oprac. Natalia Durman| 

Wyrąb Amazonii trwa. Szokujące liczby

26
Podziel się:

Dżungla amazońska znika w zawrotnym tempie. Narodowy Instytut Badań Kosmicznych (INPE) w Brazylii na podstawie zdjęć satelitarnych opisał skalę zniszczeń.

Rozmiar spustoszenia Amazonii jest ogromny
Rozmiar spustoszenia Amazonii jest ogromny (PAP, Fernando Bizerra)

W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku w brazylijskim regionie Amazonii wycięto już 6404 km kw. lasów tropikalnych - poinformował brazylijski Narodowy Instytut Badań Kosmicznych. To 92 procent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku (3367 km kw.)

INPE od lat 70-tych XX wieku monitoruje stan amazońskiej dżungli.

Według obliczeń systemu satelitarnego Deter, tylko w sierpniu br. zniknęło 1698 km kw. lasów. To o 222 procent więcej niż w sierpniu 2018 r.

Zobacz także: Zobacz także: Wybory 2019. Zaskakujący pomysł PSL. Siemoniak komentuje

Już w czerwcu Instytut Badań Kosmicznych mówił o 88-procentowym wzroście wycinki. Dane z lipca potwierdziły rekordowy wzrost o 278 procent, co doprowadziło do zwolnienia przez prezydenta Jaira Bolsonaro dyrektora INPE. Rząd Bolsonaro uznał, że podane dane są błędne.

Skrajnie prawicowy prezydent Bolsonaro, który utrzymuje ścisłe związki z lobby rolniczym, rozluźnił przepisy dotyczące ochrony środowiska. Doprowadziło to do osłabienia urzędów, które mają przeciwdziałać nielegalnemu wyrębowi puszczy amazońskiej.

W efekcie na potrzeby rolnictwa i hodowli bydła wycinane są coraz większe połacie lasu. Eksperci wychodzą z założenia, że w 2019 zniknie w Brazylii z powierzchni ziemi 20 tys. km kw. lasów tropikalnych.

Od stycznia br. do końca sierpnia zarejestrowano w Amazonii prawie 89 tys. pożarów - podało INPE. Połowa z nich na terenie brazylijskiego stanu Amazonas. To najwyższa liczba od 2010 r., gdy w brazylijskich lasach odnotowano ponad 132 tys. pożarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:Deutsche Welle
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić