Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Jakub Kłoszewski
|

Wielki pożar w Czarnobylu. Płoną tereny wokół elektrowni

10
Podziel się:

Płonie 25 hektarów lasów w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu na północy Ukrainy. Władze w Kijowie zapewniają, że nie doprowadziło to do zwiększenia promieniowania.

Widok na reaktor w Czarnobylu
Widok na reaktor w Czarnobylu (Wikimedia Commons CC BY-SA)

Pożar wybuchł w czwartek po południu. W piątek rano walczyło z nim 125 strażaków, którzy mają do dyspozycji śmigłowiec i samolot gaśniczy.

Przyczyną było zaprószenie ognia podczas prac przy budowie linii kolejowej - poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Ukraiński minister ekologii Ostap Semerak oświadczył, że służby ratownicze w pełni kontrolują sytuację.

"W strefie czarnobylskiej trwa dość poważny pożar. Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podejmuje wysiłki na rzecz jego likwidacji. Jednocześnie niektóre rosyjskie media rozpowszechniają kłamliwe informacje o jakoby znacznym podwyższeniu promieniowania (…). Proszę dziennikarzy, by zachowali czujność i nie publikowali nieprawdziwych wiadomości” - napisał Semerak na Facebooku w czwartek wieczorem.

Komunikat w sprawie pożaru opublikowano także na oficjalnej stronie internetowej rządu. „W strefie wokół Czarnobyla i na przyległych obszarach nie obserwuje się podwyższenia promieniowania. Sytuacja jest pod kontrolą (…)” - głosi komunikat.

Katastrofa w Czarnobylu

Do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Wybuch czwartego reaktora siłowni doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. W strefie wokół Czarnobyla wciąż obowiązuje zakaz osiedlania się ludzi.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
officer x
5 lata temu
no.... juz raz to słyszeliśmy a po tem za puźno już było by podawać cokolwiek ....
carlos
5 lata temu
pójdzie w atmosferę razem z dymem wszystko co odłożyło się w drzewach i poszyciu leśnym przez lata ...jeżeli ministerstwo twierdzi iż nie ma zagrożenie to niech leci na Kijów nie na nas WOŁYŃ PAMIĘTAMY
retttroo
5 lata temu
miej nas boze w opiece niech tego dziadostwa nie przywiieje do polski! ukraincy i tak to ukryja jak w czasie katastrofy! a jak juz te pyły maja gdzies sie przenosić to na niemcy i francie niech napromieniuje tych uchodzców a wtedy beda błagać o litość
Silent
5 lata temu
Pewnie Macierewicz robił tam ćwiczenia!
x
5 lata temu
Jeżeli to Czerwony Las to oczywiście, że się zwiększy promieniowanie.
stalker
5 lata temu
Obecnie poziom promieniowania w okolicach czaes to są grosze w porównaniu z tym co było po katastrofie w 86. Poza tym przez tyle lat to pyły weszły w ziemie. Wszystkie bloki w czaes są pozbawione paliwa. News dla newsa. PS. Nieaktualne zdjęcie!! Obecnie energoblok 4 ma juz nowy sarkofag!!
albert
5 lata temu
Jasneeee... przecież ten las i runo leśne to za przeproszeniem "świeciło w nocy" i teraz popioły powieje wiatr.
Szysza
5 lata temu
Dajcie sobie spokój, nie ma nowego ani tym bardziej większego skażenia, a co do mieszkania w Czarnobylu i Prypeci, to tam ludzie mieszkają, tylko po prostu nie chcą się wyprowadzić bo im to już obojętne i tak umrą i tak.
Los
5 lata temu
Nie wierzę Rosjanom , ani Ukraińcom. Jedni i drudzy skrzywdzili Polaków.
LOLEK BOLEK
5 lata temu
HA HA , dobre sobie wiecie co się dzieje pod czas tak wielkiego pożaru ? gorące powietrze unosi pyły wysoko w górę ,cały syf z ziemi , reszty domyślcie się sami , sprawdzajcie odczyty XD
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić