Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Karolina Szczęsna
|
aktualizacja

Zarobki w Polsce. Daleko nam do niemieckich pensji

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów.Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
37
Podziel się:

Polak zarabia średnio 639 euro mniej niż Niemiec, a w przypadku tej samej pracy różnica wynosi 669 euro i to już po uwzględnieniu siły nabywczej pieniądza – podaje Rzeczpospolita.

Polak zarabia netto przeciętnie 640 euro mniej niż Niemiec.
Polak zarabia netto przeciętnie 640 euro mniej niż Niemiec. (Fotolia, Eyegelb/Fotolia)

Różnica w płacach między Europą Wschodnią a Zachodnią pozostaje dalej bardzo duża i część pracowników zdaje się już być pogodzona z tym faktem. Ta luka często jest tłumaczona innymi kosztami życia w poszczególnych krajach oraz różnicą w produktywności.

Przeprowadzono badanie w 11 krajach : Polsce, Litwie, Łotwie, Estonii, Czechy, Słowacja, Słowenii, Chorwacji, Bułgarii, Węgrzech, Rumunii. Najmniejsza luka płacowa jest na Litwie, a największa w Rumunii. Wynik ten jest średni, ponieważ istnieją różnice między sektorami wewnątrz krajowej gospodarki.
W Europie-Wschodniej odnotowano, że pracownicy mniej wykwalifikowani są mniej poszkodowani i ich płaca jest w miarę wyrównana. Są to takie sektory jak: hotele, restauracje, czy też sprzedaż. Inżynierowie są najbardziej poszkodowani, bo różnica w płacach w szczególności dotyczy tego właśnie zawodu. W porównaniu do zeszłego roku o 6,6 proc. pensje były wyższe w dziale przedsiębiorstw. Do Niemiec napływają pracownicy, którzy są w stanie pracować za znacznie niższą stawkę niż rodowici Niemcy, co dodatkowo obniża płace w kategorii zawodów ścisłych.

Agnieszka Piasana, współautorka badania w rozmowie z Rzeczpospolitą tłumaczy, że warunki pracowników znacznie poprawiły by się gdyby nastąpiło uzwiązkowienie w Europie Środkowo-Wschodniej.
- Bardzo mało jest tam porozumień sektorowych czy na poziomie zakładu pracy – zauważa ekspertka.
Co pięć lat jest przygotowywane Badanie Warunków Pracy przez unijną agencję Euro-found. Wynika z niego, że jest zauważalna różnica w reprezentacji pracowniczej między starymi a nowymi krajami UE. W Słowenii więcej niż połowa pracowników ma w swoim zakładzie związek zawodowy lub radę pracowniczą. Pozostałe kraje naszego regionu mają wskaźnik poniżej 50 proc. przy czym Polska ma najniższy.

Zobacz także : Prawo i Sprawiedliwość i duże pieniądze

Eksperci ETUI tłumaczą, że podwyższenie płac nie zniszczyłoby konkurencyjności polskiej gospodarki.
- Niemcy dalej są konkurencyjne, ale nie niskimi płacami tylko wartością dodaną. Udowodniony jest wpływ wyższych płac na innowacyjność, bo pracodawcom płaca się inwestować w pracowników. Co gorsza w Polsce ten model niskiej płacy obejmuje wszystkie sektory – opowiada Rzeczpospolitej Agnieszka Piasana.
Po 27 latach po transformacji systemowej płace dalej się nie wyrównały. Potrzeba, aby związki zawodowe lub rady pracownicze organizowały się i walczyły o prawa pracowników.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów.Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(37)
SWEWWS
5 lata temu
HITLEROWCY ZOSTANĄ ZNISZCZENI DO CZWARTEGO POKOLENIA ! ! ! ! !
Z za Odry
5 lata temu
Tylko,ze w Niemczech zaplacisz najmniej 800 EU za czynsz, potem dochodza inne oplaty (ogrzewanie oddzielnie) na jedzenie i inne rzeczy nie zostaje zbyt wiele. Proponuje tym wszystkim co tak wychwalaja Zachodnio Europejskie place wyjechac , zarobic i wowczas napiszcie jak jest naprawde?
lili
5 lata temu
Szkoda
Ann
5 lata temu
Hmm, wolę wypłaty z "zacofanej" Polski niż z "bombowego" Germanistanu :/
ank
5 lata temu
Co z tego, że pensje rosną, kiedy siła nabywcza złotego wcale nie rośnie, a raczej maleje z powodu inflacji. Wszystkie Państwa drukują pusty pieniądz, bo boją się zbytniego zwiększenia wartości własnego pieniądza w stosunku do innych walut. Wystarczy, że jedno większe Państwo się wyłamie z różnic kursowych i produkcja pustego pieniądza u reszty staje się też faktem. To jest znane Nam od wieków psucie pieniądza.
Loco
5 lata temu
odpowiedz jest prosta - koszty pracy. Koszty pracy w Polsce sa bardzo wysokie. Jeśli pracownik zarabia 2000 zł netto , to pracodawca (lub kupujący pracę , jak by sobie zyczyl kolega Lew) płaci za niego 3346,88 zł . Czyli - zarabiasz 2000 , ale państwo doi za Ciebie 3400 .
ddd
5 lata temu
Hahaha, no tak ale Polska dalej wg. PIS wstaje z kolan :D hahahahahaha
Zdecydowany K...
5 lata temu
Zasoby robocze powinny zarabiać jak najmniej, najlepiej na jak najskromniejsze zycie, bo tylko wtedy rodzi się zdrowa konkurencja - przy wysokim bezrobociu, to jest ważne - dająca korzyści i przedsiębiorcom i państwu, które dzięki taniości swoich produktów staje się mocarstwem gospodarczym. Najlepszy przykład to Chiny.
spoko
5 lata temu
Jeśli by były w każdym kraju jednakowe zarobki i jednakowe koszty życia to by znikła migracja ludzi. Spadło by także jakośc produktów gdyż by nie było knkurencji - już to przechodziliśmy. Wybór należy do nas.
FR
5 lata temu
JESTESMY CHINCZYKAMI EUROPY BADZ BIALYMI MU... EUROPY I TO SIE NIE ZMIENI U NAS NIGDY BO KTOS W EUROPIE NA SZLACHTE MUSI PRACOWAC FRANCJA NIEMCY ANGLIA NIGDY NIE DOPUSZCZA DO TEGO ZEBY W POLSCE ZARABIALO SIE GODZIWE PIENIADZE PORUWNYWALNE DO TYCH PANSTW
bremen
5 lata temu
przecież to jest kpina zęby pracować na jedną kostkę masła jedną godzinę
kutouitgoliug...
5 lata temu
Dopóki nie przyjmiemy euro, będziemy się oddalać! Co więcej zarobimy, to złotówka osłabnie! I tak w kółko!
esio
5 lata temu
Pani Agnieszko o jakich związkach zawodowych ,które siedzą w kieszeni pracodawcy pani się strasznie pomyliła co do tych związków ja mam na własnej skórze przykład jak OPZZ podpisało pismo rzekomo w imieniu pracowników że zakład wyśle ich na bezpłatne dwa tygodnie bez żadnego zebrania i to pani nazywa związkami ja jako pierwszy zgłosiłem się do związków że zgłaszam sprawę do prokuratury to tak szybko się wycofali a ja po trzech miesiącach już nie pracowałem związki ja uważam jak są pokrywane ze składek i za terenem jakiegokolwiek zakładu pracy to wtedy są to związki jakie by nie były ale lojalne dla pracownika i o niego walczą
polandia
5 lata temu
szkoda ze zarobki wschodnie a ceny unijne. smiech na sali a barany woza sie i rozbijaja autkami za 3 mln zł panstwo totalitarne bo nawet nie mozna miec nic do obrony jak w innych cywilizowanych krajach, bo za obrone we wlasnym domu idzie sie siedziec rząd sie boi jestesmy mlekodajnymi krowami i nie mamy nic do gadania a sedziowie i inni nie przestrzegaja prawa i ustaw chore, wstyd i hanba i wszyscy sie z nas smieja
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić