Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Piotr Białczyk
|

Wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Głosowanie za granicą. PiS wygrywa w Stanach Zjednoczonych

4
Podziel się:

Wyniki wyborów 2019. Prawo i Sprawiedliwość wygrywa głosowanie w USA. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zdobyło najwięcej głosów w największych okręgach - chicagowskim i nowojorskim.

Wyniki wyborów 2019. Premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński
Wyniki wyborów 2019. Premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński (PAP, Radek Pietruszka)

Jak dodaje korespondent RMF "dane są wciąż niepełne, jednak lider się nie zmieni".

Przypomnijmy: w Stanach Zjednoczonych do głosowania zarejestrowało się łącznie około 32 tys. wyborców. To o 5 tys. więcej niż w wyborach parlamentarnych w 2015 r. Powołano również więcej komisji wyborczych, najwięcej na terenie okręgu Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku - 16, czyli o siedem więcej niż w wyborach w 2015 r.

W Nowym Jorku zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość. W tamtejszym okręgu głosowało ponad 12 tys. osób. Partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskała 49,5 proc.. Zaraz za nią znalazła się Koalicja Obywatelska - 29, 9 proc. Podium domyka Lewica z wynikiem 9,4 proc. Poza podium w Nowym Jorku znalazła się Konfederacja (8,5 proc.) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe (2,7 proc.).

Z kolei w stolicy USA - Waszyngtonie - wygrała Koalicja Obywatelska. Formacja uzyskała 892 głosów, co przełożyło się na 44,6 proc. poparcia. Zaraz za nią uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość (566 głosów - 28,3 proc.) oraz Lewica (313 głosów - 15,65 proc.). Poza podium znalazły się: Konfederacja (140 głosów - 7 proc.) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe (68 głosów - 3,4 proc.)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Arti
3 lata temu
Głosowałem w NY ale przyjechałem tutaj na 9 dni i właśnie z myślą o takich ludziach stworzono lokale wyborcze za granicą. Jeżeli ktoś mieszka na stałe w Stanach Zjednoczonych to powinien sobie głosować na Trumpa lub jego konkurenta. Jakim prawem ci ludzie mają decydować o moim życiu w Polsce. Wynik wyborów w USA jest podobny jak na polskiej wsi. Symptomatyczne i prawdziwe nic dodać nic ująć.
dziacho-1963
3 lata temu
BRAWO PIS
mirek
3 lata temu
Popieram pana Janka .Dlaczego głosuje Polonia .Postanowili mieszkać i żyć tam w USA ,tam płacą podatki itd. dlaczego wgl maja prawo głosu .Decydować za państwo w którym nie mieszkają ,w większości od wielu lat .Masakra
Jan
3 lata temu
Ja nie rozumiem dlaczego oni w ogóle mogą głosować ? Wybory należy przeprowadzać tylko na terytorium Polski, dlaczego ktoś może decydować na odległość jak my będziemy żyć ? Wybrali życie w innym kraju, więc niech głosują na władzę w kraju zamieszkania.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić