Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Artykuł sponsorowany

Wymiana żarówki w samochodzie, samodzielnie czy w warsztacie?

Podziel się:

Wymiana żarówek to jedna z wielu czynności, które muszą być wykonywane regularnie. W sytuacjach, kiedy sprawia nam to problem, możemy skorzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów i udać się do zaufanego warsztatu. Często jednak po zapoznaniu się z budową reflektorów dochodzimy do wniosku, że możemy podjąć się tego we własnym zakresie.

Wymiana żarówki w samochodzie, samodzielnie czy w warsztacie?
(materiały partnera)

Proste rozwiązanie problemu – samodzielna wymiana krok po kroku

Samodzielna wymiana to dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, a także zdobycie nowych umiejętności. Wszystkie niezbędne informacje powinny być zawarte w instrukcji obsługi pojazdu. Jeśli mamy wątpliwości co do tego, jakie żarówki będą odpowiednie, możemy poszukać informacji na forach internetowych lub zapytać o to w sklepie motoryzacyjnym. Czasami wystarczy nam latarka, jednak może się zdarzyć, że niezbędne będą: podnośnik, klucz do kół, zestaw kluczy, zestaw końcówek wkrętakowych lub wkrętaki. Rozbieżność ta wynika z różnorodności budowy pojazdów, w Renault Megane otwór do wymiany żarówki jest usytuowany w nadkolu, a na przykład w KIA RIO musimy wymontować część zderzaka oraz wyjąć cały reflektor. Jak wymienić żarówkę w aucie? Zawsze musimy zdjąć złącze elektryczne z danego źródła światła. Samodzielną wymianę rozpoczynamy od dostania się do tylnej części reflektora. Kiedy chodzi o światła przednie, podnosimy maskę i zdejmujemy plastikową osłonę przeciwpyłową. W przypadku oświetlenia tylnego podnosimy klapę bagażnika i materiał pokrywający bagażnik. Gdy problem dotyczy świateł mijania, odbezpieczamy metalową zawleczkę, przyciskając jej górną część i przekręcając, lub wyjmujemy żarówkę ze specjalnego zatrzasku. Światła pozycyjne i kierunkowskazów najczęściej posiadają wykręcane wtyczki obrotowe. W celu dostania się do żarówek tylnych zdejmujemy obudowę zaślepiającą. Istotną wskazówką jest to, by wymieniać żarówki parami, ponieważ ich żywotność jest zbliżona i przepalenie się jednej z nich świadczy o tym, że druga też przestanie działać niebawem. Nie należy dotykać szklanej części palcami, ponieważ obniży to żywotność żarówki. 

Kiedy warto udać się do warsztatu?

W nowszych samochodach wymiana oświetlenia może być bardziej skomplikowana. Kiedy mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak to zrobić, dobrze jest udać się do profesjonalisty. Ksenonowe źródła światła zasilane są wysokim napięciem, dlatego bezpieczniej jest poprosić o pomoc eksperta, by uniknąć narażania się na niebezpieczeństwo i nie ponosić ryzyka uszkodzenia lub zniszczenia instalacji elektrycznej samochodu. Koszt usługi jest zależny między innymi od marki i modelu pojazdu i poziomu skomplikowania czynności, warto zapytać o przedział cenowy u swojego mechanika. Zaletą wymiany u mechanika jest to, że nie będziemy musieli samodzielnie ustawiać wysokości świateł, gdyż powinien on mieć urządzenia do ich kontroli i ustawiania. Mechanik może także sprawdzić stan oświetlenia całego pojazdu, bezpieczników i połączeń elektrycznych wymienianego elementu. 

Artykuł sponsorowany
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić