Beata Czuma| 

Zatrzymano Dorotę Kaźmierską w Niemczech. Była na liście najbardziej poszukiwanych przestępczyń

39
Podziel się:

Skazana za zabójstwo Dorota Kaźmierska została zatrzymana we wtorek w Niemczech - poinformowała Komenda Główna Policji. Kobieta była na liście Europolu 18 najbardziej poszukiwanych przestępczyń. Ukrywała się przez sześć lat.

Dorota Kaźmierska ukrywała się przez sześć lat
Dorota Kaźmierska ukrywała się przez sześć lat (Policja.pl)

- Dorota Kaźmierska została zatrzymana we wtorek o godz. 7.20 w mieście Wuppertal w zachodniej części Niemiec - poinformował inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji.

Do zatrzymania doszło dzięki akcji "Zbrodnia nie ma płci" prowadzonej przez Europol. Pisaliśmy o tym kilka dni temu.

Rozgłos medialny kampanii, w czasie której opublikowano wizerunki 18 najbardziej poszukiwanych kobiet w Europie, w tym Polki, spowodował, że do policji zaczęły napływać informacje na temat poszukiwanej.

Policjanci z przedstawicielstwa ENFAST (Europejskiej Sieci Współpracy Zespołów Poszukiwań Celowych) w Komendzie Głównej Policji weryfikowali wszystkie docierające do nich informacje. Jedna z nich okazała się wiarygodna. Wszystko wskazywało na to, że Dorota Kaźmierska ukrywa się w Niemczech.

Zmieniła wizerunek i dane osobowe

W niecałą dobę od przekazania informacji, policjanci niemieccy zatrzymali kobietę.

- Pomimo dużej zmiany wizerunku, posługiwania się fałszywymi danymi personalnymi, częstych zmian miejsca pobytu, budowania nowej tożsamości w społeczeństwie w którym się ukrywała, wyspecjalizowane jednostki poszukiwawcze zrzeszone w ENFAST nie dały się zmylić - podkreśla inspektor Mariusz Ciarka.

Dorota Kaźmierska została skazana na 25 lat więzienia za zastrzelenie męża, do którego doszło w nocy z 29 na 30 maja 2008 r. w Bydgoszczy. W październiku 2013 r. sąd zgodził się na półroczną przerwę w odbywaniu kary ze względu na stan psychiczny jej syna, który był w depresji. Polka do aresztu już nie wróciła. Przepadła jak kamień w wodę. Bydgoska policja wyznaczyła nagrodę w wysokości 10 tys. zł za pomoc w jej ujęciu.

Kobieta ma jednak wielu obrońców. Twierdzą oni, że Dorota Kaźmierska była ofiarą przemocy domowej. Mąż miał ją bić, katować i znęcać się nad nią psychicznie. Kobieta wcześniej uciekała z domu. Przez pewien czas mieszkała nawet w hostelu, gdzie umieściło ją Stowarzyszenie Centrum Pomocy Rodzinie Przeciw Przemocy "Wyrównać Szanse”. Tam odnalazł ją mąż i Kaźmierska wróciła do domu.

Rodzina jej męża uważa jednak, że kobieta zabiła męża z pobudek ekonomicznych. Leszek K. był zamożnym człowiekiem, handlował w Bydgoszczy nieruchomościami.

Źródło: KGP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić