oprac. Krystian Winogrodzki| 
aktualizacja 

Wybory parlamentarne 2019. Nowe przypadki łamania ciszy wyborczej

4
Podziel się:

Dwa kolejne przypadki łamania ciszy wyborczej odnotowano w woj. podkarpackim oraz mazowieckim. W woj. warmińsko-mazurskim odnotowano pięć takich przypadków, a na Śląsku dziewięć. Zawiadomienie o podejrzeniu naruszenia ciszy wyborczej wpłynęło również w woj. lubuskim.

Wybory parlamentarne 2019. Kolejne przypadki łamania ciszy wyborczej
Wybory parlamentarne 2019. Kolejne przypadki łamania ciszy wyborczej (PAP, Marcin Bielecki)

W Przemyślu, w nocy z soboty na niedzielę, odnotowano dwa przypadku zerwania plakatów wyborczych, co oznacza złamanie ciszy wyborczej. Z kolei w Rakszawie policja wylegitymowała mężczyznę, który niósł zwinięty plakat. To kolejne takie przypadki łamania ciszy wyborczej na Podkarpaciu podczas wyborów parlamentarnych 2019 - informuje PAP.

Wybory parlamentarne 2019. Naruszenia ciszy wyborczej na Podkarpaciu

W sobotę na jednej z tablic ogłoszeń w Przeworsku wywieszono plakaty wyborcze jednego z kandydatów do Sejmu w wyborach 2019. Plakat został również zdewastowany w Krośnie. Nieznana osoba w nocy z piątku na sobotę rzuciła farbą w szybę sklepową. Po jej wewnętrznej stronie znajdował się plakat, który został częściowo zasłonięty. Policja rozpoczęła poszukiwania sprawcy.

W woj. lubuskim policja otrzymała zgłoszenie o możliwości naruszenia ciszy wyborczej podczas wyborów 2019. Chodzi o agitację na rzecz jednego z kandydatów do Sejmu w wyborach parlamentarnych 2019. Miało do niego dojść na portalu społecznościowym. Trwa wyjaśnianie sprawy. Sprawcy grozi grzywna.

Wybory 2019. Kobieta i mężczyzna zerwali plakaty wyborcze

W woj. mazowieckim zatrzymano kobietę i mężczyznę w wieku 32 lat, którzy są podejrzani o zerwanie 25 plakatów wyborczych na terenie kilku miejscowości. Para odpowie za kradzież. W woj. śląskim policja otrzymała 9 naruszeń dotyczących naruszenia ciszy wyborczej podczas wyborów parlamentarnych 2019. Sprawcy odpowiedzą za wykroczenia. W woj. warmińsko-mazurskim odnotowano pięć przypadku naruszenia ciszy wyborczej.

Łącznie, w całej Polsce, w sobotę doszło do dwóch przestępstw dotyczących podawania wyników sondaży oraz 43 wykroczeń. 15 przypadków dotyczy wykroczeń z kodeksu wyborczego, a 28 z kodeksu wykroczeń. W woj. pomorskim mandatem został ukarany mężczyzna, który zerwał plakat wyborczy. Z kolei na Mazowszu inna osoba nakleiła plakat na baner innego kandydata w wyborach parlamentarnych 2019.

Wybory parlamentarne 2019. Do kiedy trwa cisza wyborcza?

Cisza wyborcza potrwa do godz. 21, o ile nie wystąpią przesłanki do jej przedłużenia. Do tego czasu zabronione jest m.in. rozpowszechnianie materiałów wyborczych czy publikowanie sondaży. Nie można też agitować na rzecz kandydatów czy informować o przebiegu wyborów 2019. Zakaz obowiązuje także w internecie. Za złamanie ciszy wyborczej grożą surowe kary, nawet do miliona zł grzywny.

Zobacz także: Zobacz też: Cisza wyborcza. Sprawdź, co jest zakazane

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić