przecież nie są bezdomne to dlaczego mają oddać Rydzykowi
Kazik
4 lata temu
Kraj religijnych fanatyków. Biedna ta polska
BeKa
4 lata temu
Do roboty darmozjady, każdemu księdzu żonę, dwójkę dzieci i M-3 w bloku, może zrozumie co to znaczy wyrzeczenie i poświęcenie dla dobra innych
Dem
4 lata temu
Pedofil - faryzeusz zabrał głos? Zgadza się co do jednego - pożar w Paryżu zwiastuje koniec kościoła katolickiego-przestępczego-pedofilskiego
fabian
4 lata temu
kościół jest dla ciemnoty
Pójdzie na ch...
4 lata temu
Ile zagarnął z tacy?
pur pur
4 lata temu
Cóż warty jest ten bełkot tego Nic ? Cud dla nich to jest od zarania - nic nie robiąc żyją w przepychu i dostatku na koszt ciemnego ludu oraz poddanych z rządu - który to krocie przeznacza dla tych przebierańców opowiadających od świtu aż do dobranocki ..... b a j k i .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić