Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Magdalena Nałęcz
|
aktualizacja

Wyniki wyborów 2019. Młodzi też zagłosowali. Ich Sejm byłby zupełnie inny

3
Podziel się:

Wyniki wyborów parlamentarnych 2019 jeszcze przed nami. Wiemy natomiast, na kogo głos oddaliby uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz klas 6-8. Tam rozkład głosów był zupełnie inny, niż wśród tegorocznych wyborców.

Wyniki wyborów 2019. Wiemy, jak zagłosowałaby młodzież
Wyniki wyborów 2019. Wiemy, jak zagłosowałaby młodzież (PAP, Tomasz Gzell)

- Jest to pierwsza od wielu lat edycja programu, w której wyniki czterech sił politycznych są tak wyrównane i to jest najważniejszym wnioskiem z tych wyborów: młodzi ludzie podzieleni są według poglądów politycznych na cztery niemal równe grupy - powiedział prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Jędrzej Witkowski.

Instytucja zorganizowała młodzieżowe wybory w kilkuset szkołach ponadpodstawowych oraz klasach 6-8. Wyniki z 760 placówek, w których zagłosowało 126 921 uczniów, wskazują na wygraną PiS - partia Jarosława Kaczyńskiego otrzymała 25 proc. głosów.

Drugie miejsce zajęło SLD - 23 proc., Koalicja Obywatelska uzyskała 22 proc. a Konfederacja - 21 proc. - Nie było w tych wyborach partii, komitetu ani kandydata, który przyciągnąłby do siebie większość młodych ludzi - zauważył Witkowski.

Organizatorzy badania zauważają że Koalicja Obywatelska notuje wśród młodzieży słabe wyniki od 2011 r. "Ale kontynuacja tego trendu w ostatnich latach pozwala postawić tezę, że liderzy opozycji nie potrafią nadal dotrzeć ze swoim przekazem do młodych ludzi" - twierdzi CEO.

Zobacz także: Zobacz: Krzysztof Śmiszek w nerwach o wygranej PiS:

Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019. PKW podało dane

Z danych PKW zebranych z blisko 91 proc. komisji wynikało, że w wyborach do Sejmu PiS zdobyło 44,57 proc, a KO 26,65 proc. Na trzecim miejscu znalazła się Lewica z poparciem 12,27 proc. Polaków. Czwarte jest PSL - 8,63 proc., a piąta Konfederacja 6,76 proc.

Po przeliczeniu głosów z prawie 99,5 proc. obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Senatu PKW podawała, że PiS zdobyło 44,71 proc, a KO 35,46 proc. Na trzecim miejscu znalazło się PSL z wynikiem 5,74, na czwartym Lewica z poparciem 2,30 proc. Polaków.

Źródło: CEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
lili
3 lata temu
SZATAN CZYCO ?????
eo
3 lata temu
Ciekawe z kąt oni wiedzą kto na kogo głosuje.
emeryt
3 lata temu
Co taki szczeniak z ponad podstawówki wie o życiu ? Tacy wyborcy by wam pasowali ! Podniesiecie pensje nauczycielom i będą wciskać kit młodzieży ... ładnie uczycie nam dzieci !
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić