Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Wypadek sędziego TK. Śledczy chcą kary dla Lecha Morawskiego

22
Podziel się:

Jest wniosek do prokuratora generalnego w sprawie sędziego Trybunału Konstytucyjnego prof. Lecha Morawskiego. Śledczy chcą pociągnąć sędziego do odpowiedzialności za spowodowanie wypadku samochodowego na autostradzie A1 w czerwcu 2015 roku.

Wypadek sędziego TK. Śledczy chcą kary dla Lecha Morawskiego
(PAP, Tomasz Gzell)

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zdecydowała o przedłużeniu śledztwa w sprawie wypadku drogowego zaistniałego 18 czerwca 2015 r. na autostradzie A1 - poinformowała rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.

Dodała, że jednocześnie gdańska prokuratura "zwróciła się do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku o rozważenie podjęcia stosownych kroków prawnych celem merytorycznego zakończenia postępowania".

Wcześniej rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prok. Tatiana Paszkiewicz mówiła PAP o wystąpieniu przez tę prokuraturę - prokuratorską drogą służbową - do prokuratora generalnego, aby rozważył skierowanie do prezes Trybunału Konstytucyjnego wniosku o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności sędziego TK, który może być winien spowodowania tego wypadku.

Ustawa o statusie sędziów TK mówi, iż sędzia TK nie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej bez zgody Zgromadzenia Ogólnego sędziów TK. Przepisy mówią, że wniosek o wyrażenie takiej zgody składa prezesowi Trybunału prokurator generalny.

Rzeczniczka dodała, że postępowanie dotyczy spowodowania wypadku drogowego, w którym ranna została jedna osoba, a czyn taki zagrożony jest karą do trzech lat pozbawienia wolności.

Zobacz także: ZOBACZ TEŻ: Sędzia Lech Morawski w Oxfordzie

Dwa lata temu na autostradzie A1 mercedes najechał na tył dostawczego peugeota. W zdarzeniu ucierpiał kierowca tego ostatniego. Mercedesem kierował Lech Morawski, jeden z trzech sędziów wybranych w grudniu 2015 r. przez obecny Sejm do Trybunału Konstytucyjnego.

Po wypadku ekspert z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Gdańsku sporządził opinię, która - jak donosiły media - wskazuje jednoznacznie, że to sędzia przyczynił się do wypadku.

Druga ekspertyza po zainteresowaniu Prokuratury Krajowej

Pod koniec ubiegłego roku śledczy z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, zwrócili się do innych ekspertów - pracowników Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie z prośbą wykonanie drugiej ekspertyzy. Opinię tą śledczy otrzymali wiosną tego roku. Nie chcieli ujawniać jej treści, ale Paszkiewicz informowała, że jej autor dokonał takich samych ustaleń dotyczących przebiegu zdarzenia, jak ekspert, który sporządził pierwszą opinię.

Decyzja o zleceniu drugiej opinii dotyczącej przebiegu wypadku została podjęta przez śledczych z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku po tym, jak akta sprawy wypadku zbadała Prokuratura Krajowa.

Według "Gazety Wyborczej" Lech Morawski uważa, że nie jest sprawcą zdarzenia. Miał zeznać, że wyprzedzał kolumnę kilku samochodów, kiedy nagle peugeot zajechał mu drogę. Podczas innego zeznania stwierdził,że przed manewrem wyprzedzania zauważył w oddali biały samochód. "Podjął manewr wyprzedzania i gdy włączył kierunkowskaz, by powrócić na pas prawy, doszło do zderzenia" - informowała gazeta.

Źródła: PAP, TVN24, "Gazeta Wyborcza"

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(22)
afrykaner
5 lata temu
polskie prawo chroni przestępców,najbardziej zacofany kraj Europy.
FL
5 lata temu
To prawda, to kasta zarozumialców. Osobiście znam jednego, to prawda, co się mówi, gdyby nie immunitety, byliby malutkimi człowieczkami
kika
5 lata temu
Mojego ojca kuzyn był sędzią ,a jak się spił lał po nogach,a drugi sędzia mieszkał we Wrocławiu na Ślężnej po rozwodzie przyprowadził drugą żonę do mieszkania przez parę miesięcy mieszkały dwie,po jakimś czasie wlał tej drugiej aż złamał jej palec i też się rozwiódł.
emer
5 lata temu
Myślę sobie , że jak będzie nowa konstytucja to chyba odchudzą parlament /do 360 /i zniosą przywileje wszystkim z górnej półki.
Dziadzia
5 lata temu
Zbrodnią przeciw prawu i Konstytucji jest odwieczne funkcjonowanie immunitetu sędziowskiego, poselskiego itp. (Art. 32. Konst.).
rolo
5 lata temu
Tego kolesia Ziobro nie da ruszyć. Bez obaw.
Artt
5 lata temu
Sad w Gdansku..............i prokuratura.........heheheh:)))))
bodzio
5 lata temu
Nieważne jaki stołek zajmuje,pod sąd.Może być obecny,sędzia z PiS sędziowie"niezależni"szybko go skażą.
oko
5 lata temu
Nic dziwnego że PO-wskie zgromadzenie tak ujada za w/w przywilejami.
srakus
5 lata temu
jeszcze sie nie zdarzylo w tym kraju zeby sedzia dostal wyrok. zaxwyczaj sprawy rozchodzily sie po kosciach. takze pozyjemy, zobaczymy. na razie tylko troche robia szumu w mendiach...
gość
5 lata temu
A gdzie artykuł o Sowie u Sowy?
Art.Z
5 lata temu
Spec kasta!!!
ecik
5 lata temu
Niewolno go aresztować bo PiS nie będzie miał większości w TK. I jak uznają ci magistry że profesorowie się nie znają na prawie i je łamią magister prawa .Ziobro będzie nie pocieszony.
janusz
5 lata temu
to sklerotyk jest! nie pamięta, nie rozumie i nie poczuwa się do odpowiedzialności za zrobienie komuś krzywdy! nie wspomnę o tym jak gębę otworzy i co z niej płynie!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić