Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Radosław Rosiejka
|
aktualizacja

Zarzuty dla jednego z najbogatszych Polaków. Miał manipulować akcjami

7
Podziel się:

Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła we wtorek zarzuty znanemu inwestorowi giełdowemu. Dotyczą one karalnej manipulacji akcjami spółki Krezus S.A. W ten sposób miał wprowadzać w błąd innych inwestorów.

Zarzuty dla jednego z najbogatszych Polaków. Miał manipulować akcjami
(PAP, PAP/Tomasz Gzell)

Roman K. usłyszał zarzuty o przestępstwo z art. 183 ust. 1 ustawy z 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Współudział w tym przestępstwie prokuratura zarzuca Grażynie K. oraz Jakubowi N. Dotyczą one zdarzeń, do jakich dochodziło od lipca do listopada 2012 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Według prokuratury, podejrzani składali zlecenia i zawierali transakcje na akcjach spółki Krezus S.A. między innymi manipulując kursem akcji i wprowadzając w błąd innych inwestorów, co do rzeczywistego popytu i podaży instrumentu finansowego. Łączna liczba akcji, którymi obracali podejrzani, wynosiła ponad 3 mln sztuk, a ich wartość przekroczyła 36 mln złotych.

"Podejrzani inwestorzy zdominowali obrót akcjami spółki Krezus, a ich udział w wolumenie kupna wyniósł blisko 68 proc., a w wolumenie sprzedaży ok. 31 proc." – napisano w komunikacie prokuratury.

Wobec podejrzanych zastosowano poręczenia majątkowe w kwotach po 100 tys. złotych.

Na poczet kary grożącej podejrzanym zabezpieczono należące do nich nieruchomości, poprzez ustanowienie hipotek do łącznej kwoty 2 mln 500 tys. zł. Podejrzanym grozi kara grzywny do 5 mln złotych oraz kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Do sprawy odniósł się sam oskarżony. Zaprzeczył stawianym oskarżeniom, a działania prokuratury mają go zdyskretydować jako wiarygodnego biznesmena i inwestora. Jak podał "Wprost", Roman K. wraz z żoną uplasował się w rankingu najbogatszych Polaków za rok 2016.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
4AD
5 lata temu
Roman Karkosik jest znany na Śląsku z wykupu za bezcen różnych podmiotów i typowym kapitalistą stosującym metody znane w XIX wieku... Jak się już nachapie na spekulacjach na giełdzie to przeznaczy pewnie 100 000 000zł na cele charytatywne;)
gawlik
5 lata temu
amialo byc tak ze zlodzieje mieli isc siedziec a ich majatki mialybyc skonfiskowane do piatego pokolenia teraz zamiast sprawiedliwisci sa ekschumacje cial smolenskich wykletych i niezlomnych to teraz rzad okrada slabych aby obdzielic najslabszych to jest rzad hanby
zwolennik
5 lata temu
5 lat braknie żeby ziarno od plew oddzielić -- to praca na dwie kadencje rządu ale naprawiać trzeba
Harry
5 lata temu
Kolejny sukces PiS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
xXx
5 lata temu
5milionów kary i 5lat a pozostałe 31milionów?
Jano
5 lata temu
Pewnie sympatyzował z PO
acho57
5 lata temu
Uwłaszczenia w stylu Bieruta przekazać tylko ludzią zpisu
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić