oprac. Arkadiusz Jastrzębski| 
aktualizacja 

Wybory parlamentarne 2019. PiS z samodzielnym rządem, cztery partie w Sejmie

123
Podziel się:

Wybory parlamentarne coraz bliżej. Gdyby głosowanie odbywało się w tych dniach, to Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby znaczącą przewagą głosów - wynika z najnowszego badania preferencji wyborczych Polaków.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński
Prezes PiS Jarosław Kaczyński (East News, Tomasz Jastrzębowski)

Chęć głosowania na partię Jarosława Kaczyńskiego zadeklarowało ponad 48 proc. uczestników sondażu pracowni Estymator dla dorzeczy.pl. To wzrost o 0,9 proc. w porównaniu z poprzednim ich badaniem. Jak zauważa serwis, taki wynik PiS oznacza samodzielne rządy partii Jarosława Kaczyńskiego.

Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,9 proc. i wzrostem o 0,5 pkt proc. Na trzecim miejscu znalazła się Lewica z 13,2 proc. poparcia (wzrost o 0,3 pkt proc. w stosunku do poprzedniego badania).

Próg wyborczy przekroczyłaby jeszcze tylko Koalicja Polska, na którą wskazało 6,1 proc. ankietowanych (tu spadek o 0,8 pkt. proc.).

Zobacz też: Kaczyński w kolejce na operacje kolana. Nowacka złapała się za głowę

250 miejsc dla PiS

Do parlamentu reprezentantów nie wprowadziłaby Konfederacja (3,6 proc. oparcia przy spadku o 0,3 pkt proc.). Na inne partie wskazało 1,1 proc. ankietowanych. Wyniki uwzględniają tylko osoby, które wyraziły zamiar udziału w wyborach

Przekładając te wyniki na mandaty, PiS miałby w Sejmie 250 miejsc, KO - 140, Lewica - 53, a Koalicja Polska - 16, a jeden mandat przypadłby mniejszości niemieckiej - zauważa dorzeczy.pl.

Z badania wynika także, że frekwencja wyborcza wyniosłaby 56 proc.

Badanie przeprowadzono metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI 17-19 września 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1022 dorosłych osób.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić