Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Karolina Błaszkiewicz
|

Zarezerwuj lot, poznają cię na wylot. Nowe wymagania strażników

54
Podziel się:

Jak podaje "Puls Biznesu", Straż Graniczna ma dostawać dane osobowe pasażerów linii lotniczych na etapie rezerwacji lotu. Dostęp do nich otrzymają policja czy prokuratura. To ma ułatwić wykrywanie terroryzmu i walkę z przestępczością.

Firmy lotnicze będą przekazywać dane pasażerów Straży Granicznej
Firmy lotnicze będą przekazywać dane pasażerów Straży Granicznej (Shutterstock.com)

Imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, numery telefonów, ale i data, godzina, trasa i typ samolotu, numer biletu czy miejsca w samolocie – m.in. takie informacje znajdą się w bazie strażników. Ci mają wiedzieć też, kto podróżuje z Polski za granicę i zza granicy do Polski – mowa tu o krajach Unii Europejskiej i nie tylko.

Firmy lotnicze będą zobowiązane do przekazywania straży wielu danych, uznawanych za wrażliwe. W tej chwili każdy, kto rezerwuje lot ma pewność, że nie trafią w niepowołane ręce. Komendant Główny Straży Granicznej przekonuje, iż chodzi wyłącznie o bezpieczeństwo. Poza nim wgląd do rejestru dostaną też szefowie policji, prokuratury, służb specjalnych, Krajowej Administracji Skarbowej, a także - jak wylicza gazeta - generalny inspektor informacji finansowej.

Warto też odnotować, że baza pasażerów to pomysł UE, który Polska musi zrealizować, do czego zobowiązuje nas dyrektywa z 2016 r. I rzeczywiście tak będzie, odpowiedzialność ponosi za to wiceminister spraw wewnętrznych Jakub Skiba. W resorcie już powstaje projekt.

Zobacz także: Zobacz także: Problemy lotniska w Modlinie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(54)
ja
5 lata temu
A uchodzcow przy wjezdzie do Europy tez beda sprawdzac?
ja
5 lata temu
Moze jestem dziwna, ale mi to nie przeszkadza.
zorro
5 lata temu
szkoda, że tego na pontonach nie ma jak rezerwują bilety u przemytników
Chris
5 lata temu
Przeciez w Europie, USA i Kanadzie to juz funkcjnuje od kilku lat. Soróbuj zarezerwwoac lot do Kanady nie uzypełniając ankiety...
Raff
5 lata temu
Bardzo dobrze. Jestem czysty. PO niech sie martwi i Kod. Brawo dla Pisu i Pana Kaczynskiego. Pozdrawiam serdecznie Pana Macierewicza.
abc
5 lata temu
Totalna niewola i kontrola , skandal, ale o to chodzi mafiom rządzącam
Dudis
5 lata temu
No i dobrze. Tylko Ci co mogą mieć coś do ukrycia będą lamentować a zwykli obywatele rozumieją,że w obecnej sytuacji z "olikowymi" to konieczność. Przecież nikomu nie udostępniają i nie przekazują Państwa danych
maja
5 lata temu
a dluigosc ptoszka czy szparki tez?
nieuk22
5 lata temu
Ależ piękna gramatyka w tym tytule Do szkoły!!!!!!
stary Gnat
5 lata temu
Pani Karolinie Błaszkiewicz, polecam ćwiczenia z gramatyki języka polskiego, z logiki też by się przydały, gdyż artykuł jest napisany nieskładnie i byle jak , jak na małolatę przystało.
DonPol
5 lata temu
Nas będą gnębić a co z milionami uchodźców kto ich sprawdzi
a kuku
5 lata temu
Prawdziwi mafiozi latają prywatnymi samolotami.
Alex
5 lata temu
Służby lepiej niech się wezmą za nielegalnych imigrantów przełażących przez polską granicę "z buta" zamiast dyskryminować własnych obywateli.
strazak
5 lata temu
to dopiero poczatek - jak zakupy beda odbywaly sie za pomoca tylko i wylacznie kart platniczych to jak ktos w aptece kupi lek na hiv to ma od razu w plecy - moim zdaniem to co sie dzieje biegnie w kierunku nie humanitarnego podejcia do "szarego czlowieka" - gorzej niz za komuny, bo wtedy (przynajmniej ja) wierzylismy jeszcze w lepsze jutro
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić