o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Artykuł sponsorowany

Zbliża się wiosna - kiedy zacząć stosować preparaty przeciwko kleszczom dla psa?

Podziel się

Kleszcze to jedne z bardziej uciążliwych pasożytów zewnętrznych, przed którymi należy zabezpieczyć psa. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, pajęczaki stanowią duże niebezpieczeństwo dla zwierząt (i ludzi) ponieważ mogą przenosić groźne choroby. Zbliża się wiosna, kiedy kleszcze po zimie wracają do swojej aktywności. To najwyższy czas, aby pomyśleć o zastosowaniu środków ochrony swojego pupila przed ich inwazją. Kiedy zacząć stosować preparaty przeciwkleszczowe i które będą najlepsze? Dowiedz się więcej na ten temat!

Zbliża się wiosna - kiedy zacząć stosować preparaty przeciwko kleszczom dla psa?
Kiedy zacząć stosować preparaty przeciwko kleszczom dla psa? (materiały partnera)
bErTtwiJ

Kiedy zaczyna się zwiększona aktywność u kleszczy

W naszym klimacie aktywność kleszczy rozpoczyna się już wczesną wiosną. Wraz z nastaniem przymrozków, gdy temperatury powietrza zaczynają oscylować w okolicy 7-12 stopni Celsjusza. Najczęściej są to okolice marca. Środki ochrony przed kleszczami należy więc zacząć stosować już w tym okresie, czyli od marca do późnej jesieni (październik), gdy pojawią się pierwsze przymrozki. Największą aktywność kleszczy można zaobserwować wiosną, trwa ona do czerwca i później jesienią, od sierpnia do października. W tym okresie należy szczególnie zwracać uwagę na ochronę przeciwkleszczową, oglądać dokładnie sierść psa oraz siebie po powrocie do domu. Na atak kleszczy narażeni są bowiem zarówno zwierzęta, jak i ludzie. My również powinniśmy pamiętać o profilaktyce przeciwkleszczowej wybierając się na spacery po lesie lub do parku.

Gdzie występują kleszcze

Jeszcze kilka lat temu uważano, że kleszcze występują tylko w zaroślach, większych krzakach i wysokich trawach. Nie jest to do końca prawdziwe, ponieważ te pasożyty mogą występować nawet w naszych przydomowych ogródkach, parkach czy na placach zabaw. Z tego względu wprowadzenie rutyny w postaci dokładnego oglądania psa oraz siebie po powrocie ze spaceru, w połączeniu ze stosowaniem preparatów przeciwkleszczowych będzie najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem.

bErTtwiL

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne

Kleszcze są wyposażone w aparat Hallera, to bardzo czuły narząd zmysłu, który pozwala pasożytom wyczuć zbliżającą się ofiarę po zapachu, temperaturze ciała i ruchu. Pasożyty, które przedostały się na sierść psa, przemieszczają się po niej szukając dla siebie najlepszego miejsca, w którym będą mogły się wgryźć. Najczęściej będą to okolice głowy, pyska, uszu, pachwin lub w nie owłosionych miejscach na brzuchu - tam skóra jest cienka i dobrze ukrwiona. W przypadku zauważenia kleszcza u psa należy go jak najszybciej usunąć. Pasożyty te są niebezpieczne dla psa, ponieważ mogą przenosić groźne, a nawet śmiertelne choroby, takie jak: boreliozę, babeszjozę, anaplazmozę, odkleszczowe zapalenie mózgu i inne. Nie każdy kleszcz musi zarażać, jednak prawdopodobieństwo jest spore, więc lepiej stosować profilaktykę i ochronę oraz usuwać kleszcze tak szybko, jak to możliwe. Jeżeli po ugryzieniu psa przez kleszcza, zauważysz u swojego pupila niepokojące objawy (rumień, gorączka, apatia, podwyższona temperatura, trudności w poruszaniu się, płytki oddech, brunatny mocz lub zmieniony kolor błon śluzowych na bardzo jasny (białe dziąsła), jak najszybciej skonsultuj się z weterynarzem w celu zbadania psa i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami

Na rynku znajdziemy duży wybór środków ochronnych przed kleszczami dla psa. Warto kupować je w dobrych sklepach zoologicznych (np. Karusek.com.pl), by mieć pewność, że preparat przeciwkleszczowy jest pewny, skuteczny i bezpieczny dla psa. Jeśli masz wątpliwość, który wybrać, zawsze możesz zapytać o radę specjalistę z takiego sklepu lub weterynarza. Do najpopularniejszych, bezpiecznych dla psa i najczęściej stosowanych preparatów przeciwkleszczowych należą: 

  • krople - preparaty w płynie (np. Advantix firmy Bayer), które aplikuje się bezpośrednio na skórę psa (na karku). 
  • spraye / aerozole przeciwkleszczowe, którymi można spryskać sierść psa
  • obroże przeciwkleszczowe - skuteczne w walce z kleszczami i pchłami, działają odstraszająco na te pasożyty. Pies powinien ją nosić cały czas, w zależności od rodzaju i producenta zakres ochrony nawet do 8 miesięcy. Największą popularnością cieszą się obroże przeciwkleszczowe i przeciwpchelne Foresto firmy Bayer

ultradźwiękowe odstraszacze - ultradźwięki blokują narząd Hallera, dzięki czemu kleszcz nie jest w stanie namierzyć naszego psa.

bErTtwjm
Artykuł sponsorowany
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić