oprac. Arkadiusz Jastrzębski| 
aktualizacja 

Zarzut dla lidera grupy Behemoth. Śledczy: znieważył polskie godło

57
Podziel się:

Są zarzuty za plakaty promujące trasę koncertową zespołu Behemoth "Rzeczpospolita Niewierna". Gdańska prokuratura zarzuciła liderowi grupy Adamowi D. oraz osobie sprzedającej m.in. koszulki Behemota publiczne znieważenie godła Rzeczpospolitej Polskiej. Mężczyznom grozi grzywna, ale także kara do roku więzienia.

 Zawiadomienie w tej sprawie złożył m.in. Ryszard Nowak z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami.
Zawiadomienie w tej sprawie złożył m.in. Ryszard Nowak z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami. (PAP)

Śledczy stwierdzili, że lider grupy zlecił stworzenie projektu graficznego mającego promować trasę koncertową, a później polecił go rozpowszechniać. - Do tego znaku graficznego został wykorzystany i celowo zniekształcony wzór godła Rzeczpospolitej Polskiej, celem nadania mu treści ideowej całkowicie różnej od historyczno-państwowej - powiedziała w rozmowie z PAP Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Dodała, że do wzoru zostały wprowadzone elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie. Drugi podejrzany to osoba związana z promocją trasy koncertowej Behemotha. Obaj nie przyznali się do winy.

Zobacz także: Zobacz też: Poseł Liroy-Marzec: pełna amatorka

"Diabelskie rogi"

Na koszulkach i plakacie znalazł się wizerunek białego orła bez korony, zamiast której z głowy wyrastają diabelskie rogi. W postać orła wpisano też dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż. Orzeł umieszczony został na czerwonym tle, a całość utrzymana jest w stylistyce nawiązującej do polskiego godła. Nad orłem umieszczono też napis "Rzeczpospolita Niewierna".

Obrońca Adama D. powiedział RMF FM, że nie ma mowy o znieważeniu godła. - Nie mamy do czynienia z godłem. Jest to pewna stylizacja artystyczna. Z pewnością to, co jest narysowane, nie jest godłem. Prokurator ma takie stanowisko, zapewne poparte opinią biegłych. Będziemy się spierać merytorycznie - stwierdził mec. Jacek Potulski.

Niebawem zarzut usłyszy też trzecia osoba. To autor grafiki, którą śledczy zajmują się od września ubiegłego roku. Zawiadomienie w tej sprawie złożył m.in. Ryszard Nowak z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami. Za znieważenie godła grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić