Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Arkadiusz Jastrzębski
Arkadiusz Jastrzębski
|

Zaskakujące słowa w Kijowie. "Jestem gotów uklęknąć przed ofiarami polskiej narodowości"

25
Podziel się:

Gotów jestem uznać winę niektórych przedstawicieli Ukrainy czy oddziałów za zabijanie Polaków na Wołyniu - powiedział szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin. - A czy wy jesteście na to gotowi? - zapytał jednocześnie, zwracając się do Polaków.

Klimkin: przeszłość może być zrozumiana tylko poprzez dialog historyczny
Klimkin: przeszłość może być zrozumiana tylko poprzez dialog historyczny (PAP/EPA, Robert Ghement)

- Jestem gotów uklęknąć przed ofiarami narodowości polskiej. A wy jesteście gotowi? - mówił Klimkin podczas konferencji prasowej w Kijowie po spotkaniu z szefem MSZ Danii Andersem Samuelsenem.

Ukraiński minister przypomniał, że 3 marca przypada kolejna rocznica tragedii z 1945 r. w Pawłokomie koło Przemyśla. - Rozstrzelano tam setki Ukraińców, w tym dzieci i starców - mówił.

Klimkin nawiązał też do kontrowersji wokół polskiej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która przewiduje m.in. kary za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów. Stwierdził, że polski rząd dąży do zaprezentowania Polaków w roli lepszych od innych. - Jednak tak to nie działa - dodał.

Zobacz także: Mateusz Morawiecki o "żydowskich sprawcach". Przełamał tabu czy wyszedł na antysemitę?

"Potrzebny jest dialog przyjaciół"

Podkreślał, że relacje Ukrainy i Polski na przestrzeni wieków miały pozytywny, jak i negatywny charakter, a czasami wręcz tragiczny. Zastrzegł, że przeszłości nie można zmieniać ustawami, ale można ją zrozumieć poprzez dialog historyczny i poznanie swoich stanowisk. Szef MSZ Ukrainy powiedział, że powinna być to rozmowa przyjaciół, a nie wrogów.

Pawło Klimkin powrócił także do niedawnego spotkania wicepremierów Polski i Ukrainy w Warszawie. Piotr Gliński i Paweł Rozenko rozmawiali właśnie o sporach na tle historycznym. W ocenie szefa ukraińskiej dyplomacji rozmowy były "skomplikowane, ale konstruktywne".

Źródła: unian.net, interia.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(25)
Rav
6 miesięcy temu
Ukraińcy nauczyli się relatywizmu. Nie jestem pewien czy słusznie ich tak popieramy.
Gdzie sprawie...
4 lata temu
A kto kleknie przed grobem mojej babci ktorej upa wymordowala 12 osob jej najblizszej rodziny i poprosi o wybaczenie
Gość83
4 lata temu
Co znaczy grupka rozstrzelanych banderowców (którzy defacto dostali karę za rzeź Polaków), wobec bestialsko zamordowanych dziesiątków tysięcy Polaków przez banderowskich Ukraińców...
Ktosss
4 lata temu
Widzę że są już nietylko Janusze "mechaniki" ale również Janusze "historii" którzy nie mają pojęcia o tym co stało się na Kresach wschodnich. I zaraz zaczną wyliczać ile to Polacy na Kresach Ukraińców wymordowali. Lecz prawda sama się wyzwoli ponieważ dysproporcje liczbowe i ok 50 różnych metod mordowania świadczą niestety na niekorzyść Ukraińców. Liczby nie kłamią. Ludzie już jednak tak i zrobią wszystko aby zrownac straty po obu stronach aby zmyć winę. Zawsze byliśmy poligonem naszych sąsiednich krajów, które stosowały wobec nas pradawna zasadę "dziel i rzadź". Bo skloceni jesteśmy słabi. Więc kłóccie się dalej o "międzę" zamiast dojść do porozumienia a dalej będziemy rządzeni zamiast rządzić we własnym kraju. O to właśnie chodzi.
gość
4 lata temu
Ukraińcy chca niby przepwosic ,ale dalej nie zgadzaja się na badanie historyczne i odnalezienie pomordowanych Polaków. Nadal czczż banderę.Straszna dwulicowość. Podobna jak żydów.
BBC
4 lata temu
UKRY CHCĄ PAJACOWAĆ??? CIEKAWE W JAKIM CELU???
zik
4 lata temu
Akcja żydów przeciw Polsce przeraża! Nie było polskich obozów zagłady ,ani odpowiedzialności Polski za holokaust. Polacy też byli mordowani,a ich pomoc żydom karana śmiercią. Niesłychana jest skala żydowskiego kłamstwa.To ci ludzie kłamią fałszując historię. Za późno się za to wzięliśmy i dlatego jest taka dezinformacja. Sądziliśmy, że chodzi o forsę, ale tu bardziej chodzi o antypolonizm i zaklamywanie prawdy!
lusi
4 lata temu
Nie stawia się pomników banderowskim mordercom.
Wawiak
4 lata temu
Prawda, tak jak pojednalismy sie z Niemcami, tak przyszla pora na uregulowanie kwestii historycznych z Ukraina. Ja jestem gotow ich przeprosic i spokojnie porozmawiac o przeszlosci. Maja sporo racji, Polska nie jest idealnym krajem, a w przeszlosci tez taka nia byla.
X
4 lata temu
Stop pomocy Ukrainie !!! Stop wysyłania do nich milionów złotych i przyjmowania milionów uchodźców !!! Wychowaliśmy sobie żmiję na własnym łonie. My im pomagamy, a oni nas opluwają. Niech sobie sami radzą z "zielonymi ludzikami".
kol
4 lata temu
Jak widać, wojna to straszliwa historia, której brzemie niosą rwszyscy, rownież następne pokolenia.
gość
4 lata temu
Pytanie jest proste kto zaczął tę wojnę ponosi winę, bo potem wypadki potoczyły się już szybko. Zabijano winnych i niewinnych za zbrodnie na Polakach. Mogli siedzieć w domach spokojnie do dziś, ale wojaczki się zachciało.
jurek
4 lata temu
ukraina nigdy takiego państwa nie było tak nazywa się region ,a swoja droga przestańmy broic ukraincow tylko dogadać się z Rosja i rozebrać ten bandycki kraj co za bohaterow maja mordercow
vcdfrt678
4 lata temu
Samo klękanie to niewiele jeśli się fakty ukrywa ,zataja ,fałszuje i nie chce się współpracować rzetelnie w celu ustalenia prawdziwych faktów ! Jeśli to pierwszy krok i nie jedyny to OK
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić