Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Bartosz Goluch
|
aktualizacja

Wyniki exit poll wyborów w Wielkiej Brytanii. Partia Konserwatywna z większością

6
Podziel się:

Według wyników exit poll, Partia Konserwatywna wygrała przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Ugrupowanie Borisa Johnsona zdobyło 368 mandatów. Drugie miejsce zajęła Partia Pracy, która wprowadzi do Izby Gmin 191 przedstawicieli. Zwycięstwo konserwatystów stanowi kolejny krok w stronę brexitu.

Szef Partii Konserwatywnej Boris Johnson
Szef Partii Konserwatywnej Boris Johnson (East News)
  • Według wyników exit poll, Partia Konserwatywna odzyskała większość w Izbie Gmin
  • Drugie miejsce zajęła Partia Pracy
  • Wyniki exit poll potwierdzają wskazania sondaży, w których prowadziło ugrupowanie Borisa Johnsona

Wstępne wyniki dają Szkockiej Partii Narodowej 55 mandatów. Liberalni Demokraci mogą liczyć na 13 miejsc w Izbie Gmin. Plaid Cymru (Partia Walii) wprowadzi 3 reprezentantów, a Zieloni jednego. 28 mandatów przypadnie pozostałym ugrupowaniom. Oznacza to, że Partia Konserwatywna uzyskała samodzielną większość.

Zdecydowane zwycięstwo Partii Konserwatywnej może oznaczać, że brexit stanie się faktem. W jednym ze scenariuszy Wielka Brytania opuści wspólnotę już 31 stycznia 2020 roku.

Wybory w Wielkiej Brytanii rozpoczęły się w czwartek o godzinie 8 rano czasu polskiego i trwały do godziny 23. Decyzja o przedterminowych wyborach zapadła po zgodzie państw Unii Europejskiej, by odłożyć brexit do stycznia przyszłego roku.

Zobacz także: Zobacz też: Szymon Hołownia się zdecydował. "Kaznodzieja w amerykańskim stylu"

W poprzednich wyborach, które odbyły się w 2017 roku żadne ugrupowanie nie uzyskało samodzielnej większości. Partia Konserwatywna, która uzyskała 318 mandatów utworzyła rząd mniejszościowy. Premier Boris Johnson musiał zabiegać o poparcie północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów, która wprowadziła do Izby Gmin 35 przedstawicieli.

Przedwyborczy sondaż ośrodka YouGov i dziennika "The Times" dawał Partii Konserwatywnej 339 mandatów. Drugie miejsce w sondażu zajęła Partia Pracy, której poparcie miało się przełożyć na 231 mandatów. Podium zamknęła Szkocka Partia Narodowa (41 mandatów). Liberalni Demokraci mieli wprowadzić natomiast 15 posłów. Pozostałe 24 mandaty przypadły czterem mniejszym ugrupowaniom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
pl
3 lata temu
Anglia nie wytrzymałaniesubordynacji zarządu UE , zaczynaja się wtrącac w wewnetrzne sprawy krajów bedących w UE, to główny powód odejścia Anglii z członkostwa. Tusk i jego banda chcieli przejąć władze we wszystkich krajach członkowskich, to się nie udało a teraz mamy przykład , państwo postanowiło wraz z jego ieszkańcami odejśc z doktryny zabierania sobie praw na korzyść UE. To początek końca tej insttucji w takich strukturach. W najbliższych latach Kraje postkomunistyczne utworzą swojąunię i odejdaz UE, gdyż ta łamie zasady nie wtrącania sie w wewnetrzene sprawy zarządzania krajem.Sprzwdzi sie za 10 lat.
suweren
3 lata temu
Jeśli faktycznie dojdzie do brexitu z końcem stycznia, to ruscy chyba pękną ze śmiechu. Wystarczyła kampania trolli, żeby przekonać Anglików, że wyjście z EU jest dla nich najlepszym rozwiązaniem. Jaki plan ma BJ po brexicie? Czy ktoś z jego zwolenników zadał sobie to pytanie?:)
EU
3 lata temu
niech tfusk i inni zdrajcy pisza skargi do wszystkich komisji jewropejskich , wybory napewno sfałszowane , albo źle głosowali , albo albo , coś wymyślą -napewno demokracja zagrożona
Niestety
3 lata temu
W mojej ocenie wybrali koniec swojego państwa w obecnej formie.. Tak zwana Wielka Brytania już niedługo będzie anglią bez znaczenia .Dojdzie do podziału na odrębne państwa.. Jestem w 100% przekonany że Szkocja rozpocznie proces dążenia do niepodległości niedługo po brexicie. A w IRA Już szykuje zapas wybuchowych prezentów ! Swoją drogą ciekawe w jakim stanie będzie ich gospodarka w styczniu 2021...
Tom
3 lata temu
Zarzeka sie jak kazdy angol konfabulant a wszyscy wiedza jak to sie skonczy
Zed
3 lata temu
Raczej Anglia z Walią,Szkocja ogłosi niepodległość, a w Iralndii zapłonie ogień i poleje się krew.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić