Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Michał Kurek
|
aktualizacja

"Wprost". Podczas karambolu Macierewicz spał

10
Podziel się:

Tygodnik „Wprost” dotarł do szczegółów śledztwa w sprawie wypadku z udziałem szefa MON Antoniego Macierewicza. Zdaniem biegłych winnym karambolu jest kierowca z ministerialnej kolumny. Antoni Macierewicz miał spać w czasie zdarzenia.

karambol z udziałem limuzyn MON
karambol z udziałem limuzyn MON (PAP, Tytus Żmijewski)

Według dziennikarzy tygodnika ekspertyzy biegłych wskazują na to, że przyczyną wypadku, do którego doszło w styczniu, było: „niewłaściwe zachowanie kierowcy rządowego BMW X5”. Zdarzenie, zdaniem biegłych, miało następujący przebieg: pierwsze auto, które jechało w kolumnie skręciło na zjazd na Lubicz. Jadący za nim samochód, w którym znajdował się szef MON, pojechał prosto. Manewr wprawił w konsternację kierowcę ŻW, który ochraniał samochód ministra i jechał za nim. Usiłując dogonić limuzynę szefa MON, kierowca BMW X5 gwałtownie przyspieszył, z kolei pojazd Antoniego Macierewicza nagle zahamował na światłach. W rezultacie żandarm wjechał w tył limuzyny szefa MON. Ostatecznie oba samochody zderzyły się z innymi uczestnikami ruchu.

Dziennikarze „Wprost” zapytali prokuraturę, jaka był prędkość BMW X5. Prokuratura nie udzieliła odpowiedzi. Natomiast biegli szacują, że samochód jechał z prędkością między 80 a 150 km/h. Uzyskanie informacji od prokuratury wojskowej w Poznaniu, która prowadzi śledztwo, jest utrudnione, ponieważ jego szczegóły są tajne - informuje periodyk.

Tygodnik ustalił też, co w związku ze sprawą zeznał Antoni Macierewicz. Zdaniem osoby zbliżonej do śledztwa, szef MON miał stwierdzić, iż spał na tylnym siedzeniu i nic nie widział. Z zeznań innych świadków wynika, że kolumna poruszała się na sygnałach świetlnych – co oznacza, że auta, jako pojazdy uprzywilejowane, mogły zgodnie z prawem poruszać się z większą prędkością. Jednocześnie wiadomo, że oba samochody były sprawne i miały ważne przeglądy.

Pod koniec lutego wydział spraw wojskowych prokuratury podał, że postępowanie toczy się w sprawie: „nieumyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym przez kierującego pojazdem wojskowym marki BMW X5 ustalonego żołnierza z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie i spowodowania wypadku drogowego.

W najbliższych dniach decyzje śledczych ws. wypadku z udziałem auta szefa MON

- W ciągu najbliższych dni podjęte będą końcowe decyzje procesowe ws. wypadku z udziałem auta szefa MON - poinformował z-ca Prokuratora Okręgowego do Spraw Wojskowych w Poznaniu prok. mjr Rafał Fiertek.

Fiertek przyznał też, że śledczy nadal analizują obszerną opinię z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych przygotowaną przez Instytut Badań i Ekspertyz Kryminalistycznych. - Po zakończeniu tej analizy w ciągu kilku, kilkunastu dni będą podjęte już konkretne decyzje procesowe. O jakichkolwiek naszych ruchach muszą się jednak w pierwszej kolejności dowiedzieć osoby zainteresowanie, a w szczególności ewentualni podejrzani - powiedział z-ca prokuratora.

Jak dodał, w jego ocenie "śledztwo nie wymaga już pozyskiwania jakiegoś dodatkowego materiału dowodowego". Zostanie zatem albo umorzone, albo śledczy zdecydują o przestawieniu zarzutów. Prok. Fiertek zaznaczył, że prokuratura nie komentuje, ani nie ujawnia treści opinii biegłych w tej sprawie, o których pisał tygodnik "Wprost".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
hhhhhdddk
5 lata temu
to moze kierowcy rzadowi powinni trochę zbastowac na predkosci i agresywnosci jazdy,zwłaszca w terenie gdzie poruszaja się dzieci,starcy,intensywnieje natezenie ruchu.co? po co im co roku nowe samochody,opancerzone i z poteznymi napędami? nie wiecie? ja tez nie,ale uwazam ze kto pracuje w interesie społeczenstwa i dla podniesienia standardów życia obywateli,a nie dla jego szkody-ten nie ma powodów do STRACHU przed społecznym uzasadnionym gniewem i NIE MUSI wszędzie dookoła wypatrywac swrogów...paranoja urzedników panstwowych?
Marian
5 lata temu
Wygodne wytłumaczenie.Nie będzie musiał zeznawać.To jakaś ściema,bo Lubicz znajduje się kilka kilometrów od przybytku p.Rydzyka (świadomie nie nazywam go ojcem),nie sądzę by zdążył zasnąć na tak krótkim dystansie.Inna sprawa, że kolumny rządowe jeżdżą bardzo ostro,agresywnie.To nie sprzyja drzemce.Kłamca,kłamca...
haha
5 lata temu
Do drugiego samochodu to lunatykował? Czy to nie jest ucieczka z miejsca wypadku?
krzych
5 lata temu
prędkość pomiędzy 80 a 150 orzekli biegli....chyba nie są tak biegli bo rozbieżność jest OGROMNA!!
ssss
5 lata temu
Wziął leki i go zmuliło :D
Mam kierowcę
5 lata temu
A co miał robić? Prowadzić? Co za głupoty.
Janusz
5 lata temu
To jak Minister Wojny jechał z Torunia i spał, czy wtedy obok niego siedział Misior? Jaka jego rola w tym przypadku? Czytał mu do snu? Czule gładził po brodzie?
Lab
5 lata temu
Zaraz zaraz .... Auto uprzywilejowane to takie ktore ma wlaczone sygnaly swietlne oraz DZWIEKOWE a z tego co czytam to byly tylko swietlne wiec jakie uprzywilejowanie ?
hdhd
5 lata temu
Spał a jechali na syrenie tak?
Taaaaaa
5 lata temu
Popedzanie kierowcy który jechał w innym samochodzie .... bo z ustalen wynika ze w samochod ktorym jechal M wjechal kolejny samochód z kolumny czyli co...M miał telepatyczny wpływ na kierowcę w aucie za soba☺??
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić