Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Anna Kozińska
|
aktualizacja

Wykluczono go z zakonu. "Po 37 latach zostałem bez niczego"

96
Podziel się:

Ma 62 lata, za sobą 37 lat w zakonach i poważny problem. Były zakonnik Wacław Paluch ma opuścić klasztor i żyć na własną rękę. Nie chce tego zrobić, więc musi płacić rachunek za pobyt, na co go nie stać - podaje portal polsatnews.pl.

Wszystko przez konflikt z przełożonymi
Wszystko przez konflikt z przełożonymi (East News)

W zakonach spędził 37 lat. Wacław Paluch wielokrotnie był przenoszony, ale od 20 lat mieszkał w klasztorze w Oborach w województwie kujawsko-pomorskim. W połowie grudnia 2018 r. usłyszał, że musi go opuścić. Powód? Według byłego zakonnika - konflikt z przełożonymi. Ksiądz chce jednak zostać, ale nie ma 500 zł odszkodowania, które miałby płacić co miesiąc za bezprawne mieszkanie w klasztorze.

Sprawę Wacława Palucha opisuje portal polsatnews.pl. Jak czytamy, były zakonnik źle znosi przeniesienia. - Lekarz mi powiedział, że to są stany depresyjno-lękowe, ale przełożony uznał, że to są żadne argumenty. Dał mi drugi raz pisemne upomnienie, suspensę i mnie wyrzucili - tłumaczył ksiądz Paluch.

Twierdzi, że nie dostaje jedzenia, nie ma dostępu do kuchni, bo wymieniono zamki. Co więcej, jak mówi, przełożony zabronił komukolwiek częstowania go choćby wodą.

Prawa byłego członka zakonu

- Nie mogę uwierzyć, że po 37 latach można zostać bez niczego i zakon nie jest do niczego zobowiązany - zaznacza. Co na to zakon? Głos w sprawie zajęła Kuria Prowincjalna Karmelitów.

"Rzeczą oczywistą jest, że wobec utraty członkostwa w Zakonie, klasztor nie może ponosić kosztów zamieszkiwania Pana Wacława Palucha i w ramach rekompensaty za zajmowany pokój zainteresowany powinien pokrywać choćby minimalne koszty związane z utrzymywaniem zajmowanego pomieszczenia. Cała sprawa nie miałaby miejsca, gdyby pan Wacław Paluch wypełnił dekret Ojca Prowincjała, do czego zobowiązał się, przyjmując śluby wieczyste w zakonie" - czytamy w oświadczeniu.

Źródło: polsatnews.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(96)
jasiek
3 lata temu
2 Tes 3,10 "Albowiem gdy byliśmy u was, nakazywaliśmy wam tak: Kto nie chce pracować, niech też nie je!" Ciekawe co na te słowa Wacław Paluch
Obórka
3 lata temu
Wacek to jedno a drugie to Wlodziu Dubras lepszy typek
Basia
3 lata temu
a gdzie miłosierdzie? a gdzie przykazania?... dno
omena
3 lata temu
37 lat w zakonie i nie wie, że tam się tylko bierze, a nie daje???!!!
krk.zło
3 lata temu
Podwójna moralność kleru katolickiego...
Ateista
3 lata temu
Nie napisaliście jaki jest powód wydalenia z zakonu !
Ksiądz
3 lata temu
To się nazywa chrześcijańskie miłosierdzie, występuje tylko w polskim kościele katolickim, musi być zysk, jak go nie ma to klops.
Ed
3 lata temu
Ciekawe czy by pomogli bezdomnemu Jak Sami stworzyli bezdomnego.?
789
3 lata temu
Tak wygląda miłość bliźniego swego zakonów katolickich.
Ag.
3 lata temu
Ja mam 66 lat dzisiaj. Od siódmego do piętnastego roku życia byłem ministrantem. Gdy miałem 15 lat byłem raz jeden brutalnie molestowany przez księdza i od tamtej pory jestem wrogiem kościoła (proszę nie mylić z religia). Panie Wacławie, nie chcą Pana to niech Pan nie prosi ich o łaskę. Piekło ich pochłonie, a Pan niech ucieka.
www.
3 lata temu
Moze byl uczciwy i prawy i dlatego nie pasowal do tej bandy przebierancow a moze nauczka dla innych , by zastanowili sie z kim przystaja.
aZACOwyleciał
3 lata temu
sorry, ślubował ubóstwo to o co mu chodzi?! żył przez 37 lat za darmo to niech teraz zobaczy jak wygląda życie szarego człowieka!
gosc
3 lata temu
kiedy wejdziesz miedzy wrony musisz krakac tak jak ony inaczej jestes zniszczony
polax..
3 lata temu
a ja chciałem iść do zakonu...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić