Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Paulina Górnicka
|

Wyniki wyborów parlamentarnych 2019. PiS będzie dostawać 23,3 mln zł rocznie

3
Podziel się:

Wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Sukces wyborczy to nie tylko władza, ale też ogromne pieniądze z budżetu państwa.

Wybory parlamentarne. Sejmowe partie czekają złote żniwa
Wybory parlamentarne. Sejmowe partie czekają złote żniwa (East News, PIOTR MOLECKI)

O rekordowych sumach, które trafią do zwycięskich ugrupowań, czytamy w "Rzeczpospolitej". Gazeta obliczyła, że PiS otrzyma 23,3 mln zł rocznej subwencji. Dla porównania, w ubiegłym roku partia Jarosława Kaczyńskiego dostała "tylko" 18,5 mln zł. Skąd taka różnica? To efekt wysokiej frekwencji - zgodnie z ustawą o partiach politycznych płaci się za każdy głos.

Więcej pieniędzy wpłynie też na konta pozostałych ugrupowań, które weszły do Sejmu. PO dostanie 19,9 mln zł (dotychczas miała 15,5 mln zł), choć - jak zauważa gazeta - część środków będzie musiała oddać partiom wchodzącym w skład Koalicji Obywatelskiej.

Podwyżka czeka też SLD - dostawał 4,3 mln zł, a będzie miał 11,4 mln zł. Subwencja Ludowców wzrośnie do 8,3 mln zł (dotychczas 4,5 mln zł). "6,8 mln zł rocznie będzie dostawać z kolei nieotrzymująca dotąd publicznych pieniędzy Konfederacja" - informuje "Rz".

W sumie, jak podaje dziennik, subwencje wyniosą 69,7 mln zł. To rekordowa kwota, odkąd w 2010 r. Sejm obniżył pieniądze dla partii o połowę. Po wyborach w 2011 r. łączna kwota subwencji wynosiła 54,4 mln zł.

Wybory parlamentarne 2019. Oficjalne wyniki

PKW przedstawiło oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Wygrało je PiS, które zdobyło 235 mandatów poselskich. Na drugim miejscu z wynikiem 27,40 proc. uplasowała się Koalicja Obywatelska. Wprowadzi ona do Sejmu 134 posłów.

SLD z wynikiem 12,56 proc. głosów zdobyło 49 mandatów. PSL (8,55 proc.) wprowadzi 30 posłów, Konfederacja (6,81 proc.) - 11 posłów. Jednego posła będzie mieć też mniejszość niemiecka.

Zobacz także: Zobacz: Korwin-Mikke marszałkiem seniorem? Robert Winnicki i Marek Sawicki komentują:

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(3)
goldengecko
3 lata temu
Ale gdyby nie subwencje to różnego rodzaju Lobby mogło by robić co chce z przepisami w kraju bo partie nie miały by wyboru tak naprawdę taka subwencja w porównaniu to ile zgarnia partia rządząca to jakiś ułamek tego co koszą oni i ich rodziny w państwowych spółkach i na różnego kontraktach
tim
3 lata temu
Czyli lepiej dla obywateli nie chodzić na wybory !!!!!!!!!!!!!! Skoro jest subwencja to pensje, utrzymanie biur itd związane z pracą poseł czy też senator powinien otrzymywać z tej subwencji a nie z budżetu.
anna
3 lata temu
PRZYPOMNĘ MŁODYM ZE TO PIS PRZED WYBORAMI 2015 r. DOMAGAŁ SIE LIKWIDACJI SUBWENCJI NA POLITYCZNE PARTIE....ALE JAK SAMI WIDZICIE KŁAMAĆ I MANIPULOWAĆ WYBORCAMI ZAWSZE MOŻNA.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić